Tým devíti vědců z Kanady, Spojených států a Japonska zjistil, že více než polovina zkoumaných recenzentů, kteří v rámci recenzního řízení měli nestranně přezkoumávat lékařské vědecké práce, obdrželi peněžní platby od výrobce léků a lékařského vybavení.
Nezávislé hodnocení vědeckých prací experty bez postranních finančních zájmů se přitom pro kvalitu a věrohodnost dané studie považuje ve vědeckých kruzích za klíčové.
Tým zkoumal takřka dva tisíce amerických lékařů, kteří v období 2020 až 2022 recenzovali práce ve vysoce impaktovaných lékařských časopisech jako například v The BMJ, JAMA, The Lancet a The New England Journal of Medicine.
U téměř 59 % recenzentů vědecký tým identifikoval alespoň jednu platbu od zdravotnického průmyslu. Celková suma se rovnala částce 1,06 miliardy dolarů. V 94 % byly peníze zaslány na výzkumné projekty přímo recenzentům nebo institucím, ve kterých byli recenzenti vedoucími výzkumného týmu. Zbylých 6 procent financí šlo na různé konzultační nebo přednáškové honoráře či cestovní náklady recenzentů.
Co se týče medicínských specializací, vědci zjistili, že nějakou finanční platbu obdržely více než dvě třetiny kardiologů, revmatologů, onkologů, imunologů a chirurgů.
Vědecký tým zdůraznil, že pokud by se do výzkumu zahrnuly také pojišťovny či technologické společnosti, celková suma plateb by byla ještě vyšší.
Mediální dům Pain News Network, který se specializuje na zdravotnictví, o výsledcích studie napsal: „Ano, většina lékařských časopisů již má pravidla, která požadují, aby autoři uveřejnili případný konflikt zájmů. Ale jak tento nový výzkum ukazuje, je to málo. Je načase, aby se to stejné požadovalo i u recenzentů.“
„Nejde jen o to, že si to veřejnost zaslouží. Mohly by být na tom závislé i naše životy.“
Vědci v závěru studie upozornili, že finanční platby recenzentům nemusely nutně ke konfliktu zájmů vést.