Ondřej Horecký

21. 10. 2024

Microsoft, Google, Amazon. Největší digitální společnosti v posledních měsících oznamují investice do jaderné energie, aby pokryly stoupající poptávku po elektřině pro svá datová centra. Proč ale přitahuje tyto nadnárodní giganty zrovna atom?

Microsoft podepsal 20. září s vlastníkem jaderné elektrárny Three Mile Island v americké Pensylvánii dohodu o obnovení provozu v zařízení, kde kdysi došlo k jaderné havárii. Zprovozněn bude pouze nezničený reaktor.

Google oznámil 14. října, že se dohodl se společností Kairos Power na výstavbě až sedmi malých jaderných reaktorů v USA. První má být spuštěn do roku 2030, další do roku 2035. Dva dny po Googlu uvedl i Amazon, že podepsal smlouvy na výstavbu čtyř malých jaderných reaktorů ve státě Washington a na průzkum možnosti vystavět další jeden ve Virginii. Navíc se dohodl s energetickou společností Talen Energy, že umístí jedno ze svých datových center hned vedle existující jaderné elektrárny Susquehanna.

Spotřeba versus klima

Všechny tech-firmy potřebují více elektřiny pro svá expandující datová centra, která spotřebovávají enormní množství elektřiny, na čemž se podepisuje zejména umělá inteligence (AI). Například jeden dotaz přes ChatGPT spotřebuje 10 krát víc elektřiny než běžné vyhledávání na Googlu. Některé odhady hovoří ještě o vyšších číslech.

Podle Mezinárodní energetické agentury (IEA) připadlo loni na světová datová centra 1–1,5 % světové spotřeby elektřiny. Ovšem vzhledem k rozmachu odvětví umělé inteligence agentura odhaduje, že by to už v roce 2026 mohlo být 10krát víc elektřiny než loni.

S rozvojem AI tedy digitální společnosti potřebují více elektřiny. Do toho jim ale „zasahují“ klimatické cíle, které se zavázaly plnit. Google kupříkladu letos ve výroční zprávě o životním prostředí přiznal, že uhlíkové emise firmy narostly za pět uplynulých let o 48 %, přestože plánovaný trend měl mít opačný směr s cílem snížit emise do roku 2030 na polovinu.

Jen v loňském roce vyprodukovala firma 14,3 milionů metrických tun oxidu uhličitého, což je větší množství CO2, než kolik vyprodukovaly české uhelné elektrárny za prvních 6 měsíců roku 2024 (12,53 MtCO2).

Jak tedy zajistit potřebnou elektřinu, aniž by se zatěžovalo prostředí emisemi? Jaderná energie je v tomto jednou z mála cest, neboť splňuje oba cíle. Všichni digitální giganti rozvíjí sice i další „čisté“ zdroje, jenže energie z větrných elektráren a solárních panelů není stabilní a spolehlivá a zatím ji ani nelze efektivně akumulovat. Google provozuje i jednu geotermální elektrárnu, která čerpá energii z nitra země, nicméně jde o pilotní projekt, který teprve musí prokázat svou ekonomičnost.

Malé i velké jádro

Nad jadernými zdroji přitom ještě donedávna vysely otazníky, ať už v USA, kde v některých státech docházelo k jejich postupnému ukončování, tak v Evropské unii, kdy Komise až v roce 2022 klasifikovala jádro jako „zelenou“ investici, na kterou lze využívat finance EU.

Z 27 států EU již využívá jádro pouze 12, některé země jsou tvrdě proti němu. Sousední Německo odstavilo poslední tři jaderné elektrárny v dubnu 2023.

Zámožné digitální společnosti mohou svými investicemi přinést jadernou energii opět do popředí zájmu. Kromě tradičních reaktorů o velikosti kolem 1 000 MW se hodně sází na malé reaktory, zvané také malé modulární reaktory, které jsou asi třikrát menší než ty klasické a dají se vyrábět sériově. Jejich zastánci si od nich slibují rychlejší výstavbu a možnost využití na více lokalitách. V Česku by mohly nahradit například uhelné tepelné elektrárny, plánuje ČEZ.

Tato technologie je však teprve v začátcích. Žádné takové zařízení (kromě ruského plavidla Akademik Lomonosov) dosud nebylo ve světě uvedeno v provoz, byť na některých se již pracuje a jiné jsou v povolovací fázi. Investice od velkých společností typu Google, Microsoft nebo Amazon mohou proto vývoj zásadně urychlit.

