Kadeřník celebrit Gabriel Georgiou se na vrcholu své hollywoodské kariéry setkal se smrtí. Tento hluboký zážitek ho později přivedl k nalezení životního cíle: šířit poselství pravé krásy, harmonie a míru.

Úspěšný 53letý Australan řeckého původu, který vyrostl v ortodoxní křesťanské rodině, má za sebou více než třicetiletou hvězdnou kariéru. Pracoval s velkými hollywoodskými jmény, jakými jsou Keanu Reeves, Drew Barrymore, Cate Blanchett, Jessica Biel, Chloe Sevigny a Robert Downey Jr. Stejně tak v Bollywoodu,  indickém filmovém průmyslu, pracoval s některými z nejslavnějších hvězd, jako například Deepika Padukone, Aishwarya Rai Bachchan, Priyanka Chopra Jonas nebo Kareena Kapoor Khan.

„Krása má nějaký podnět, je spojena s božskou podstatou,“ řekl Georgiou deníku The Epoch Times. Podíváme-li se na nejrůznější kultury, zjistíme, že tam, kde je víra v božstvo, vzniká krása a estetika – ať už jde o účesy, oblečení, architekturu nebo život v souladu s životním prostředím. Zjistil jsem ale, že tohle dnes už moc neexistuje.“

„Je zde také spousta ošklivosti, která se stala mnohem rozšířenější … v oblečení, v účesech, v líčení a v tom, co ukazují časopisy a co móda představuje jako „cool“. Věci prostě vypadají mnohem víc zanedbaně, ošklivě nebo nedotaženě. A tak se věnuji těmto věcem mnohem méně. Moje práce se zaměřuje víc na kvalitu, je založena spíše na kráse.“

„Zjistil jsem, že bez ohledu na to, co dělám, ať už je to hodně avantgardní, kreativní, nebo něco jednoduchého, bude to stále krásné a harmonické.“

Kadeřník celebrit Gabriel Georgiou. (Se svolením Adhiraj Chakrabarti)
Gabriel Georgiou s Drew Barrymore na premiéře amerického filmu The Wedding Singer (1998) režiséra Franka Coraciho. (Se svolením Gabriela Georgiou)
Gabriel Georgiou s Jennifer Lopez. (Se svolením Gabriela Georgiou)

Georgiou se podílel také na přípravě účesů celebrit při ceremoniích v rámci udílení Zlatých glóbů, cen Screen Actors Guild Awards, filmového festivalu v Cannes a dalších. V současné době pracuje na svém dalším bollywoodském filmu Fighter – mega projektu s Deepikou Padukone, Hrithikem Roshanem a veteránem indické kinematografie Anilem Kapoorem.

Úspěšný a nešťastný v Hollywoodu

Koncem 90. let patřil Georgiou mezi deset nejlepších kadeřníků v Los Angeles. V té době byl bohatý, úspěšný a byl součástí společenských kruhů, které navštěvovaly ty nejznámější večírky. Navzdory veškeré pozornosti a úspěchu se Georgiou cítil jako prázdná schránka.

„Nebyl jsem šťastný, ani přesto, že jsem vydělával spoustu peněz. Bylo to všechno předvádění se… a ego a všechny tyhle věci. Prostě jsem měl pocit, že moje duše chřadne. Když jsem byl sám, mluvil jsem s vesmírem. Říkal jsem si: Co mám dělat, abych byl dobrým člověkem? Co je to vlastně dobrý člověk? Kde najdu vodítko, abych se stal dobrým člověkem?“ vypráví kadeřník. 

Gabriel Georgiou a bollywoodský herec, producent a model Arjun Rampal na natáčení filmu „Dhaakad“. (Se svolením Gabriela Georgiou)
Gabriel Georgiou upravuje vlasy Deepiky Padukone na Mezinárodním filmovém festivalu v Marrákeši, který se každoročně koná v Maroku. (Se svolením Gabriela Georgiou)

Nebylo to poprvé, co si Georgiou kladl podobné otázky. V době dospívání přemýšlel o tom, proč lidé onemocní, proč existuje smrt a jaký je vlastně smysl života.

