Zatímco vloni v červenci likvidovali hasiči 946 hnízd obtížného hmyzu, letos za stejné období to bylo téměř 2 500 zásahů, informovala mluvčí generálního ředitelství Hasičského záchranného sboru ČR Klára Ochmanová.
„Letos jsme v průběhu léta zasahovali u víc než sedmi stovek událostí. Oproti loňskému roku se jedná o markantní nárůst, řekla bych až pětinásobný,“ sdělila České televizi mluvčí jihočeských hasičů Vendula Matějů.
Hasiči a odborné firmy likvidují hnízda, která se nacházejí v blízkosti obydlí a ohrožují zdraví lidí. „Hnízda jsou nejčastěji na půdách, pod střešními taškami, na trámech, v otvorech a v rozích fasády, v dutých zábradlích, pod podlahou teras, v kůlnách a zahradních domcích,“ řekl Marek Götzl z firmy na hubení hmyzu a škůdců Adera.
Jak odpudit nemilé hmyzí návštěvníky?
- Nastrouhejte citronovou kůru, přidejte rozdrcený hřebíček a chilli prášek. Směs nasypte na talířek a dejte na stůl.
- Zapalte aromatickou svíčku s citronelou. Vůně odpudí nejen vosy, ale i komáry.
- Natřete rámy oken a dveří octem.
Pokud se rozhodnete vosí nebo sršní hnízdo odstranit, mějte na paměti, že vosy i sršni mají důležitou funkci v ekosystému. „Jsou všežravé, jako dravci loví řadu jiných druhů hmyzu, živí se nektarem, a jsou tak i významnými opylovači,“ vysvětluje Karel Chobot z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR. S odstraněním hnízda můžete počkat na jaro. Hnízdo v té době obývá jen královna.
Vosí život
Vosy obecné žijí podobně jako sršni. Na začátku jara se probouzí pouze královna. Po nalezení vhodného hnízdiště začne stavět kruhovou základu, kterou slinami přilepí k pevnému podkladu. Po vybudování základny začíná se stavbou buněk, do kterých naklade vajíčka. Z prvních vajíček a následně larev se líhnou pouze dělnice, které ve hnízdě plní funkci zásobovací, stavitelskou i obrannou. Na konci léta se z vajíček rodí trubci a budoucí královny. Jedině oplozené královny zimují, aby mohly příští jaro zase založit novou kolonii. Ostatní obyvatelé hnízda, včetně staré královny, umírají.
Pokud nemůžete počkat až na jaro, protože máte strach o sebe a své blízké, obraťte se na místní hasiče, odborné firmy a někdy může podat pomocnou ruku i včelař.
Co na vosí bodnutí?
Zasažené místo omyjte proudem chladné vody, poté přiložte rozkrojenou cibuli, ledový obklad nebo namažte hojivým gelem doporučeným v lékárně.
Vosí nebo sršní bodnutí může ale u některých lidí vyvolat i anafylaktický šok, který v horším případě způsobí potíže s dýcháním, nevolnost, bušení srdce a dokonce i ztrátu vědomí a zástavu srdce. Proto v takovém případě nečekejte a hned volejte záchrannou službu nebo jeďte na pohotovost.