13. 11. 2024

Spolkový kancléř Olaf Scholz hodlá do konce roku vyvolat hlasování o důvěře ve Spolkovém sněmu. CDU a CSU však prosazují rychlejší jednání, zatímco tiskárny a spolková zmocněnkyně pro volby varují před organizačními nejasnostmi, pokud budou termíny příliš krátké.

Před Vánocemi, ale rozhodně ne ve středu: takový je aktuální stav v otázce, kdy by spolkový kancléř Olaf Scholz chtěl předložit Spolkovému sněmu takzvané hlasování o důvěře. Po minulé středě 6. listopadu, kdy byla přehlasována „semaforová“ koaliční vláda, existuje jen málo indicií, že se kancléři podaří přesvědčit CDU/CSU, aby podpořila klíčové zákony, které jsou stále v jednání.

CDU a CSU ze své strany naléhají na kancléře, aby co nejdříve uvolnil cestu k novým volbám do Spolkového sněmu. Spolkový volební komisař mezitím varuje, že osoby odpovědné za organizaci by mohly být přetíženy, pokud by byl časový plán příliš napjatý.

Otázka důvěry jako nástroje a rizika pro kancléře

Minulou středu Scholz oznámil svůj záměr vyvolat 15. ledna hlasování o důvěře. Po silném tlaku veřejnosti však v neděli v pořadu ARD Caren Miosga prozradil, že je připraven vyvolat hlasování o důvěře ještě před Vánocemi, pokud se na tom dohodnou vedoucí parlamentních frakcí SPD a CDU/CSU Rolf Mützenich a Friedrich Merz.

Přísně vzato, jde o falešné hlasování o důvěře: kancléřovým cílem přece není shromáždit za sebou většinu poslanců.

Pokud by kancléř – v rozporu se svým přáním – získal důvěru většiny poslanců, spolkový prezident by neměl pravomoc rozpustit Spolkový sněm. Aby se Scholz vyhnul neplodnému pokračování vlády, stačilo by mu k odvrácení této choulostivé situace podat demisi.

Steinmeier vyhoví žádosti o rozpuštění Spolkového sněmu

Poté, co kancléř ztratí hlasování o důvěře, trvá ještě více než dva měsíce, než může být Bundestag znovu zvolen. Spolkový prezident může rozpustit parlament do 21 dnů. Nemá však žádnou povinnost tak učinit. Mohl by proto také kancléře pověřit, aby se zabýval vytvořením nové vládní většiny.

Pravděpodobnost, že tak Frank-Walter Steinmeier učiní, se však považuje za nízkou. Jednak by takový krok nepřispěl ke stabilitě země. Za druhé by taková vláda mohla v nejlepším případě setrvat u moci několik měsíců, neboť v září stejně končí volební období.

Načasování hlasování o důvěře určuje načasování voleb

Pokud Scholz vyvolá hlasování o důvěře 15. ledna, může požádat spolkového prezidenta o rozpuštění Spolkového sněmu. Ten by měl 21 dní na vysvětlení. O hlasování o důvěře musí kancléř požádat nejméně 48 hodin předem. Pokud by jej prohrál a spolkový prezident by rozpustil Spolkový sněm, což se považuje za pravděpodobné, došlo by k tomu pravděpodobně ještě před koncem ledna.

Další lhůta, kterou je třeba dodržet, je 60 dní. V této lhůtě se musí konat nové volby poté, co Spolkový prezident rozpustí Spolkový sněm. Pokud by se hlasování o důvěře konalo v polovině ledna, stalo by se tak pravděpodobně až koncem března nebo začátkem dubna 2025.

CDU/CSU naopak vyzvala kancléře, aby hlasování o důvěře vyvolal již příští středu 13. listopadu. V pondělí se k tomu vyjádřil mluvčí vlády Steffen Hebestreit:

„Již nyní vás mohu ujistit, že kancléř ve středu hlasování o důvěře nevyvolá.“

V takovém případě by se očekávaly nové volby již koncem ledna – a volební kampaň mezi svařeným vínem a ohňostrojem na přelomu roku.

CDU/CSU by krátkodobý termín voleb prospěl

Pan Scholz však naznačil, že by se netrpělivě očekávané hlasování mohlo uskutečnit ještě před koncem roku. Je připraven vzít v úvahu konsenzus předsedů parlamentních skupin. Pokud se uskuteční v polovině prosince, jeví se jako reálný termín volby na konci února nebo začátkem března. Termín by případně mohl být spojen i s plánovanými parlamentními volbami v Hamburku nebo s novými volbami v Sasku či Durynsku, pokud by byly nutné.

