Milan Kajínek

13. 9. 2024

Mohutné srážky, kterým již začala republika čelit, aktivovaly do pohotovosti státní orgány, instituce a štáby.

Policie České republiky oznámila své přípravy, dle kterých na krajských ředitelstvích posiluje výkon služby, „řádově o desítky, někde i o stovky policistů“ a uvádí do stavu pohotovosti letecké služby.

Policie uvádí, že také posílila obsluhu policejních dronů, připravila čtyři výjezdové skupiny potápěčů a tři výjezdové skupiny pyrotechniků (pro případ odstřelu překážek).

„Napříč republikou jsme připraveni okamžitě pomáhat s evakuacemi a zajištěním bezpečnosti,“ hlásí policisté.

„Resort Ministerstva obrany je připraven v případě potřeby podpořit Integrovaný záchranný systém při řešení následků vydatných dešťů, před kterými varují meteorologové,“ uvádí armáda ČR s tím, že může „prakticky okamžitě nasadit dva vrtulníky a dva ženijní odřady [jednotky] s vyprošťovací technikou a personálem“.

Širší zapojení armády by podle zprávy musela schválit vláda.

„Zapojit se do pomoci jsou připraveny i státní podniky nebo příspěvkové organizace Ministerstva obrany, ať už například svými ubytovacími kapacitami, zajištěním stravování nebo technikou,“ dodává armáda.

Archivní záběr na člena jednotky policejních potápěčů. (policie.cz)

Vedení armády je dle tiskové zprávy připravené pomoci s ženisty z 15. ženijního pluku Bechyně Integrovanému záchrannému systému se zemními pracemi, vyprošťováním vozidel při kalamitních situacích na komunikacích, a také při odstraňování následků živelných pohrom.

Ženisté mohou dále „provádět zajištění průchodnosti vodních toků, odstraňování naplaveného materiálu, kontrakcí bránících v průtoku vody, nebo provizorní opravy a utěsňování narušených hrází, přepravu pitné vody nebo výstavbě přemostění a výrobě elektrické energie,“ dodává armáda ČR.

Související témata

Související články

Přečtěte si také

Leyenová na WEF prohlásila, že „čistá energie“ je levná. Německo, Británie či Austrálie ukazují opak

Pařížská dohoda zůstává největší nadějí lidstva a Evropa se bude dál držet dosavadního směrování, uvedla Ursula von der Leyenová, která má za to, že obnovitelné zdroje přinesou levné a stabilní ceny energií.

Seděl už v doživotní cele, byl zproštěn viny a soud mu teď přiznal odškodnění téměř 9 milionů

Obvodní soud pro Prahu 2 dnes přiznal Robertu Tempelovi odškodnění ve výši 8,892 milionu korun. Muž byl nezákonně odsouzen za dvojnásobnou vraždu, ve vězení byl téměř 20 let.

Den v obrazech: Požár hotelu v Turecku, Útok nožem v Izraeli, Zemětřesení na Taiwanu

Světové události dne 21. ledna zaznamenané objektivem fotoaparátu.

Konec Green Dealu v Americe – od klimatických politik zpět k pragmatismu

Co v energetice slíbil, to plní. Hned v první den svého působení v úřadu amerického prezidenta podepsal Donald Trump celou řadu výkonných nařízení týkajících se energií a související energetické transformace a elektromobility.

Lidé se shromažďují na otevřeném prostranství po zemětřesení v Káthmándú 7. ledna 2025. Silné zemětřesení v odlehlé čínské oblasti Tibetu zabilo nejméně 32 lidí a zničilo "mnoho budov", informovala čínská média. Otřesy byly cítit také v hlavním městě sousedního Nepálu Káthmándú a v některých částech Indie. (Sunil Sharma / AFP via Getty Images)
Zemětřesení v Tibetu odhalilo nedostatek investic do místní infrastruktury

Čína zaznamenala magnitudu 6,8, zatímco geologická služba Spojených států naměřila 7,1, což je z hlediska uvolněné energie téměř třikrát silnější. K 10. lednu Čína zaznamenala více než 1 600 následných otřesů o síle až 4,4 stupně.

Díry v mracích jako náhodný jev, nebo důsledek laserů a osévání mraků?

Nedávno šlo na obloze pozorovat díry v mracích. Podle meteorologů se jedná o náhodný jev způsobený přelety letadel. Díry v mracích ale mohou způsobit také lasery pro satelitní komunikaci či osévání mraků pro ovlivňování počasí.

Účinky umělých potravinářských barviv na dětský mozek

Odstraňte syntetická barviva z jídelníčku: Jak může jednoduchá změna stravy pozitivně ovlivnit chování a zdraví vašich dětí.

Na internetu se šíří zavádějící informace o „hajlování“ Muska. Přesdílel ji i Dominik Hašek

Muskovo údajné „hajlování“ rozvířilo debatu na sociálních sítích. Jak však správně podotkli komentátoři, jde o docela jiné gesto.

antarktida
Američtí vědci pozorují zpomalení úbytku mořského ledu v Antarktidě

Američtí vědci z NSIDC zaznamenali zpomalení úbytku antarktického mořského ledu. Tento jev by mohl zpochybnit dřívější teorie o výrazném poklesu ledu způsobeném klimatickými změnami a oceánskými vlivy.