Úspěšná iniciativa 15minutové výzvy pro fitness na pracovišti se vyznačuje gamifikací1 a socializací2, které zvyšují adherenci3.
Může pouhých 15 minut každodenního cvičení výrazně ovlivnit vaše zdraví? Studie z University of South Australia naznačuje, že ano.
Patnáctiminutová výzva, fitness program na pracovišti, dokazuje, že malé časové investice mohou přinést velké zdravotní dividendy. Účastníci uváděli, že se jim zvýšila energie, kondice, nálada a kvalita spánku, a mnozí z nich toužili pokračovat v této aktivitě.
Takové udržitelné a rozšiřitelné iniciativy mohou zaměstnancům umožnit zlepšit jejich zdraví a pohodu. Podle Carol Maherové, profesorky populačního a digitálního zdraví na UniSA a spoluautorky studie, by měl každý zaměstnavatel dát přednost zavádění takových programů. „Fyzicky aktivní zaměstnanci jsou šťastnější a zdravější; jsou produktivnější, spokojenější, méně stresovaní a méně často onemocní,“ uvedla v tiskové zprávě.
Patnáctiminutová výzva
Potřeba opatření na podporu pravidelné fyzické aktivity je pro zdraví zásadní. K této potřebě přispívá skutečnost, že moderní pracoviště často zahrnuje sedavé zaměstnání, které je spojeno se zvýšenou pravděpodobností chronických onemocnění.
Tyto faktory vedly vědce k 15minutové výzvě, jejímž cílem je podpořit dlouhodobou účast a pozitivní zdravotní výsledky. Tento inovativní přístup využívá sílu technologie, společenské odpovědnosti a gamifikace k motivaci účastníků využitím sociálního posílení, behaviorální ekonomie a radosti.
Aplikace obsahovala knihovnu cvičení s ilustracemi, které zahrnovaly aktivity, jako je jízda na kole, chůze a cvičení s odporem. To nabízelo flexibilitu, protože umožňovalo libovolnou formu cvičení na základě preferencí.
Program zahrnoval prvky gamifikace, jako jsou týmové soutěže a denní zaznamenávání aktivit, a zároveň podporoval socializaci prostřednictvím sdílení osobních milníků a fotografií se členy týmu prostřednictvím nástěnky.
Po šestitýdenní intervenci vyplnili účastníci pomocí aplikace dotazníky, které sami vyhodnotili. Na desetibodové stupnici hodnotili své celkové zdraví, energii, náladu a spánek a poskytli zpětnou vazbu o svém budoucím zájmu o program, vnímaných přínosech a celkové spokojenosti.
Odměna
Výsledky ukázaly „významné“ zlepšení fyzické aktivity, přičemž 95 % účastníků dosáhlo nebo překročilo doporučení WHO, což je nárůst oproti 57 % na začátku. (WHO doporučuje minimálně 150–300 minut středně intenzivního cvičení nebo minimálně 75–150 minut intenzivní fyzické aktivity týdně).
Zlepšení energie, kondice, nálady a spánku, které si sami uváděli, se pohybovalo od sedmi do 14 %. Míra spokojenosti byla vysoká, 92 % účastníků program doporučilo.
„Vysoká míra spokojenosti a významné zlepšení zdravotního stavu zdůrazňují potenciál wellness programů na pracovišti v boji proti sedavému způsobu života a podpoře zdravějšího a aktivnějšího životního stylu,“ napsali výzkumníci.
Klíče k dodržování pravidel cvičení
Nedílnou součástí programu 15minutové výzvy byla gamifikace a socializace. Tyto prvky pravděpodobně stály za úspěšným dodržováním pravidel, protože jsou silnými motivátory při změně zdravotního chování, uvedl v e-mailu pro Epoch Times Ben Singh, výzkumný pracovník na UniSA Allied Health & Human Performance a vedoucí výzkumník.
Gamifikace1
Aspekt gamifikace učinil 15minutovou výzvu zábavnější. „Prvky gamifikace, jako jsou například získávání bodů, odemykání úspěchů nebo zadávání denních úkolů, mohou způsobit, že fyzická aktivita bude připomínat spíš hru než povinnost,“ řekl Singh.
„Tento hravý přístup může snížit faktor zastrašování, který je často spojen se zahájením nebo udržováním cvičebního režimu, zejména u těch, kteří nemusí být pravidelnými cvičenci,“ dodal.
Socializace2
„Zdá se, že pracovní prostředí podporuje socializaci, protože kolegové se mohou vzájemně podporovat a přímo motivovat, což vytváří atmosféru spolupráce a soutěživosti,“ tvrdí Singh. Socializační aspekty zahrnovaly sdílení pokroku s přáteli, účast na skupinových výzvách nebo získávání sociální podpory prostřednictvím online komunit.
Tyto prvky využívají lidskou potřebu sociálního spojení3 a odpovědnosti, uvedl Singh. Když účastníci vidí, že se ostatní zapojují do programu a dostává se jim povzbuzení nebo přátelského soupeření, je pravděpodobnější, že budou motivovaní a odhodlaní. Pocit sounáležitosti a sdílené zkušenosti v rámci komunity mohou posílit pozitivní chování, což usnadňuje dodržování programu v průběhu času.
