Mladá modelingová manažerka z Indie, která bez problémů zvládá náročnou profesi manažerky modelek a umělkyň, považuje za základ svého klidu meditační praxi založenou na pravdě, soucitu a toleranci.
Jednatřicetiletá Neha Shahová pracuje v bombajské společnosti Anima Creative Management – firmě, která se zabývá talentovým managementem a exkluzivně zastupuje indické a mezinárodní modelky a umělce.
Shahová měla možnost spolupracovat s různými klienty, jako jsou Anita Dongre, Sabyasachi, Gaurav Gupta, Tanishq, Pantene, Tarun Tahiliani, Rahul Mishra, Sephora, Tira Beauty, Nykaa a další.
V průběhu let Anima Creative zastupovala také modelky, jako jsou Pooja Mor, Sumaya Hazarika, Monica Tomas a Andrea Kevichusa, a talentované umělce, jako je módní fotograf Adhiraj Chakrabarti a kadeřník celebrit Gabriel Georgiou.
Manažerka modelů spojuje krásu s „božskou stránkou“ člověka, kterou nazývá vnitřní krásou.
„Ta září a odráží půvab a klid v každé situaci,“ řekla Epoch Times. „Neměří se na žádnou povrchní podobu. Proto považujeme tradiční módu a krásu za relativní vůči božské kráse, která má vnitřní význam a hloubku.“
Inspirace k lidskému růstu
Jako absolventka módního návrhářství pomáhala Shahová módním návrhářům, až jí kamarádka navrhla, aby zkusila pracovat jako manažerka modelek. Byla si jistá, že se pro tuto roli skvěle hodí.
Po nástupu do společnosti Anima Creative Management v roce 2016 si Shahová povšimla rozdílu ve fungování společnosti.
Když na vlastní kůži zažila povznášející profesionální prostředí společnosti Anima Creative Management, které je založeno na silné morální etice, byla zaskočena; vždy se domnívala, že v náročném módním průmyslu není možné takové hodnoty dodržovat.
„Dodalo mi to pocit respektu a inspirace k lidskému růstu,“ konstatovala Shahová.
Shahová byla zvědavá, jaká je v této společnosti optimistická pracovní kultura, a proto přijala pozvání na meditační kurz Falun Dafa, kterého se zúčastnili zakladatelé agentury Mark Luburic a Gunita Stobeová.
Falun Dafa, známý také jako Falun Gong, je duchovní disciplína zahrnující pět jemných meditačních cvičení a morální učení založené na třech základních principech: pravdivosti, soucitu a toleranci. Tato praxe získala v Číně na popularitě v 90. letech 20. století a podle oficiálních odhadů ji do roku 1998 praktikovalo 70 až 100 milionů lidí.
„Začala jsem navštěvovat meditační sezení Falun Dafa, která se konala každý týden v naší kanceláři,“ uvádí Shahová. „Jakmile jsem začala číst knihy, umožnilo mi to [hlubší vhled] do duchovní praxe a začala jsem dostávat odpovědi na všechny otázky, které jsem měla, a dozvídat se informace o smyslu života.“
Od chvíle, kdy se tato praxe stala každodenní součástí její denní rutiny, zaznamenala během krátkého času neuvěřitelné tělesné i duševní přínosy.
Vždy, když trpěla horečkou, nachlazením nebo alergickou reakcí, zaznamenala, že se velmi rychle zotavuje. Říká, že jí pomohla „soucitná energie“ cvičení.
Kromě toho, že pociťovala lehkost v těle, přestala také pít alkohol, což byla společenská aktivita, které se občas oddávala.
„Nenacházela jsem v tom žádný smysl a ani mě už nebavilo si ho dopřávat,“ řekla Shahová. „Nikdy jsem se nenutila přestat, ale dokázala jsem se ho přirozeně vzdát.“
Ve své roli manažerky modelek má Shahová širokou škálu povinností, jako je například vyhledávání nových talentů, péče o modelky, správa rozvrhu modelek, rozvíjení a udržování vztahů s klienty a slouží jako most mezi modelkami a klienty.
Shahová, které byla svěřena odpovědnost za zajištění hladké komunikace mezi klienty a modelkami a dosažení oboustranně prospěšných řešení, se mohla opřít o principy Falun Dafa jako o své vodítko při řešení náročných úkolů a naléhavých termínů.