„S tím, jak se snažíme odejít od fosilních paliv a zároveň tu máme tuhle explozi v potřebě (elektřiny), vidíme tento obrat k novým a pokročilým jaderným technologiím,“ uvedla pro Deutsche Welle Lindsay Gormanová, odbornice na umělou inteligenci a související geopolitické otázky. Podle ní nebudou plánované jaderné kapacity technologických firem potřebné v následujících pěti letech, ale budou hrát roli dalších padesát let, pakliže bude poptávka po umělé inteligenci růst.

Související články

Přečtěte si také

Trump vyzývá Putina k okamžitému příměří na Ukrajině po sesazení Asada v Sýrii
Trump vyzývá Putina k okamžitému příměří na Ukrajině po sesazení Asada v Sýrii

Trump vyzval Putina k okamžitému příměří na Ukrajině po pádu Asadova režimu v Sýrii. Upozornil na obrovské ztráty na obou stranách konfliktu a vyzval k zahájení jednání s cílem ukončit válku.

„Nechte stranu padnout“: Hnutí za vystoupení z KS Číny představuje podle odborníků kulturní obrození
„Nechte stranu padnout“: Hnutí za vystoupení z KS Číny představuje podle odborníků kulturní obrození

Podle odborníků se prostřednictvím tohoto hnutí do Číny vracejí tisícileté tradice, které překonávají komunismus.

Jak se žije v podzemí Las Vegas plného bezdomovců
Jak se žije v podzemí Las Vegas plného bezdomovců

Rozsáhlá síť tunelů pod městem hříchu poskytuje nebezpečné útočiště více než tisícovce bezdomovců. Strávili jsme několik dnů s lidmi, kteří jim pomáhají.

Foto: Vytrvalost a odhodlání září v soutěži Mezinárodní krajinářský fotograf roku 2024
Foto: Vytrvalost a odhodlání září v soutěži Mezinárodní krajinářský fotograf roku 2024

Vytrvalost, trpělivost a odhodlání zazářily v soutěži Mezinárodní krajinářský fotograf roku 2024, kde porotu ohromily jedinečné snímky jako „Stopy světla“ nebo mrazivé zimní scenérie z Ontaria.

Asadův režim padl, opozice slibuje vybudovat novou a mírumilovnou Sýrii
Asadův režim padl, opozice slibuje vybudovat novou a mírumilovnou Sýrii

Povstalci i exilová opozice dnes nad ránem ohlásili konec režimu syrského autoritářského prezidenta Bašára Asada, který zemi vládl 24 let. Rebelové podle agentury Reuters vyzvali uprchlé Syřany k návratu do vlasti a slibují budování nové Sýrie, která se stane mírumilovným místem. Syrský premiér Muhammad Ghazí Džalálí oznámil, že je připraven na předání moci a na spolupráci s novým vedením země.

Srdce Francie: Příběh pařížské katedrály Notre-Dame
Srdce Francie: Příběh pařížské katedrály Notre-Dame

Katedrála postavená tak, aby nasměrovala zrak lidstva k nebi a k věčnosti, znovu otevírá své brány.

Einstein a jeho housle: Harmonie vědy a hudby
Einstein a jeho housle: Harmonie vědy a hudby

Albert Einstein spojoval vědu a hudbu, které považoval za harmonické. Hraní na housle mu pomáhalo přemýšlet a nacházet inspiraci. Jeho vášeň pro Mozarta a Bacha odrážela řád vesmíru, který hledal i ve svých teoriích.

Žampiony mohou pomoci tělu v boji proti rakovině
Žampiony mohou pomoci tělu v boji proti rakovině

Nedávný výzkum ukázal, že rozpustné vlákniny v houbách mají imunitu posilující vlastnosti, které mohou pomoci zabránit nebo zpomalit postup rakoviny prostaty.

Vlček chce v lednu předložit zákon o urychlení výstavby plynových elektráren
Vlček chce v lednu předložit zákon o urychlení výstavby plynových elektráren

Ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček (STAN) plánuje do konce ledna Poslanecké sněmovně předložit zákon, který by urychlil výstavbu paroplynových elektráren. Bez nich se Česko neobejde po odchodu od elektrických zdrojů na uhlí.