„Hledal jsem a pátral vlastně celý život,“ říká a pokračuje: „Začal jsem číst hodně knih, taoistických a buddhistických.“ Ve svých dvaceti letech, když začal žít samostatně a měl více svobody, se Georgiou pustil do hlubšího hledání smyslu života. Navštívil kláštery na hoře Athos v Řecku, kde žijí bulharští, ruští a řečtí pravoslavní mniši. Georgiou zde měl možnost prožít čtyři dny a noci a vést s mnichy několik skutečně hlubokých rozhovorů.

„Bylo to úžasné, ale tak nějak jsem cítil, že to není moje cesta. Nebyla to ta konečná pravda, kterou jsem hledal.“

Přesto dál četl různá písma a snažil se udržet si pevnou půdu pod nohama. Mezitím vystudoval kostýmní, maskérskou a kadeřnickou školu na Victoria University v Melbourne a v 80. letech zahájil svou kadeřnickou kariéru. Georgiou se nakonec přestěhoval do Hollywoodu v Los Angeles, propadl materialistickému životu a brzy začal brát na večírcích rekreační drogy.

„Důvodem, proč jsem jich začal brát víc, byla snaha vypořádat se s tou povrchností, což mi přineslo pocit euforie. Dokázal jsem se spojit s tou úrovní materialismu a falešnosti. K drogám jsem usedal, abych se vypořádal s tvrdou prací, dlouhou pracovní dobou, neustálým cestováním a se všemi těmi ošklivými energiemi kolem. Začalo to být velmi rušivé,“ vzpomíná. 

Gabriel Georgiou s Farrah Fawcett. (Se svolením Gabriela Georgiou)
Gabriel Georgiou upravoval vlasy bollywoodské herečky Deepiky Padukone na Met Gala 2019. (Dimitrios Kambouris/Getty Images for The Met Museum/Vogue)

Zážitky z jiného světa

V roce 2002, když Georgiou pracoval na desetidenním focení pro katalog na Britských Panenských ostrovech, zažil okamžik pravdy a dostal „největší lekci“ svého života.

Během těchto 10 dní byl Georgiou úplně čistý, protože nebral žádné drogy. V polovině práce se mu však udělalo velice zle a nebyl schopen vstát z postele ani dočesat modelku. Zastoupila ho vizážistka. Georgiou vzpomíná na zážitek blízký smrti, který navždy změnil jeho život:

Vzpomínám si, že když jsem ležel v posteli, opustil jsem své tělo, vnímal jsem to a byl jsem si toho velice dobře vědom. Ale neměl jsem vůbec strach, bylo to velmi klidné a cítil jsem naprostou svobodu. Věděl jsem, že umírám. Věděl jsem, že opouštím své tělo. Bylo to velmi zvláštní, viděl jsem jakési světlo a pohyboval jsem se směrem k němu. … Slyšel jsem velmi hluboký božský hlas. Byl hodně multidimenzionální, tak trochu jako ve filmu. Nejde to tak úplně vysvětlit. Řekl mi toto: „Ztratil jsi cestu a my jsme tě přišli odvést“.

Pomyslel jsem si. Vím, že jsem se ztratil, a vím, že jsem sem přišel za nějakým účelem a posláním. Jen jsem ho zatím nenašel. Odpověděl jsem: „Prosím, dej mi šanci. Ještě nejsem připraven odejít. Prosím, dejte mi šanci, ještě jednu šanci.“ A jakmile jsem si to pomyslel, protože jsem to myslel vážně z hloubi svého srdce, začal jsem se vracet do svého těla, otevřely se mi oči a začal jsem se cítit lépe.

Po návratu do Los Angeles Georgiou přestal brát drogy a z jeho života prý zmizeli i jeho „takzvaní přátelé“. Byl ze všeho unavený a uvažoval o tom, že se stane mnichem. Věděl však, že člověk může „ve společnosti udělat rychlé pokroky i s těžkostmi a pokušeními“, a usoudil, že mnišství není jeho cesta.

