Epoch Times Česko ČTK

a 7. 11. 2024

Dostupnost a kvalita bydlení v České republice je pátá nejhorší mezi státy Evropské unie. V současnosti je tak Česko na 23. místě mezi evropskou sedmadvacítkou a oproti loňsku si pohoršilo o jednu příčku. Horší hodnocení zaznamenaly (sestupně 24.-27. místo) pouze Slovensko, Lotyšsko, Bulharsko a Maďarsko.
Nejlepšího výsledku dosáhl Kypr.

Důvodem jsou především rostoucí náklady na bydlení a nedostatečná výstavba. Výrazně také poklesla výhodnost nájemního bydlení oproti koupi vlastního bydlení. Vyplývá to z letošního Indexu prosperity a finančního zdraví zpracovaného Českou spořitelnou a portálu Evropa v datech.

Závažný problém s bydlením má aktuálně podle indexu 1,6 milionu Čechů. Bydlení zároveň zůstává podle indexu finančně náročné, i když se poměr na pořízení vlastního bydlení meziročně mírně zlepšil. Na nákup průměrného bytu je nyní potřeba 13 ročních mezd oproti loňským 15. Přesto ale podle dat jde o jeden z nejhorších výsledků v Evropské unii. Výhodnost nájemního bydlení pak oproti koupi vlastního bydlení poklesla – zatímco vloni v Česku bylo třetí nejvýhodnější mezi státy EU, letos je již 13. nejvýhodnější.

Podmínky, které zhoršují dostupnost bydlení

„Podmínky bydlení v Česku zhoršují vysoké ceny novostaveb, finanční nedostupnost, zdlouhavý proces stavebního řízení a nová výstavba celkově. Zatímco třeba Švédové či Finové mohou koupit průměrně velký byt za osm ročních platů, Češi jich potřebují 13, což představuje pátý nejvyšší počet v EU,“ řekl analytik projektu Evropa v datech Milan Mařík. Průměrná cena novostaveb je podle indexu v současnosti o 57 procent vyšší než v roce 2015, což je šestý nejstrmější růst v EU, kde je průměr 37 procent.

Faktor finanční nedostupnosti

Podle ekonoma České spořitelny Davida Navrátila za finanční nedostupností stojí i nedostatečná výstavba nových bytů. Přestože se loni v ČR dostavělo meziročně o šest procent více bytů, letos zahájení nové výstavby klesá. „Hrubý odhad ukazuje, že ročně potřebujeme postavit přibližně 50 000 až 60 000 nových bytů. Za posledních deset let jsme jich ale postavili něco málo přes 30 000 ročně. Proto dlouhodobě poklesla dostupnost bydlení měřená násobkem průměrných ročních příjmů k ceně průměrného bydlení,“ dodal.

Jednou z oblastí, které se podle indexu přitom v rámci bydlení zlepšily, jsou investice do rezidenční výstavby. Na tu v ČR připadne 6,2 procenta HDP, tedy pátý nejvyšší podíl v Evropské unii. Český bytový fond podle posledních dat čítá 509 bytů na 1000 obyvatel, tedy 16. nejvyšší počet mezi státy EU. Celkově ale český bytový fond zůstává podle indexu nedostatečný.

S nadměrnými výdaji na bydlení se v ČR potýká devět procent domácností. Nárůst cen se týká zejména topení. I přesto, že je ČR pod průměrem EU, počet domácností, které si nemohou dovolit dostatečně topit, se meziročně zdvojnásobil na šest procent. Podle ředitelky Platformy pro sociální bydlení Barbory Bírové jsou domácnosti, které platí víc než 40 procent svých příjmů za bydlení, současně v energetické chudobě. Počet takových lidí přitom v ČR podle ní roste, stejně jako roste počet lidí, kteří za bydlení dají i polovinu nebo 70 procent svých příjmů.

Související témata

Přečtěte si také

Promrhali jsme 20 let nesprávným čerpáním evropských dotací, říká šéf NKÚ

Peníze z evropských dotací se v České republice utrácejí za zbytečnosti, spousta jich končí v projektech s nízkou přidanou hodnotou, říká prezident Nejvyššího kontrolního úřadu Miloslav Kala. Za dvacet let našeho členství v Evropské unii jsme se podle něj Západu nepřiblížili a tento čas jsme promrhali tím, že jsme nevyužili fondy na lepší investice.

Lipavský se těší na spolupráci s Rubiem při boji proti nové ose zla

Ministr zahraničí Jan Lipavský (nestr.) se těší na spolupráci s novým šéfem americké diplomacie Marcem Rubiem při upevňování vzájemných vztahů a při boji proti nové ose zla. Napsal to dnes na síti X. Od Rubia očekává také pevný postoj vůči autoritářským vlivům.

Stagnace v Německu, recese ve Francii: Největší evropské ekonomiky se potácejí

Německo a Francie, dvě největší evropské ekonomiky, se potýkají se stagnací růstu a politickými a hospodářskými problémy.

Účinky umělých potravinářských barviv na dětský mozek

Odstraňte syntetická barviva z jídelníčku: Jak může jednoduchá změna stravy pozitivně ovlivnit chování a zdraví vašich dětí.

putin trump
Trump vyzývá Putina k dohodě o ukončení války na Ukrajině, sankce zůstávají

Putin gratuloval Trumpovi k nástupu do úřadu a vyjádřil ochotu jednat o dlouhodobém míru na Ukrajině. Trump slibuje rychlé ukončení války a zvažuje schůzku s Putinem, kterou by mohly hostit Švýcarsko nebo Srbsko.

Biden preventivně omilostnil příbuzné a další lidi, aby prý zabránil Trumpově pomstě

Americký prezident Joe Biden dnes krátce před koncem svého mandátu udělil sérii preventivních milostí členům své rodiny a lidem, kterým by podle něho mohla hrozit "pomsta" od administrativy jeho nástupce Donalda Trumpa.

Konec Green Dealu v Americe – od klimatických politik zpět k pragmatismu

Co v energetice slíbil, to plní. Hned v první den svého působení v úřadu amerického prezidenta podepsal Donald Trump celou řadu výkonných nařízení týkajících se energií a související energetické transformace a elektromobility.

Dokument Pachová stopa jde do kin

Dokument režisérky Zuzany Piussi nazvaný Pachová stopa poukazuje na problém pachové identifikace osob používaný v české justici a vedoucí k odsouzení nevinných.

antarktida
Američtí vědci pozorují zpomalení úbytku mořského ledu v Antarktidě

Američtí vědci z NSIDC zaznamenali zpomalení úbytku antarktického mořského ledu. Tento jev by mohl zpochybnit dřívější teorie o výrazném poklesu ledu způsobeném klimatickými změnami a oceánskými vlivy.

Na internetu se šíří zavádějící informace o „hajlování“ Muska. Přesdílel ji i Dominik Hašek

Muskovo údajné „hajlování“ rozvířilo debatu na sociálních sítích. Jak však správně podotkli komentátoři, jde o docela jiné gesto.