Praha zavře kvůli velké vodě náplavky a postaví část protipovodňových zábran
Vedení hlavního města uzavře náplavky v Praze 1, 2 a 5 a preventivně nechá na některých místech vystavět protipovodňové zábrany v centru města, na Zbraslavi a v Libni. Náplavky budou uzavřeny dnes okolo 19:00. Vedení metropole rovněž chystá v sobotu zastavit lodní dopravu na Vltavě. Po dnešním jednání povodňové komise to ČTK sdělil mluvčí magistrátu Tadeáš Provazník. Komise se znovu sejde dnes v 18:00.
Hasiči dnes již zavřeli bezpečnostní vrata na Čertovce. Na to navázala zmíněná preventivní výstavba protipovodňových zábran o celkové délce asi 199 metrů. V Praze platí varování před velmi vydatným deštěm a od 15:00 bude vyhlášená povodňová pohotovost, tedy druhý ze tří stupňů výstrahy.
Kvůli zavření náplavek budou muset od Vltavy zmizet všechna auta. Pokud s nimi řidiči do dnešních 19:00 neodjedou, město nechá vozidla odtáhnout. S uzavřením náplavek souvisí také odstranění veškerých předmětů, které by mohly odplavat, jako jsou třeba kontejnery nebo popelnice. Vstup a vjezd na náplavky pak bude od 19:00 hodin pro veřejnost uzavřený.
Město již začalo s preventivní výstavbou protipovodňových zábran u Karlova mostu, u podchodu k loděnici na Zbraslavi a v Thomayerových sadech v Libni. Město nyní staví zábrany v celkové délce asi 198,6 metru. Zábrany jsou vysoké od 1,3 do 6,2 metru. Nejpozději v sobotu bude zastavena lodní doprava v metropoli a plavidla budou muset jejich majitelé přemístit do chráněných přístavů. Město k odplutí do přístavu již připravilo loď Hermes, která slouží jako noclehárna pro lidi bez domova.
Situaci bude magistrát nadále monitorovat a ještě dnes se znovu sejde protipovodňová komise. Největším problém pro Prahu je podle současných modelů Sázava, která bude mít velké průtoky, které hlavní město nemá jak regulovat. Vliv na výšku vody bude mít v Praze rovněž situace na Berounce, která se vlévá do Vltavy na jihu metropole.
Jihomoravské obce se musí připravit na stoletou vodu, Brno před ní chráněno není
Jihomoravské obce se musí připravit na stoletou vodu a aktivovat své povodňové plány. Například Brno, kde se protipovodňová opatření budují, před ní ale nyní chráněno není, řekl dnes novinářům ředitel pro správu Povodí Moravy Antonín Tůma. Z Brněnské přehrady již nyní vodohospodáři odpouští maximum. Lze očekávat, že voda bude i přepadat. Druhé a třetí stupně povodňové aktivity způsobené počasím očekává Povodí Moravy v horních částech v sobotu, v nižších v noci na neděli. Zatím zvýšené stupně způsobuje řízený odtok z nádrží. ČTK požádala o vyjádření brněnský magistrát.
Povodí Moravy pokračuje v upouštění vodních děl, aby mohly zachytit očekávané povodňové průtoky. Aktuální volný objem v nádržích je podle Tůmy téměř 200 milionů metrů krychlových. Na základě předpovědí se ale vodu v nádržích zřejmě zachytit nepodaří. „Snížíme a oddálíme kulminaci, abychom se připravili. Stoprocentně ale budou dosaženy třetí stupně. Veřejnost to musí brát vážně, uvolňovat záplavová území a připravit se na stoletou vodu,“ sdělil Tůma. Dodal, že Brno před ní chráněno není a voda se bude rozlévat ze Svratky a Svitavy.
V Brně se komplexní protipovodňová ochrana teprve buduje. V současnosti není před účinky povodní ochráněna podstatná část zástavby města. Je to území o rozloze asi deseti kilometrů čtverečních, kde žije okolo 24.000 lidí. V celém Brně žije zhruba 400 tisíc obyvatel.
Odtoky budou vodohospodáři dál zvyšovat podle potřeby, z Vranova například z 85 metrů krychlových za sekundu na 100 až 110. Z Brněnské přehrady už nyní ale odpouští téměř 60 metrů krychlových za sekundu, což je maximum spodní výpusti.
Hejtman Jan Grolich (KDU-ČSL) svolal na odpoledne jednání se starosty obcí s rozšířenou působností. „Prognózy ukazují, že může přijít stoletá voda, podle pozitivnějších padesátiletá. Z hlediska rozlivu je to ale v podstatě stejné. Musíme se na to připravit a obce musí postupovat podle svých povodňových plánů,“ řekl.
Hasiči budou dále pokračovat v pytlování. Vedle toho také zasahují u událostí v souvislosti s počasím. Ředitel jihomoravských hasičů Jiří Pelikán sdělil, že za čtvrtek evidují 40 událostí a k dnešní 8:00 bylo zásahů 18. Nejvíce jich bylo na Blanensku, Brněnsku a v Brně.