Jak se bude financovat druhý blok v Dukovanech, bude představeno veřejnosti do konce roku, slibuje ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček (STAN). Další dva reaktory v Temelíně možná nebudou ani třeba a o jejich stavbě rozhodne až příští vláda, domnívá se ministr.
Zatímco o financování prvního jaderného bloku v Dukovanech již bylo rozhodnuto a Evropská komise tento plán „posvětila“, o způsobu financování druhého bloku se má rozhodnout do konce tohoto roku, řekl v podcastu Českého rozhlasu Peníze a vliv.
Vláda zvažuje několik variant, nicméně ministr odmítl být konkrétnější. „I s ohledem na dopady do akciových trhů nebudu aktuálně spekulovat, která z těch variant je nejreálnější,“ uvedl politik. Prozradil pouze, že jednou z variant je financování přímo ČEZu, další je vládní podpora obřího projektu. Někdy se hovoří i o vzniku nové firmy Elektrárna Dukovany plně vlastněné státem.
První blok bude financován státní bezúročnou půjčkou ČEZu po dobu výstavby s následným 30letým úvěrem.
Výstavbu má zajistit korejská KHNP, která letos vyhrála tendr. Smlouva má být podepsána do konce března 2025.
Vláda by měla do konce svého mandátu, tedy zhruba do roka, rozhodnout, zda využije opci na další dva bloky pro Temelín, ovšem Vlček vidí další dva bloky jako „hudbu daleké budoucnosti“. Ve hře je podle něj řada faktorů jako růst obnovitelných zdrojů, malé modulární reaktory (SMR) či propojování národních elektrifikačních soustav.
„Následující roky ukážou, jestli ty dva bloky budou opravdu potřeba,“ řekl s tím, že jako realista předpokládá, že o tom bude rozhodovat až příští vláda někdy za dva roky.
Malé reaktory v teoretickém kurzu
Malé modulární reaktory označované zkratkou SMR jsou menší verzí standardních bloků s asi třetinovým výkonem oproti klasickým reaktorům. V poslední době o nich slýcháme čím dál víc, investičně do firem, které je hodlají vyrábět, vstupují i digitální giganti jako Google nebo Amazon, aby si do budoucna zajistili nízkoemisní elektřinu pro svá energeticky náročná datová centra.
K podobnému kroku, zdá se, se chystá i náš ČEZ, který hodlá v Česku postavit několik těchto reaktorů a v souvislosti s tím plánuje kapitálový vstup do divize britské firmy Rolls-Royce, která se zaměřuje právě na SMR. Vlček tento investiční počin ČEZu kvituje. „Být u rozvoje malých modulárních reaktorů je ohromnou příležitostí,“ míní ministr.
Majetková investice ČEZu má být podle Vlčka v řádu „několika stovek milionů liber“ a rozhodnout by se o ní mělo v nejbližších týdnech. Mluvčí energetické společnosti Ladislav Kříž pro Český rozhlas uvedl, že firma je „těsně před podpisem smlouvy“, aniž by uvedl výši investice.
Reálná výstavba SMR je však zatím celosvětově „v plenkách“.
Otázkou je cena
Předseda spolku Jaderní veteráni Jiří Marek je vůči malým reaktorům opatrný, ovšem ne kvůli jejich funkčnosti, ale ekonomičnosti. Zatím žádný takový reaktor dokončen nebyl, jsou buď ve fázi vývoje nebo výstavby a odhady na konečné náklady se neustále zvyšují, namítá Marek.
Investici do Rolls-Royce vidí jako nadějnou a důležitou za předpokladu, že se podaří SMR dotáhnout do konce. Háček ale vidí v ceně. „Kde se ocitnou ceny malých jaderných reaktorů, dneska není známo,“ řekl pro Epoch Times. Licencování a povolovací řízení budou podle něj naprosto stejné jako u velkých bloků a navíc SMR přijdou o úspory z rozsahu. Také o modularitě při kapacitě 300-500 MW se nedá příliš hovořit, podotýká.
Další dva klasické bloky pro Temelín vidí jako nutnost, obzvlášť s ohledem na predikce mezinárodních organizací, kteří předpovídají do roku 2050 dvojnásobný nárůst spotřeby elektřiny způsobený s rozvojem datových center, elektromobility či tepelných čerpadel a odstavováním fosilních paliv.
„Pokud by to byla pravda a spotřeba se zdvojnásobila a podíl jádra by byl 50 procent, pak se do roku 2050 musí postavit nejenom čtyři bloky, o kterých je řeč, ale ještě několik dalších. A tam už se můžeme bavit o SMR, které do této bilance vstoupí,“ myslí si Marek.