Starosta Špindlerova Mlýna doporučil návštěvníkům, aby dnes opustili toto známé krkonošské horské středisko. Existuje riziko, že se Labe mezi Špindlerovým Mlýnem a Vrchlabím vyleje z koryta a hlavní přístupová silnice do střediska bude obtížně průjezdná. Labe ve Špindlerově Mlýně by mohlo kulminovat v neděli ráno, řekl dnes ČTK starosta Špindlerova Mlýna Martin Jandura (Špindlerův Mlýn – město s vizí). Labe v největším krkonošském středisku přesáhlo hranice třetího stupně povodňové aktivity, tedy stavu ohrožení a dál stoupá.
„S ohledem na to, že se mezi Špindlem a Vrchlabím může vylít voda ze břehů, doporučujeme, aby návštěvníci odjeli během dneška. Je to pouze doporučení pro jejich bezpečnost a pohodlí. Apeluji na ně, aby zvážili uvedená rizika, situace bude gradovat,“ řekl Jandura.
Nejohroženějším místem je provizorní most v lokalitě Michlův mlýn pod Špindlerovým Mlýnem, po kterém vede objížďka kvůli opravě nedalekého mostu. „Hrozí, že by most vlivem velké vody mohl utrpět újmu a tím by došlo k odříznutí Špindlerova Mlýna. Byla by přerušena hlavní pozemní komunikace mezi Špindlem a Vrchlabím. Nechci šířit poplašné zprávy, ale tento scénář není vyloučen. Situaci sledujeme, jsme v úzkém kontaktu s vedením kraje a stavebníky, kteří provizorní most zabezpečují,“ řekl ČTK Jandura. V případě nutnosti jsou podle něj vytipované náhradní trasy, které jsou ale hůře sjízdné.
Aktuální situace ve Špindlerově Mlýně je podle starosty složitá, ale ne kritická. Voda se většinou zatím drží v korytě, v ohrožených místech posilují ochranu před velkou vodou.
„Předpovědi se bohužel vyplňují. Není to jednoduché, nejhorší nás ale teprve čeká,“ řekl ČTK Jandura. Podle něj jsou všechny složky na místě, tedy hasiči, městská policie, horská služba nebo služby města. „Kde řeka hrozí vylitím, dávají zábrany, například u hotelu Hradec,“ řekl ČTK Jandura.
Krkonoše patří k lokalitám, kde byly srážky v noci na dnešek nejintenzivnější. V Povodí Labe byl zaznamenán nejvyšší srážkový úhrn 176 milimetrů za 24 hodin na stanici Špindlerovka nad Špindlerovým Mlýnem, tedy litrů vody na metr čtvereční.
Stav ohrožení na horním Labi platil dopoledne pod přehradou Labská ve Špindlerově Mlýně a také výše proti proudu. Na první zmíněné stanici Labská začíná třetí stupeň povodňové aktivity platit od 100 centimetrů, přičemž hladina Labe tam dosahovala v 10:00 úrovně 154 centimetrů. Na druhém zmíněném profilu ve Špindlerově Mlýně hladina Labe dosahovala ve stejnou dobu úrovně 269 centimetrů, přičemž třetí stupeň povodňové aktivity tam začíná platit od úrovně 220 centimetrů.
Nemocnice Milosrdných bratří v Brně evakuuje vyšší počet pacientů
Nemocnice Milosrdných bratří v Brně evakuuje další pacienty, první evakuovala v pátek. Přesune je do krajských nemocnic, řekla primátorka Markéta Vaňková (ODS). Městské zařízení leží v záplavovém území u Svratky, jejíž hladina stoupá. Neměla by se sice podle aktuálních predikcí vylít z koryta, nicméně kanalizací stoupá voda do suterénu, kde je zdroj elektřiny, doplnil hejtman Jan Grolich (KDU-ČSL). Nemocnice od pátečního večera pacienty postupně převážela z jednotky intenzivní péče, anesteziologicko-resuscitačního oddělení i porodního do jiných brněnských nemocnic.
Řeky Svratka i Svitava jsou v Brně na druhém stupni povodňové aktivity. „Činíme proto preventivní opatření. Svratka by se neměla vylít z koryta, u Svitavy je to složitější. Nepředpokládám ale, že se naplní nejhorší scénář, tedy evakuace osob. Kdyby ale nastala, jsme připraveni, kapacity jsou třeba na výstavišti,“ řekla Vaňková.
Zvýšené hladiny řek ohrožují také Vojenskou nemocnici v Brně, která leží u Svitavy, a břeclavskou nemocnici, která je u Dyje. Podle Grolicha tam zatím stačí standardní preventivní opatření a provoz by neměl být přerušen. Dodal, že nemocnice jsou nyní ale více zatížené, a lidé by je proto měli navštívit jen v případě nutnosti. „Podobné je to se záchrannou službou, která se podílí na převozu pacientů z nemocnic. Je také potřeba, aby měla kapacity na případné řešení následků počasí,“ řekl hejtman.
Ředitel Vojenské nemocnice Petr Král v pátek ČTK sdělil, že přesunuli drahé přístroje a vybavení do vyšších prostor budov, připravili zábrany z pytlů a rovněž posílili personál. Mluvčí krajské nemocnice v Břeclavi Eliška WIndová dnes ČTK napsala, že dosud přijímají pouze preventivní opatření. „Pacienty nepřekládáme, nicméně ty, kteří nevyžadují akutní péči, postupně propouštíme domů,“ doplnila.