„Využij, nebo ztratíš“ je nejvhodnější, pokud jde o naše kognitivní schopnosti.
Mozek je dynamický orgán složený z neuronů a dalších typů buněk. S každou zkušeností se mozek nesčetněkrát mění a přetváří a neustále se optimalizuje podle prostředí.
Podobně jako sval i váš mozek pravidelným používáním a častými výzvami sílí a vytváří si takzvanou kognitivní rezervu. Mozek, který není stimulován, se zmenšuje a podle výzkumu zveřejněného v časopise Lancet Neurology může být spojen s vyšším rizikem Alzheimerovy choroby.
Pokud si chcete užívat života co nejdéle – maximálně si užívat čas s přáteli a rodinou, vychutnávat si východy a západy slunce a prožívat nová dobrodružství – budete potřebovat bystrý mozek, který je flexibilní a přizpůsobivý všemu, co vám přijde do cesty.
Využívejte jednoduché věci
Mnoho seznamů mozkových cvičení mi připadá poněkud odtržených od reality každodenního života. Navrhují výzvy, jako je naučit se nový jazyk nebo nový hudební nástroj, a i když si myslím, že jsou skvělé, faktem je, že většina lidí se ve svém zaneprázdněném dospělém věku nebude zabývat těmito časově náročnými projekty.
Proto jsem vytvořil seznam běžných každodenních úkolů, které jsou náročnější díky určitým omezením. Tyto úkoly mi pomáhají být lepší ve věcech, na kterých mi už záleží, a posilují můj mozek, aniž bych si musel pořizovat zcela nové koníčky.
Doufám, že vás tento seznam povzbudí k tomu, abyste pro svůj mozek představovali výzvu a hledali nové zážitky, které váš mozek udrží mladší a zároveň vám přidají život.
1. Dělejte si kvízy o tom, co čtete
Často čteme věci bez očekávání, že si je někdy připomeneme, což způsobuje, že čteme líně. Ale co kdybyste věděli, že se vás někdo zeptá na to, co jste přečetli – třeba ještě ten den nebo příští den? Jako pravidelné cvičení si přečtěte zajímavý článek v novinách nebo na oblíbené webové stránce, nastavte si budík na několik hodin později a napište si zpaměti shrnutí hlavních bodů.
2. Cestování bez GPS
Stali jsme se závislými na svých telefonech, které nám pomáhají orientovat se ve fyzickém světě, který ztělesňujeme. Ačkoli je navigace pohodlná, navigace a orientace aktivuje důležité části mozku a představuje skvělou příležitost prověřit vaši paměť. Pokud míříte na nové místo, vytáhněte si před odjezdem pokyny v telefonu a prohlédněte si je s úmyslem zapamatovat si je. Navigujte se do cíle podle nové mentální mapy – GPS použijte pouze v případě, že se hluboce ztratíte.
3. Zapamatujte si důležitá fakta
Mít důležitá fakta zapamatovaná a na jazyku je praktické a je to skvělý způsob, jak si udržet pohotový mozek. Mezi užitečné položky, které si můžete zapamatovat, patří jména nových lidí, které potkáte, narozeniny vašich blízkých a přátel a čísla vašich kreditních karet a poznávacích značek. Před nástupem mobilních telefonů jsme možná měli v paměti desítky telefonních čísel – máte zapamatovaná čísla svých nejdůležitějších kontaktů?
4. Vžijte se do chaotického prostředí
Jako lidé přirozeně tíhneme k pohodlí a komfortu, ale se správným přístupem se můžete naučit vnímat chaos spíše jako hru, kterou je třeba hrát, než jako nepříjemnost. Až se příště ocitnete v blízkosti skupiny dětí, odolejte nutkání utéct před jejich hlasitými a bujarými aktivitami – postavte se přímo mezi ně a snažte se s nimi držet krok.
5. Navazujte konverzaci s cizími lidmi
Nejjednodušší konverzace jsou s těmi, které dobře znáte, a pokud jste jako většina lidí, přirozeně tíhnete k těmto lidem, když se ocitnete v novém prostředí. Jak by vás mohlo protáhnout, kdybyste každý den navázali rozhovor s novým člověkem? Improvizace při konverzaci je jako mentální ju-jitsu pro váš mozek – výzva, která vaši mysl udrží svěží a aktivní.
6. Používejte svou nedominantní ruku
Cokoli, co naruší váš běžný rytmus a vzorce, bude pro váš mozek neotřelou výzvou. Něco, co jsem nedávno vyzkoušel, bylo čištění zubů nedominantní rukou po dobu jednoho měsíce. Ke konci už to nebylo tak nepohodlné, což dokazuje, jak mozek roste a přizpůsobuje se změnám, které mu předkládáte.
7. Nakupujte bez seznamu
Vyzkoušejte si, zda zvládnete pracovní den bez seznamu úkolů nebo cestu do obchodu, aniž byste se spoléhali na předem připravený seznam položek. Použijte jakoukoli strategii zapamatování, abyste si vzpomněli na položky, které byste si zapsali. Možná si myslíte, že zapamatování si takových položek vytěsní důležité věci, ale já jsem zjistil, že to zvyšuje mou pozornost ve všech oblastech života.
8. Řešte matematické úlohy v hlavě
Až se příště setkáte se složitým matematickým problémem – ať už v práci, v obchodě, nebo při placení účtu – nesahejte po aplikaci kalkulačky v telefonu nebo dokonce po papíru. Vypracování matematiky v hlavě je jako kalanetika pro vaši pracovní paměť. Pracovní paměť je část mozku, která uchovává krátkodobé informace, jež máte snadno k dispozici, a pomáhá vám provádět složitější operace.
9. Hodinu si čtěte
Dalším aspektem zdraví mozku je mentální výdrž. Stejně jako netrénovaný člověk může běhat jen několik minut, než se unaví, netrénovaný mozek se unaví po několika minutách mentálního úsilí. Místo toho, abyste na telefonu přejížděli od jednoho krátkého videa k druhému, vyzvěte se na stále delší sezení u jednoho úkolu – čtení je jen jedním z mnoha způsobů, jak zlepšit koncentraci.