Aktualizace v 14:03
Rusko si formálně stěžovalo Německu kvůli vyšetřování poškození plynovodů Nord Stream. V Moskvě podle vyjádření zástupce ruského ministerstva zahraničí panují obavy, že Berlín vyšetřování uzavře, aniž by identifikoval zadavatele útoku na podmořské plynovody z roku 2022, informoval dnes server RBK. Mluvčí německého ministerstva zahraničí podle agentury Reuters uvedl, že Berlín je s ruskými úřady v kontaktu. Šéf ruské diplomacie Sergej Lavrov ze zodpovědnosti za útok na obvinil Spojené státy.
„I kdyby se do toho… Ukrajinci nějak zapojili, je jasné, že to nemohli provést sami. Je jasné, že k provedení takového teroristického útoku přišel příkaz ze samého vrchu, jak se u nás říká, úplný vrchol pro Západ je samozřejmě Washington,“ řekl Lavrov podle agentury TASS listu Izvestija. Německo podle něj musí odpovědět na všechny otázky Moskvy. Důkazy pro své tvrzení šéf ruské diplomacie podle agentury Reuters neposkytl.
Oleg Ťapkin z ruského ministerstva zahraničí podle agentury RIA Novosti uvedl, že Rusko v otázce vyšetřování plynovodů usiluje o jednání s Německem. Podle jeho vyjádření je totiž možné, že Berlín uzavře vyšetřování jako dříve Dánsko a Švédsko.
„Nastolili jsme otázku, zda Německo a další postižené země plní své závazky vyplývající z protiteroristických úmluv OSN,“ prohlásil Ťapkin podle agentury Reuters. „Oficiálně jsme vznesli příslušné stížnosti na bilaterální úrovni, včetně Berlína,“ dodal ruský diplomat.
Plynovody Nord Stream 1 a Nord Stream 2 byly poškozené při sérii explozí v září 2022, tedy sedm měsíců poté, co Rusko vojensky napadlo sousední Ukrajinu. Výbuchy zničily tři ze čtyř potrubí plynovodů, které se staly symbolem závislosti Německa na ruském plynu. Ze sabotáže se vzájemně obviňují Rusko a Západ. Všichni svou účast popírají, k zodpovědnosti se dosud nikdo nepřihlásil.
Vyšetřování, které vedly švédské úřady, našlo stopy výbušnin na několika předmětech získaných z místa výbuchu. Tím se potvrdilo, že exploze byly úmyslné. Dánsko a Švédsko letos v únoru svá vyšetřování ukončily, aniž identifikovaly jakéhokoliv podezřelého.
Německé vyšetřování
Německo nedávno podle anonymních zdrojů několika německých médií v rámci svého vyšetřování poškození plynovodů vydalo evropský zatykač na ukrajinského instruktora potápění jako předpokládaného člena týmu, který potrubí poškodil.
Němečtí vyšetřovatelé se domnívají, že muž, o němž je známo, že naposledy žil v Polsku, byl jedním z potápěčů, kteří nainstalovali výbušná zařízení na plynová potrubí vedoucí z Ruska do Německa po dně Baltského moře. Berlín podle nich v červnu požádal polské úřady, aby podezřelého zadržely. Polská prokuratura později uvedla, že takový zatykač obdržela, ale Ukrajinec už odjel zpět do vlasti.
Kyjev zapojení do explozí popřel. Lavrov kromě německých deníků nyní zmiňoval také nedávný článek listu The Wall Street Journal, podle něhož výbuchy způsobila šestičlenná posádka malé jachty. Plán původně schválil ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj; později se operaci snažil zastavit, ale neúspěšně, tvrdí WSJ. List se odkazuje mimo jiné na čtyři vysoce postavené ukrajinské činitele z oblasti obrany a bezpečnosti. Všichni uvedli, že plynovody byly legitimními cíli v rámci konfliktu, který Rusko v únoru 2022 rozpoutalo na Ukrajině. Kyjev odmítl, že by se na explozích podílel.