Upozornění: Tento článek byl publikován v roce 2023. Některé informace již nemusí být aktuální.
Většina lidí není fanoušky slimáků, dokud se nesetká s „listovou ovcí“. A tento karikatuře podobný mořský slimák je příliš roztomilý na to, aby byl skutečný!
Tito úžasně malí tvorové – dlouzí pouhých 0,2 až 0,4 cm – kteří se vyskytují na pobřeží Japonska, Indonésie a Filipín, mají obličeje, které se nápadně podobají kresleným ovečkám. Vysloužili si také přezdívku „listové ovce“ nebo „listoví slimáci“.
Když se na jednu z těchto svítících kuriozit podíváte zblízka, uvidíte pár tmavých korálkových očí a dva růžky – „tykadlovité receptory pro čich a chuť“, které dohromady nápadně připomínají ovce“. V kombinaci s listovým kožíškem známým jako cerata není divu, že obdivovatelé dávají přednost názvu „listové ovce“ před jejich poněkud méně chytlavým oficiálním Costasiella kuroshimae.
Nejde jen o jejich roztomilé tvářičky, ale také o to, že se listoví slimáci umí živit fotosyntézou. Poté, co se zakousnou do řasy – obdoby trávy – jsou schopni uchovat si chloroplasty, organely rostlinných buněk, které přeměňují světelnou energii na energii chemickou.
To znamená, že když na malé slimáky dopadá sluneční světlo, uvolňuje se do jejich buněk energie, která je živí. Proces vysávání chloroplastů z řas se nazývá kleptoplastie a právě díky němu řasy magicky září jako miniaturní mořští světélkující červi.
Podle Global Biodiversity Information Facility byli tito fascinující tvorové s bioluminiscenčními, skvrnitě zelenými ceratami poprvé objeveni v roce 1993 u pobřeží japonského ostrova Kurošima. Vyskytují se v celém Indopacifiku, kde je potápěči běžně označují za „ovečku Shaun“ oceánu.
Na blogu My Mola věnovaném potápění a cestování na Facebooku sdíleli fascinující fotografii jednoho z nich a napsali, že mořský slimák typu ovce listová, kterého spatřili během potápění poblíž pobřeží Zamboanguita na Filipínách, byl „velký asi jako zrnko rýže“.
Ať už patří do jakékoliv kategorie, nelze popřít jejich okouzlující a bizarní přitažlivost. Na Instagramu si vysloužily malý kult, a fanoušci se také rádi dívají na videa s tímto relativně nově objeveným druhem na YouTube.
Díky jejich japonskému původu, přírodě a zvířecí blogerce Kristen Stantonové mnozí lidé tyto zvláštní „mořské slimáky na solární pohon“ přirovnávají k Pokémonům. Jiní pozorovatelé mezitím přirovnávají cerata těchto krásně svítících malých potvůrek k listům sukulentní rostliny aloe-vera.
video:
–ete–