Vladislava Mašková

15. 8. 2024

Podíl lidí, kteří si alespoň někdy dají pivo, klesá, potvrzuje to trend posledních let. V současné době pije pivo téměř z 80 procent muži a téměř polovina žen. Průzkum zveřejnilo Centrum pro výzkum veřejného mínění (CVVM).

Průzkum ukazuje, že přibližně od roku 2016 se snižuje podíl lidí, kteří konzumují pivo. Momentálně jde o 79 % mužů a 42 % žen.

(Zdroj: CVVM)

„Snižující se podíl konzumentů piva mezi muži nad 60 let započal už kolem roku 2012, u věkové kategorie 45-60 let kolem roku 2016, a ve dvou mladších věkových kategoriích až v letech 2019 a 2020,“ rozvádí detaily CVVM.

Dalším parametrem, který průzkum zjišťoval, byla frekvence pití. Podle zjištění muži vypijí týdně v průměru asi sedm a půl půllitrů piva a ženy zhruba dva. Většina z respondentů pak pije raději ve společnosti druhých lidí než sami.

Další změna oproti minulým rokům nastala v místě, kde lidé nejraději pivo konzumují. Zatímco před covidovou pandemií pila většina mužů pivo častěji v restauracích a hospodských zařízeních, v roce 2023 již většina z nich preferuje rodinné prostředí.

Po nealkoholickém pivu sáhne přibližně polovina mužů a třetina žen, pokud nemají možnost piva alkoholického.

Češi pijí méně piva než dřív

Lokální spotřeba piva v roce 2023 se meziročně snížila o 2,4 %. Podle Českého svazu pivovarů a sladoven (ČSPS) se v ní odráží současná ekonomická nejistota i změny ve spotřebitelském chování zákazníků. Mírný pokles se nevyhnul ani exportu piva do zahraničí.

„Již čtvrtým rokem se hodnoty ročního výstavu piva pro domácí trh nachází pod úrovní roku 2010. Bohužel očekávané oživení prodejů v loňském roce přímo i nepřímo brzdila nepříznivá ekonomická situace. Tento trend má nadále negativní vliv také na hospody a restaurace, zejména na ty v menších městech a na vesnicích. Zároveň pozorujeme měnící se návyky spotřebitelů, kteří se stále častěji přiklánějí k nealkoholickému pivu či míchaným nápojům na bázi piva,“ říká Tomáš Slunečko, výkonný ředitel ČSPS.

Pivo „přírodní nápoj“

„Pivo je vyráběné z přírodních surovin. Takže pochopitelně kromě vody a alkoholu, který ve velice mírné dávce má pozitivní zdravotní účinky, obsahuje i další přírodní zdraví prospěšné látky. Dnes máme spoustu druhů (typů) piv včetně nealkoholického a ve všech jsou přítomny přírodní antioxidanty.

Pivo obsahuje i hořké chmelové látky, které působí jako emulgátory a zároveň působí antimikrobiálně. Řada látek chmele má totiž mírné antibiotické vlastnosti, a zároveň přispívají ke zvýšené hladině estrogenních hormonů, prospěšných především u žen v menopauze. Chmel je už od pravěku používán jako léčivá rostlina. Třeba se už dlouhá léta ví, že chmel navozuje fyziologický spánek. Může to být třeba chmelový polštářek, anebo si dáte jednoduše dvě šišky chmele do hrnečku, zalijete to horkou vodou, zamícháte, vypijete a nádherně spíte.

Dále jsou v pivu aminokyseliny, vitamíny řady B, mikroprvky, protože pivo je vyrobeno z obilných sladů, je v něm poměrně velká koncentrace draslíku. Naopak sodíku je tam velice málo. Z dalších zajímavých prvků je v pivu křemík. O tom v podstatě zase tolik známo není, ale diskutuje se široce, že má velký význam proti lomivosti kostí a diskutuje se jeho úloha i v prevenci Alzheimerovy nemoci,“ říká Prof. Ing. Pavel Dostálek, CSc., působící na Fakultě potravinářské a biochemické technologie Vysoké školy chemicko-technologické v Praze.

Zde je celý rozhovor o pivu s prof. Ing. Pavlem Dostálkem:

Související témata

Související články

Přečtěte si také

Fiala: Volby do krajů a Senátu se budou konat i přes záplavy v části regionů
Fiala: Volby do krajů a Senátu se budou konat i přes záplavy v části regionů

Krajské a senátní volby se v pátek a sobotu uskuteční. Vláda je přesvědčená, že je schopná zajistit hlasování i v místech zasažených povodněmi.

Česko dál sužují povodně, mají tři oběti, na jihu má pršet do středy – shrnutí
Česko dál sužují povodně, mají tři oběti, na jihu má pršet do středy – shrnutí

Česko stále sužují rozsáhlé povodně, nejhorší situace zůstává v Moravskoslezském kraji, kde mají povodně tři oběti.

S Jaroslavem Turánkem o volbách, cenzuře, kontroverzních výzkumech, zdravotní péči a problémech AI
S Jaroslavem Turánkem o volbách, cenzuře, kontroverzních výzkumech, zdravotní péči a problémech AI

S Jaroslavem Turánkem jsme si povídali o kandidatuře do Senátu a hodnotové orientaci, se kterou tam jde, o cenzuře a polistopadovém vývoji i kontroverzních výzkumech. Poukázal i na problém s umělou inteligencí.

EU bojkotuje Maďarsko – a brání tak vlastnímu rozhodnutí o dluhu a Draghiho plánu
EU bojkotuje Maďarsko – a brání tak vlastnímu rozhodnutí o dluhu a Draghiho plánu

Od mírové mise maďarského premiéra Viktora Orbána bojkotují komisaři EU a ministři řady členských států předsednictví EU. Naposledy tímto způsobem zabránili přijetí usnesení o důležitých finančních otázkách.

Praxe tradičních řemesel: Jak začít?
Praxe tradičních řemesel: Jak začít?

Vytvářením něčeho užitečného a krásného děláme náš svět - a sami sebe - lepším. Tradiční řemesla nás sbližují s hmotným světem, minulostí a vlastním tělem.