S pokorným srdcem toužícím najít pravý smysl svého života věřil Georgiou starému přísloví: „Když je žák připraven, učitel se dostaví.“

Záběr z dokumentárního filmu televize Epoch TV „Sokratova tajemství“, v němž Gabriel Georgiou ztvárnil roli jednoho z hlavních Sokratových žáků. (Se svolením Stavrose Koutsogiannakise)

Objevení klidu a pozitivního myšlení

Ve 32 letech všeho nechal a vrátil se k rodičům do Austrálie. První čtyři měsíce doma žil „poustevnickým“ životem. „Bylo to pro mě něco jako odvykací kůra, protože jsem jenom jedl, spal a četl knihy,“ řekl.

Brzy si uvědomil, že už se nechce vrátit do Hollywoodu, a místo toho složil zálohu na byt v australském Brisbane. S pocitem jisté úlevy, že právě udělal ve svém životě změnu, si začal hledat práci.

Po velké kariéře v zámoří, při své první práci v Austrálii, navázal talentovaný stylista během práce na televizní reklamě pro automobilku, zajímavý rozhovor s maskérkou.

Gabriel Georgiou upravuje vlasy herečce Kateřině Zafeiropoulou na natáčení televizního dokumentu Epoch „Socrates Secrets“. (Se svolením Alexe Mura)

„Měla podobné zkušenosti jako já a jezdila na turné s velkými rockovými kapelami po celém světě. Také říkala, že měla Crohnovu chorobu, velmi vzácné onemocnění, na které neexistuje lék,“ líčí Georgiou a dodává, že mu žena pověděla, že se ze svých zdravotních problémů dostala poté, co se začala věnovat duchovní praxi zvané Falun Gong, známé také jako Falun Dafa.

„První věc, která mě opravdu zaujala, byla skutečnost, že se jedná o cvičení mysli a těla – opravdu se mi líbila tato rovnováha, protože obvykle je to buď jedno, nebo druhé. Líbilo se mi, že je to založené na univerzálních principech pravdivosti, soucitu a tolerance, a také to, že je to bezplatné,“ řekl.

Následující týden se kadeřník pod dojmem těchto informací vypravil do parku, aby se naučil pět nenáročných pomalých cvičení Falun Gongu. Jeho zážitek z prvního cvičení popsal následovně: 

„Bylo to opravdu silné, během druhého cvičení to bylo tak intenzivní. Málem jsem omdlel, všechno se začalo točit opravdu intenzivně. Chtělo se mi zvracet … tak jsem se zhluboka nadechl. Pochopil jsem, že je to, jako by ze mě vycházelo něco negativního. A během několika minut jsem byl v pořádku. Všecko se ztratilo. Říkal jsem si: ,Páni, to je dobrý!’. Vstal jsem a dokončil cvičení. A tehdy jsem si pomyslel: ,Děje se tu něco opravdu mocného. Musím vědět, co to vlastně je’.“

Georgiou tedy požádal o materiály k výuce Falun Gongu. Bylo to před 21 lety. „Úplně mi to změnilo život,“ říká Georgiou, který si vzpomíná, jak se vyléčil z mnoha zdravotních problémů, například bronchitidy, skoliózy a také z depresí.

Gabriel Georgiou cvičí páté cvičení Falun Gongu. (Se svolením Adhiraje Chakrabartiho)

„Kvůli bolestem spojeným se skoliózou jsem v noci často trpěl, než se mi podařilo usnout. Kdykoliv jsem při meditaci seděl se zkříženýma nohama, prováděl pohyby při cvičení a vstával, ozývaly se praskavé zvuky. Ale od té doby už mě to nikdy nebolelo, jako by to prostě zmizelo. Stalo se mi hodně úžasných věcí.“

„Pokaždé cítím klid a pocit pohody. Je to naprostý obrat v mém životě, o celých 360 stupňů,“ svěřuje se.

Georgiou říká, že ve Falun Gongu rovněž nachází odpovědi na otázky, které ho trápily už od dětství. „Bylo to jako kousky skládačky, ale konečně do sebe všechno zapadlo, jakoby ze všech úrovní, od náboženství, energie a vesmíru až po smysl lidské existence a vztah člověka k tomu všemu.“

Když prvně slyšel o 24 let trvajícím pronásledování Falun Gongu Komunistickou stranou Číny, řekl, že „nemohl uvěřit“, že by k něčemu tak brutálnímu mohlo docházet. Georgiou říká, že mnoho vlád zavírá před Čínou oči kvůli svým ekonomickým zájmům.

