Tým výzkumníků z Institutu pro elementární vědu (IBS) a Yonsei univerzity v Jižní Koreji vyvinul novou metodu ovlivňování mozku pomocí nanočástic a magnetického pole.
Výzkumníci neinvazní cestou implantovali nanočástice do mozku myší. Následně tyto nanočástice pod vlivem magnetického pole stimulovaly jejich mozkové neurony.
„Tato pokročilá technologie využívá magnetické pole a zmagnetizované nanočástice k selektivní aktivaci cílených mozkových obvodů,“ uvádí ve své zprávě IBS.
Jedná se magno-genetickou technologii s názvem Nano-MYSL (anglicky Nano-MIND). Ta dle IBS umožňuje vzdáleně řídit jednotlivé oblasti mozku zvířat a regulovat jeho složité funkce jako emoce, společenské chování a motivaci.
„Jde o první takovou technologii ve světě, která volně řídí konkrétní oblasti mozku pomocí magnetického pole,“ uvedl Jinwoo Cheon, ředitel IBS.
Myši během experimentu „přestaly mít hlad“
Výzkumníci realizovali na myších tři různé experimenty. V jednom z nich stimulací neuronů zvýšili u myší chuť na jídlo. Ty pak zkonzumovaly až o 100 % více krmiva. Obráceně pak výzkumníci snížili jejich apetit až o 50 %.
V dalším experimentu výzkumníci vyvolali u myší, které ještě nerodily, jejich mateřské pudy.
„Aktivace těchto neuronů u myších samic ne-matek významně zvýšila pečovatelské chování, například přinášení mláďat do hnízda, podobně jako u myších matek,“ konkretizují výzkumníci ve zprávě.
Magno-genetika by mohla v budoucnu pomoci i při léčení lidských neurologických poruch, např. při depresích, napsal vědecký internetový časopis Futurism.
Studie jihokorejských vědců byla v červenci 2024 zveřejněna v prestižním časopise Nature.