ČTK

1. 9. 2024

Soutěž o nejlepší ekologický a udržitelný projekt v Česku letos vyhrála milovická rezervace velkých kopytníků, kterou spravuje společnost Česká krajina. Hlasování veřejnosti ji vybralo mezi šesticí finalistů v soutěži E.ON Energy Globe, zástupci rezervace cenu převzali v sobotu na ekologickém festivalu v Brně. ČTK to dnes oznámil mluvčí společnosti E.ON Lubomír Budný.

Do soutěže na jejím webu přišlo od konce května do 20. srpna víc než 19.000 hlasů. Vítěz získal 500.000 korun na další rozvoj a má možnost účastnit se světového finále soutěže. Oceněná rezervace vznikla v roce 2015 na území bývalého vojenského výcvikového prostoru v Milovicích na Nymbursku, je domovem desítek zubrů, divokých koní a praturů.

Ředitel společnosti Česká krajina Daniel Dostál je rád za podporu odborné poroty, která milovickou rezervaci vybrala mezi šestici finalistů, i hlasujících lidí, uvedl. „Rezervace vznikla a funguje v poměrně složitém prostředí, takže nebýt podpory veřejnosti, tak už tam pravděpodobně dneska není,“ dodal. Peníze rezervace využije na rekonstrukci svého nejstaršího napajedla.

Rezervace velkých kopytníků získala navíc 50.000 korun za ocenění, o kterém rozhodovali návštěvníci brněnského ekofestivalu. Do areálu Nové Zbrojovky jich v sobotu přišlo víc než 6200, druhý ekofestival E.ON letos uspořádal v červnu v Českých Budějovicích.

Do letošního ročníku soutěže E.ON Energy Globe se v Česku přihlásilo 167 projektů. Mezi šest finalistů prošla také ekologická opatření v Botanické zahradě Přírodovědecké Fakulty Masarykovy univerzity v Brně a biometanová stanice v Litomyšli na Svitavsku. Lidé mohli hlasovat i pro řešení Devinn, které vyrábí elektřinu ze zeleného vodíku pro energeticky nezávislé budovy i dobíjení elektromobilů, autonomní ekologický robot pro zemědělství Roboton a projekt Patronáty, v němž děti pečují o přírodu.

Společnost E.ON vyhlašuje takzvaného ekologického Oscara už 16 let. Soutěž oceňuje projekty a inovativní nápady v oblasti životního prostředí a úspor energií. E.ON Česká republika prostřednictvím své distribuční sítě dodává elektřinu 1,5 milionu zákazníků především z jižních Čech, Vysočiny a jižní Moravy. V distribuci plynu zásobuje 114.000 odběrných míst. Firma je součástí koncernu E.ON SE, který sídlí v německém Essenu a působí ve 30 zemích světa.

Přečtěte si také

Německo bude v EU pro částečně restriktivní migrační politiku a pokračování podpory Ukrajiny, řekl Merz

Německo bude v EU podporovat restriktivní kurz v migrační politice, dál chce ale zůstat zemí přátelskou a otevřenou migraci. Na malém stranickém sjezdu CDU to řekl pravděpodobný příští německý kancléř Friedrich Merz.

Snímek Pachová stopa získal hlavní ocenění na Academia Film Olomouc. Projekce bude i ve Sněmovně

Dokumentární film Pachová stopa získal hlavní cenu prestižního filmového festivalu mezi českými a slovenskými nominanty. Otevřel problém nespolehlivosti metod pachové identifikace.

Putin rozhodl o příměří během oslav 80. výročí konce druhé světové války, nabízí mírové rozhovory

Rusko si konec druhé světové války tradičně připomíná 9. května a Putinovo rozhodnutí o zastavení bojů se týká 8., 9. a 10. května.

Novináři Epoch Times získali nejvyšší ocenění za práci o náboženství

Za odhalování zločinů čínského režimu a podporu víry v těžkých časech získali novináři Epoch Times prestižní ocenění Wilbur Awards.

Kanaďané vybírají nový parlament, hlas už předem odevzdalo 7,3 milionu lidí

Kanaďané dnes ráno místního času začali v předčasných volbách vybírat nové složení parlamentu, a tím i vlády.

Čím disponuje finská armáda, která si zakládá na všeobecné branné povinnosti

Finsko po invazi ruských ozbrojených jednotek na Ukrajinu a po vstupu do Severoatlantické aliance rozšiřuje své vojenské kapacity. Jeho armáda si tradičně zakládá na silné „branné kultuře“.

Blackout ve Španělsku a Portugalsku. Celostátní výpadek proudu zastavil metro i vlaky

Celé pevninské Španělsko dnes kolem 12:30 postihl výpadek proudu, zastavilo se metro v Madridu či Barceloně a přerušen byl provoz na železnici v různých částech země.

Teenageři nedostanou telefon, dokud nesplní pět úkolů. „Někdy je lepší vychovávat tím těžším způsobem,“ sdílí matka

Texaská matka pěti dětí nedovolí svým dospívajícím synům mít telefon, dokud nesplní pět praktických úkolů. Věří, že odpovědnost a víra jsou důležitější než pohodlí.

Bývalý viceprezident Argentiny chválí „velkolepou“ oslavu čínské kultury v podání souboru Shen Yun

Bývalý argentinský viceprezident Carlos Ruckauf navštívil vystoupení souboru Shen Yun v Buenos Aires a označil jej za velkolepé. Ocenil i jeho poselství svobody a odpor vůči komunismu.