„Opravdu jsem to zpochybňoval. Říkal jsem si, proč by něco tak krásného a užitečného mělo být pronásledováno? Prostě mi to nedávalo smysl. Ale když jsem se ohlédl do historie, uvědomil jsem si, že Sokrates, Ježíš, Buddha Šákjamuni… v podstatě každý z nich byl pronásledován. Prostě mě ohromilo, že každý, kdo chtěl duchovně zlepšit společnost, byl pronásledován.“

„Chtěl bych, aby se svět dozvěděl o prospěšnosti Falun Gongu a o skutečné situaci v Číně,“ vypráví Australan. 

Gabriel Georgiou medituje na slavnosti Falun Gongu v Polsku. (Zhang Qingyao / The Epoch Times)

Silná pracovní morálka

Když Georgiou získal zpět své zdraví, život a smysl života, byl připraven vrátit se ke své profesi naplno, aby byl „pozitivním vzorem“ pro lidi.

„Říkal jsem si: Dobrá, vrátím se do branže a budu teď působit pozitivně, ne negativně jako předtím a tak ztracený… protože vím, že je to dost temná branže,’“ popisuje Georgiou.

Po krátkém působení v Řecku se přestěhoval do Indie, kde v uplynulých 11 letech pracoval s největšími celebritami filmového a módního průmyslu. Od chvíle, kdy se Georgiou začal řídit učením Falun Gongu, je schopen vnímat každou výzvu a proplouvat jí s trpělivostí a soucitem.

Gabriel Georgiou je uznávaným kadeřníkem celebrit ve světovém módním a filmovém průmyslu. (Se svolením Adhiraje Chakrabartiho)
Gabriel Georgiou s Priyankou Chopra Jonas. (S laskavým svolením Gabriela Georgiou)

I Během svého nabitého programu dokáže rozdávat pozitivní energii a lidé kolem něj ho prý vždy chválí za zářivý úsměv. „Teď už si věci neberu k srdci ani osobně, jen se na ně dívám s větším pochopením a krásnějším pohledem. Dokonce i když jsou kolem mě negativní energie, nenechám se jimi ovlivnit. Stále se snažím být laskavý a soucitný, ať už se ocitnu v jakékoli situaci a domnívám se, že si toho lidé všímají.“

Navzdory dlouhé pracovní době a kratkému spánku dává Georgiou do každé zakázky, kterou přijme, plných 100 procent.

Zákulisí natáčení dokumentu televize Epocha “Sokratova tajemství”. (Se svolením Alexe Mura)
Gabriel Georgiou upravoval vlasy bollywoodské herečky Deepiky Padukone na filmovém festivalu v Cannes. (S laskavým svolením Gabriela Georgiou)
Gabriel Georgiou upravuje vlasy bollywoodské herečky Kangany Ranaut. (S laskavým svolením Gabriela Georgiou)
Gabriel Georgiou upravuje vlasy Friedy Pinto na přehlídce Dior 2023. (Se svolením Trisha Sarang)

Kromě toho, že je Georgiou skutečně úspěšným kadeřníkem celebrit, je také velmi všestrannou osobností a vyzkoušel si dokonce i herectví. Zahrál si důležitou vedlejší roli v bollywoodském filmu Dhaakad. Hrál také jednoho z hlavních Sokratových žáků v dokumentu s názvem „Sokratova tajemství“ z cyklu Božští poslové, který televize Epoch TV exkluzivně natáčela v Řecku.

Při uvedení dokumentu Georgiou řekl, že byl ohromen a dojetím mu tekly slzy, neboť dokument ukazuje Sokratovo hluboce dojemné učení. „Ani jsem se sám na sebe nedíval. Byl jsem jen šťastný, že mohu být součástí něčeho, s čím se lidé mohou spojit, co jim otevře mysl a díky čemu najdou hlubší smysl a cíl.“

„Teď mě naplňuje především práce na věcech, které mohou být důležité i pro lidstvo, které mohou vytvořit něco krásného a které mohou lidstvu určitým způsobem pomoci.“

Na této reportáži se podílel Arsh Sarao.

Z anglického originálu na The Epoch Times přeložila K. K.