„Učení Falun Dafa mělo obrovský vliv na to, jak jsem se začala dívat na svou práci a na lidi, se kterými jsem pracovala,“ řekla. „Práci jsem už nebrala jen jako úkol, který je třeba dokončit, ale cítila jsem se při plnění jakýchkoli úkolů zodpovědná za druhé. … Naučilo mě to udělat krok zpět v jakémkoli typu konfliktu a vždy brát ohled na druhé ve své řeči a jednání; pomáhat druhým s nesobeckým přístupem. To harmonizovalo celé pracovní prostředí.“
Shahová, která zpočátku považovala módní průmysl za velmi okouzlující, řekla: „ Když jsem se stala jeho součástí, ukázalo to, že je po tomto průmyslu velká poptávka. Zahrnuje tvrdou práci, únavný rozvrh a neorganizovaný pracovní režim.“
Díky náročnému rozvrhu v oboru talentového managementu musela Shahová neustále žonglovat s různými úkoly, takže jí v některých dnech zbývalo jen velmi málo času na odpočinek. Říká však, že po cvičení Falun Dafa se cítí svěží a plná energie.
Jak postupuje na své duchovní cestě, cítí se sama se sebou spokojenější a všimla si, že se postupně přestala honit za úspěchem a nyní se soustředí na to, aby ze sebe vydala v každé situaci to nejlepší.
„Kdykoli jsem zmatená nebo uvíznu v obtížné situaci, poměřování se pravdivostí, soucitem a snášenlivostí mi pomáhá zůstat na správné cestě,“ řekla.
Protože mohla být svědkem tak neuvěřitelných přínosů, zarmoutila ji zpráva o 25 let trvajícím pronásledování Falun Gongu čínskou komunistickou stranou.
„Byla jsem naprosto šokována nelogickým potlačováním a mučením nevinných lidí, kteří chtěli být jen dobrou verzí sebe sama prostřednictvím duchovní praxe,“ řekla s odkazem na to, že o pronásledování slyšela poprvé. „ Byla jsem z toho zmatená, proč se s někým takto zachází jen proto, že následuje svou víru.“
Od té chvíle se aktivně zapojuje do šíření povědomí o probíhajícím pronásledování, které je součástí jejích každodenních rozhovorů.
Dodržování etiky a morálky
Jako součást módního průmyslu je Shahová už léta svědkem jeho drastických změn.
„Získávat více a dávat méně“ je novým heslem v každém segmentu průmyslu. Kreativita v tuto chvíli funguje pod tlakem a v termínech, což má za následek ztrátu krásy, hloubky a smyslu,“ říká Shahová. „Přepracovanost a neorganizovaný pracovní rozvrh a běžné lži jsou považovány za standard.“
S rychlým tempem, jakým se toto odvětví rozvíjí, se Shahová setkala se situacemi, kdy se od modelek očekává, že budou pracovat, přestože někdy bojují se zdravotními problémy nebo jsou tlačeny do práce nad rámec svého vymezeného času.
„V takových případech se tým Anima Creatives vždy snaží klientovi situaci vysvětlit a upřednostňuje blaho modelek, i kdyby na tom měly [finančně] tratit,“ popisuje Shahová.
Když se setkala s neetickými praktikami a neférovými podmínkami v oboru, inspirovalo ji, že její agentura si stojí za svým přesvědčením a nepodléhá tlaku.
„Díky tomu, že kořeny společnosti jsou založeny na disciplíně a poctivosti, věnují své úsilí tomu, aby se s modelkami zacházelo jako s ‚uměleckým vyjádřením‘, a ne pouze jako s prostředkem sloužícím k vyjádření umění,“ řekla Shahová.
Její rada mladým modelkám, které chtějí mít úspěšnou kariéru v módním průmyslu?
„Důvěřujte procesu! Během své cesty jsem se naučila, že nikdy nebudeme schopni kontrolovat vnější situaci, ale vždy můžeme kontrolovat svůj postoj k situaci,“ řekla. „[Ať už se jedná o] řadu úspěchů nebo řadu neúspěchů, klíčem je mít pokorný a pozitivní přístup s pevným morálním základem.
„Neztrácejte svou pravou povahu uprostřed náročných a povrchních požadavků branže.“
–ete–