Argentinský prezident Javier Milei představil Kongresu své rozpočtové plány na rok 2025. Politik předpokládá v nadcházejících letech silný hospodářský růst a výrazné snížení inflace. Opozice projev bojkotovala.
V neděli 15. září večer představil argentinský prezident Javier Milei v Kongresu v Buenos Aires hlavní rysy svého rozpočtu na rok 2025. Část opozice projev bojkotovala, ale ceny státních dluhopisů a argentinský akciový trh reagovaly v pondělí ráno cenovými skoky.
Optimistický hospodářský výhled na roky 2025 a 2026
Libertariánský prezident, který je u moci od prosince loňského roku, předpovídá na příští dva roky výrazný hospodářský růst. Milei považuje za reálný pětiprocentní nárůst hrubého domácího produktu v příštím a přespříštím roce. V roce 2027 by měl dokonce vzrůst o 5,5 procenta.
Země se v současné době stále potýká s recesí. Mezinárodní měnový fond (MMF) očekává, že HDP v letošním roce klesne přibližně o 3,5 procenta. Organizace však podporuje reformní kurz, který prezident vyhlásil při svém nástupu do funkce. V lednu letošního roku MMF schválil Argentině novou půjčku v celkové výši 4,7 miliardy USD.
Toto rozhodnutí bylo učiněno navzdory tomu, že předchozí vláda v Buenos Aires nedokázala splnit podmínky pro stávající půjčku ve výši 43 miliard. USD, a to díky jasnému závazku, že rozpočet nebude obsahovat nové dluhy.
Milei připomíná: „Argentina neměla od roku 2010 rozpočtový přebytek“
Jak uvádí deník Buenos Aires Times, ministerstvo hospodářství očekává, že kurz pesa vůči americkému dolaru do konce roku 2025 vzroste na 1,207. Dnes stojí jeden americký dolar 982 pesos.
Inflace by měla v roce 2025 meziročně klesnout na pouhých 18,3 procenta. V srpnu spotřebitelské ceny ještě vzrostly o 4,2 procenta. V meziročním srovnání byly vyšší o 236,7 procenta.
Ve svém projevu v kongresu Milei upozornil, že kongres od roku 2014 neschválil vyrovnaný rozpočet. Naposledy byl přebytkový v roce 2010. Prezident však oznámil, že argentinský rozpočet skončí mírně přebytkový již v roce 2025.
Argentinské státní dluhopisy a akcie jsou vnímány jako atraktivnější
Jak uvedla agentura Reuters, argentinské dluhopisy v reakci na tato oznámení vzrostly o další jedno procento. Výrazné zisky zaznamenaly již od nástupu Mileiovy vlády. V růstovém trendu pokračoval také index S&P Merval Sock.
Rozpočet však pro Mileiho nebude procházkou růžovým sadem. Jeho politický tábor má v Kongresu pouze 40 z 257 křesel a i spolu se spojenci z pravého středu jsou stále závislí na hlasech nezávislých.
Zejména opozice vyvíjí tlak na zvýšení platů a důchodů, aby zmírnila otřesy Mileiovy úsporné politiky. Prezident projevuje jen malou ochotu ke kompromisům: poukazuje na inflační trend, který se rozvinul v posledních letech předchozí peronistické vlády. Podle jeho názoru by ústupky krizi pouze prodloužily.
Milei svými škrty vyvolal ostré reakce – ale má také úspěchy, které může ukázat
Milei provedl masivní škrty ve veřejných výdajích již během prvních devíti měsíců své vlády. To se dotklo sociálních služeb i důchodů státních zaměstnanců. Prezident si přitom nadělal řadu nepřátel – od odborů až po ty, kterých se to týká ve státním aparátu.
Nicméně rozpočtová disciplína, kterou Milei s velkým osobním nasazením prosazuje, již přinesla některé pozoruhodné úspěchy. Rozpočtové přebytky a hmatatelné úspěchy v boji proti inflaci opakovaně dodaly váhajícím poslancům impuls k podpoře reforem. Dokud Mileiova politika přináší krátkodobé úspěchy, může doufat ve většinu podporující jeho kurz v Kongresu.