Epoch Times Česko ČTK

a 6. 9. 2024

Společnost Boeing se v sobotu krátce po půlnoci pokusí vrátit na Zemi svou problematickou kosmickou loď Starliner, která je nyní připojená k Mezinárodní vesmírné stanici (ISS). Plavidlo poletí bez posádky – dva astronauti, které na orbitu vyvezlo letos v červnu na původně osmidenní misi, zůstanou na ISS až do února následujícího roku, kdy se vrátí v lodi konkurenční firmy SpaceX.

Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) na tiskové konferenci tento týden uvedl, že přípravy na návrat Starlineru jdou podle plánu. Plně automatizovaná kosmická loď se má od orbitální stanice odpojit v sobotu čtyři minuty po půlnoci a o šest hodin později přistát v areálu raketové střelnice White Sands Missile Range v americkém státě Nové Mexiko.

Starliner se odpoutá rychleji a jednodušeji, než bylo plánováno. Od stanice ho odstrčí pružiny a následně se vzdálí pomocí krátkých zážehů trysek. Původní plán počítal s hodinovým poletováním v blízkosti stanice, převážně kvůli pořizování snímků; tato fáze byla zkrácena na zhruba 20 minut, aby se snížilo namáhání trysek modulu a kvůli ochraně stanice.

Před kritickým sestupem z oběžné dráhy technici plánují další zkušební zážehy všech 28 trysek Starlineru. Testy poslouží k získání informací, protože trysky se na Zemi nevrátí – sekce s nimi se odpojí před průletem kosmické lodi atmosférou.

Problémy s naváděcími tryskami a několikaletá zpoždění projektu

Starliner odstartoval k první posádkového misi letos 5. června z Kennedyho vesmírného střediska na Floridě. Dlouho očekávaný testovací let provázely závady i několikaleté odklady. První zkušební bezposádková mise Starlineru v roce 2019 dopadla tak špatně – loď kvůli chybám softwaru nedoletěla k vesmírné stanici – že se musela opakovat o tři roky později. Následující problémy vyústily v ještě větší zpoždění projektu a opravy za více než miliardu dolarů.

Problémy Starliner neopustily. Původní plán současné mise počítal s tím, že dva ostřílení veteráni NASA Barry Wilmore a Sunita Williamsová stráví na ISS osm dní. Selhání naváděcích trysek lodi při příletu ke stanici ale rozproudilo několikaměsíční diskusi mezi NASA a Boeingem ohledně bezpečného návratu a vyžádalo si testování na zemi i na oběžné dráze.

Americký vesmírný úřad na tiskové konferenci ve středu připustil, že mezi ním a americkou leteckou firmou panuje napětí. Odmítl však zprávy některých médií, že pravidelné mítinky končily hádkami a křikem.

Napětí při diskusích o bezpečném návratu posádky

Programový manažer NASA pro komerční lety s posádkou Steve Stitch podle agentury AFP ve středu uvedl, že setkání zahrnovala „napjaté diskuse“ technické povahy, což je ale podle něj běžné. Boeing podle něj na posledních schůzkách s jistotou předkládal projekce, podle kterých se mohla posádka vrátit na zemi ve Starlineru. NASA to kvůli pochybnostem zamítla.

Starliner je výsledkem programu, v rámci kterého si NASA před deseti lety objednala kosmická plavidla u společností SpaceX a Boeing. První let Crew Dragon od SpaceX s posádkou se uskutečnil v roce 2020, loď stejného typu na konci tohoto měsíce odstartuje k ISS, aby dva trosečníky vrátila příští rok v únoru zpátky na Zemi.

Wilmore a Williamsová ve čtvrtek uzavřeli průchody mezi Starlinerem a vesmírnou stanicí. Spolu s dalšími sedmi lidmi na palubě jsou nyní považováni za členy posádky stanice na plný úvazek. Pomáhají s experimenty a údržbou a trénují s fyzickou zátěží, aby si během dlouhodobého pobytu ve stavu beztíže udrželi silné kosti a svaly.

Související témata

Přečtěte si také

Povodňový stupeň je na 244 místech, třetí je na téměř 80 místech v ČR, hladiny řek dál stoupají
Povodňový stupeň je na 244 místech, třetí je na téměř 80 místech v ČR, hladiny řek dál stoupají

Dnes v poledne byl některý z povodňových stupňů na 244 místech Česka. Třetí stupeň, tedy stav ohrožení, byl na téměř 80 místech několika desítek toků.

Navštívil jsem na vlastní pěst 100 zemí. Tady je mých 7 nejlepších tipů pro cestování na vlastní pěst
Navštívil jsem na vlastní pěst 100 zemí. Tady je mých 7 nejlepších tipů pro cestování na vlastní pěst

Díky technologiím je vše jednodušší, ale není nad to být připraven.

Tom Hanks: Klonování hlasu umělou inteligencí trápí celebrity
Tom Hanks: Klonování hlasu umělou inteligencí trápí celebrity

Tom Hanks na Instagramu varoval své fanoušky před reklamami na drogy, které používají jeho hlas prostřednictvím umělé inteligence.

Jaderná fúze: Věčně vzdálený sen, který se blíží realitě
Jaderná fúze: Věčně vzdálený sen, který se blíží realitě

Zatímco investoři vyjadřují ambice, že komerční fúze by se mohla stát realitou do deseti let, mnozí zasvěcení vidí před sebou delší cestu.

Ovoce plné léčivých živin: Čím jsou hrušky tak výjimečné? 
Ovoce plné léčivých živin: Čím jsou hrušky tak výjimečné? 

Chcete-li si užít zdravotních výhod sladkých hrušek, měli byste využít zejména období sklizně, které trvá od konce léta do poloviny podzimu.