Ondřej Horecký

9. 5. 2024

Spotřeba, výroba i vývoz piva vloni opět o něco klesly. Zatímco maloobchodní prodeje pivovarům vrásky nedělají, s obavou sledují propadající se spotřebu v hospodách a restauracích. Radost jim naopak dělá rostoucí oblíbenost nealko piv a radlerů.

Dlouhodobý trend poklesu prodejů českého piva pokračoval i v roce 2023. Lokální spotřeba se podle Českého svazu pivovarů a sladoven snížila o 2,4 %. Pivovarníci doufali v oživení po chudých covidových letech, to se však nedostavilo.

Tomáš Slunečko, výkonný ředitel svazu, z toho viní ekonomickou situaci, rostoucí ceny a změnu v chování spotřebitelů. „Očekávané oživení prodejů v loňském roce přímo i nepřímo brzdila nepříznivá ekonomická situace. Tento trend má nadále negativní vliv také na hospody a restaurace, zejména na ty v menších městech a na vesnicích. Zároveň pozorujeme měnící se návyky spotřebitelů, kteří se stále častěji přiklánějí k nealkoholickému pivu či míchaným nápojům na bázi piva,“ uvedl v tiskovém prohlášení Slunečko.

Zatímco ještě před 15 lety se více vypilo (51 %) českého piva v hospodách a restauracích, v roce 2023 byl tento podíl už jen 30 %. Podle svazu to „dokládá pokračující příklon spotřebitelů ke konzumaci piva v domácnostech“.

Slunečko pro Epoch Times uvedl, že doufá, „že se spotřeba piva letos ustálí, nebude dále klesat a že si lidi cestu zpátky do restaurací a hospod najdou“. Podle informací z gastronomického sektoru a od producentů piva se sice spotřeba v prvních měsících letošního roku díky teplejšímu počasí lehce zvedá, důvod k jásotu to však podle něj není.

Situaci nepomáhá ani vládní úsporný balíček, v jehož rámci je od ledna 2024 na čepované i nealko pivo uvalena vyšší sazba DPH ve výši 21 % místo původních deseti. Jak uvedl koncem loňského roku server businessinfo.cz, desetina menších vesnických podniků kvůli tomu zvažovala ukončení provozu a dalších pět procent už bylo rozhodnuto, že od nového roku zavřou.

Průměrná spotřeba na obyvatele klesla

Nižší je i ukazatel průměrné konzumace piva na obyvatele. Ta v loňském roce dosáhla historického minima 128 litrů. Před rokem 2019 se přitom průměr dlouhodobě pohyboval na úrovni 140 litrů na osobu.

Celková produkce českého piva v roce 2023 se jen těsně udržela nad hodnotou 20 milionů hektolitrů, z toho 15,2 milionu se spotřebovalo v Česku, zbytek připadá na export do zahraničí. V porovnání s posledním předpandemickým rokem 2019 vypili Češi o 1,35 milionu hektolitrů českého piva méně.

Ležák kraluje, popularita stoupá u nealka

Podle statistik Češi nadále holdují tradičním ležákům se stupňovitostí 11–12 %, které se na prodejích podílí již z 57,3 %, zatímco podíl výčepního piva (stupně menší než 11 %) klesl na 38,2 %.

Nadále stoupá obliba nealkoholického piva. Již jedenáctý rok po sobě se prodeje nealko piva a míchaných nápojů na bázi piva, tzv. birellů či radlerů, navyšují, vloni to byl meziroční růst o 9,3 %. V porovnání s rokem 2019 jde o více než třetinový nárůst (34,5 %).

Export českého piva mírně spadl, zahraniční značky netáhnou

Po dvouletém růstu došlo vloni k poklesu exportu českého piva do zahraničí. Vývoz piva meziročně klesl o 4,3 % na celkových 5,17 milionu hektolitrů. Nejdůležitější trhy pro odbyt našeho národního nápoje zůstávají Slovensko, Německo a Polsko.

Daleko více se propadl dovoz piva, meziročně o 21 %. Zahraniční značky se vloni podílely na celkové tuzemské spotřebě pouhými 2,9 %.

Prodej piva v lahvích si stále drží dominantní podíl 40 %, na plechovky připadá dvacetiprocentní podíl, sudy představují 29 % a PET lahve 8 %, vyplývá z údajů svazu.

Související témata

Související články

Přečtěte si také

VIDEO: Rozhovor s europoslancem Zdechovským na témata, která trápí občany nejvíce
VIDEO: Rozhovor s europoslancem Zdechovským na témata, která trápí občany nejvíce

Přijít s opravdu dobrým migračním paktem je dle europoslance Tomáše Zdechovského jako vytvořit dobré hudební dílo. Diskutovali jsme i o řadě dalších témat, která občany „pálí“.

Topolánek: Evropa se sama rozhodla, že zchudne, a usilovně na tom pracuje
Topolánek: Evropa se sama rozhodla, že zchudne, a usilovně na tom pracuje

Evropská unie svými klimatickými politikami a Green Dealem uměle snižuje vlastní ekonomický výkon a přivádí nás do chudoby, sdělil bývalý premiér Mirek Topolánek.

Armáda ČR nacvičovala v květnu na zemi, ve vzduchu i na moři
Armáda ČR nacvičovala v květnu na zemi, ve vzduchu i na moři

24. května vyvrcholilo jedno z největších letošních cvičení Pozemních sil Armády ČR s názvem Joint Fires 2024. Kromě něj se naše armáda zapojila v květnu i do několika mezinárodních cvičení.

Nadbytečné výrobní kapacity a dumpingová taktika Číny
Nadbytečné výrobní kapacity a dumpingová taktika Číny

Spojené státy a Evropská unie (EU) vyjádřily obavy z nadměrné výrobní kapacity Číny v různých odvětvích, od oceli a hliníku až po lithiové baterie, nové energetické produkty, elektromobily a solární panely.

Čeští hokejisté oslavili zlato s fanoušky, ve čtvrtek je přijme prezident
Čeští hokejisté oslavili zlato s fanoušky, ve čtvrtek je přijme prezident

Tisíce lidí dnes oslavily s českým národním hokejovým týmem v Praze zisk titulu mistrů světa.