Zdravotní následky sedavého způsobu života
Sedavý způsob života může mít významné dopady na fyzické i duševní zdraví.
Fyzické
Přehled publikovaný v časopise International Journal of Behavioral Nutrition and Physical Activity zjistil, že sedavý způsob života zvyšuje následující rizika:
- úmrtí ze všech příčin a úmrtí ze specifických příčin
- cukrovka 2. typu
- kardiovaskulární onemocnění
- některé typy rakoviny
- obezita
Mentální
Liz Hughesová, licencovaná profesionální klinická poradkyně, uvedla v e-mailu pro Epoch Times, že se sedavým způsobem života je spojeno několik negativních faktorů duševního zdraví.
- Zvýšené riziko deprese, pravděpodobně v důsledku nedostatečné hladiny serotoninu a dopaminu, které se aktivují při aktivnějším životním stylu.
- Zvýšená sociální izolace, která vede k vyššímu pocitu osamělosti, což se ještě zhoršuje v důsledku rozšiřujícího se používání technologií.
- Špatný spánek, který může přispívat k podrážděnosti a potížím s regulací emocí.
„Vzhledem ke všem výše uvedeným faktorům je důležité, aby lidé upřednostňovali pohyb jako součást svého komplexního přístupu k wellness,“ říká Hughesová.
Další způsoby zahájení cvičebního programu
I když programy na pracovišti, jako je 15minutová výzva, nejsou dostupné pro každého, například pro lidi, kteří pracují z domova, nebo pro ty, kteří jsou v důchodu, existují stejně příjemné alternativy, z nichž některé stojí jen málo nebo vůbec nic.
Chůze
Chůze je pravděpodobně nejjednodušší metodou, která vyžaduje pouze pár pevných sportovních bot.
Mezi další možnosti patří:
- Procházky v nákupním centru, oblíbené brzy ráno před otevřením obchodů.
- Vnitřní chodníky – většinou ve městech, které nabízejí ochranu před nepřízní počasí.
- Venkovní procházky v místních parcích nebo v sousedství, které poskytují čerstvý vzduch, sluneční svit a kontakt s přírodními památkami, vůněmi a zvuky.
Aerobik
Některé kostely a komunitní centra poskytují lekce aerobiku zdarma. Tato možnost může být ideální pro někoho, kdo dává přednost větší struktuře a chce zajistit, aby se procvičily všechny svalové skupiny.
Starší osoby nebo osoby s omezenou pohyblivostí mohou využít vodní aerobik.
Alternativou jsou cvičební DVD a online videa, která jsou vhodná pro lidi, kteří dávají přednost cvičení v soukromí svého domova.
Členství v posilovně
Je nejlepší pro osoby, které si libují v dodatečné péči a vybavení, které posilovna poskytuje. Zaměstnanci posilovny mohou pomoci se stanovením cílů, měřením a odbornými radami pro řešení konkrétních problémových oblastí.
Další výhodou je přístup k vybavení, které procvičuje specifické svalové skupiny.
Sport, tanec nebo koníčky
Zapojení do sportů, jako je plavání nebo tenis, může být atraktivním způsobem, jak zvýšit fyzickou aktivitu.
Studia nabízejí také taneční lekce, například salsy, kde si lidé mohou dobře zacvičit a zároveň se protančit v latinskoamerickém rytmu.
V úvahu připadají i koníčky, které vyžadují neustálou aktivitu, jako je například zahradničení.
Začínáme
Určité zásady platí bez ohledu na to, jaký způsob cvičení si člověk zvolí. Dr. Robert McLaughlin II, ortopedický chirurg, v e-mailu pro Epoch Times nabízí obecné rady, jak začít.
- Vyžádejte si lékařské potvrzení, zejména pokud máte zdravotní potíže nebo s cvičením začínáte.
- Začněte pomalu a postupně zvyšujte výkon.
- Nezapomeňte, že i lehká aktivita může přinést značné přínosy.
- Vyberte si aktivity, které vás baví.
- Najděte si parťáka na cvičení, abyste zvýšili motivaci a vytrvalost.
- Zařaďte cvičení do svého denního režimu a udělejte z něj zvyk.
Tak moc za tak málo
Patnáctiminutová každodenní investice do cvičení přináší hluboké výhody a působí proti škodlivým fyzickým a duševním účinkům sedavého způsobu života. Má potenciál zlepšit různé aspekty života, od pracovní výkonnosti a vztahů až po bezpečnost a dlouhověkost.
Žádný jiný zásah, včetně léků nebo doplňků stravy, nepřináší tolik výhod za tak málo úsilí. Ani cesta do vzdáleného koutu Evropy na léčbu do vyhlášených lázní se nemůže vyrovnat mnohostranným přínosům pravidelného cvičení.
Jiné postupy se také nemohou rovnat faktoru dostupnosti, protože stačí obout sportovní boty a začít se hýbat. Třešničkou na tomto cvičebním poháru je, že odměna se dostaví rychle, protože některá pozitiva lze pocítit okamžitě.
–ete–