CDU a CSU mají největší zájem na co nejrychlejším konání nových voleb. Spoléhají na to, že mnozí voliči by neúspěch vládního systému využili jako příležitost hlasovat ve prospěch CDU/CSU, aby jim dali jasný mandát ke změně vlády. Čím déle bude hlasování trvat, tím méně může být tento bonus zrušen: V roce 2005 průzkumy veřejného mínění přisuzovaly tehdejší Unii Merkelové hodně přes 40 %. Ve volební noci byla jen těsně před SPD.

Scholz naopak těží spíše z delšího období mezi rozpadem koalice a novými volbami. Naproti tomu nejprve FDP ve vládě a poté CDU/CSU v přechodném období by ze stranických taktických důvodů odmítl.

Kandidát na kancléře za Unii Friedrich Merz má podezření, že Scholz chce ještě pomoci utvářet volební kampaň v Hamburku. Volby se budou konat 2. března. Podle lídra CDU chce kancléř zřejmě využít zbývající čas k tomu, aby CDU/CSU předložil návrhy zákonů.

Kromě SPD by delší období před volbami možná využila i FDP. Měla by čas na regeneraci, vzpomínka na léta strávená ve vládní koalici by mezi lidmi ustoupila do pozadí, a místo toho by se mohla pokusit o tematickou kampaň. Na rozdíl od roku 2005 by však již neměla opoziční bonus.

„Účtenka za semafory“ jako volební motiv s postupem času ztrácí na významu

Obecně platí, že čím déle trvá volební kampaň, tím větší pozornost se věnuje možným budoucím rozhodnutím. Nespokojenost s prací vládnoucích stran by mohla časem ustupovat stále více do pozadí. Kromě toho by nové, nepředvídané události – od teroristických útoků přes mírové iniciativy pro Ukrajinu až po cenové šoky – mohly vyvolat novou dynamiku.

Mezitím tiskárny volebních lístků varují, že termín voleb je příliš blízko. Bastian Beeck ze společnosti „Köllen Druck und Verlag“ řekl časopisu Stern, že by byli schopni zvládnout i lednový termín. Pak by však nezbyl téměř žádný čas na případné opravy chyb a v případě korespondenčního hlasování by voliči měli na vyplnění dokumentů jen asi týden.

Doručení před Novým rokem nelze očekávat. To je další důvod, proč by se na stanovení termínu mělo počkat „o dva až tři týdny déle“. Federální volební komisař již minulý týden varoval před „nevypočitatelnými riziky“ v případě, že by byl nový termín voleb stanoven příliš brzy.

V úterý se sejdou parlamentní skupiny a ve středu pan Scholz (SPD) vydá vládní prohlášení k současné vnitropolitické situaci. Do té doby by mělo být skutečně jasno.

etg

Související témata

Související články

Přečtěte si také

Promrhali jsme 20 let nesprávným čerpáním evropských dotací, říká šéf NKÚ

Peníze z evropských dotací se v České republice utrácejí za zbytečnosti, spousta jich končí v projektech s nízkou přidanou hodnotou, říká prezident Nejvyššího kontrolního úřadu Miloslav Kala. Za dvacet let našeho členství v Evropské unii jsme se podle něj Západu nepřiblížili a tento čas jsme promrhali tím, že jsme nevyužili fondy na lepší investice.

Lipavský se těší na spolupráci s Rubiem při boji proti nové ose zla

Ministr zahraničí Jan Lipavský (nestr.) se těší na spolupráci s novým šéfem americké diplomacie Marcem Rubiem při upevňování vzájemných vztahů a při boji proti nové ose zla. Napsal to dnes na síti X. Od Rubia očekává také pevný postoj vůči autoritářským vlivům.

Stagnace v Německu, recese ve Francii: Největší evropské ekonomiky se potácejí

Německo a Francie, dvě největší evropské ekonomiky, se potýkají se stagnací růstu a politickými a hospodářskými problémy.

Účinky umělých potravinářských barviv na dětský mozek

Odstraňte syntetická barviva z jídelníčku: Jak může jednoduchá změna stravy pozitivně ovlivnit chování a zdraví vašich dětí.

putin trump
Trump vyzývá Putina k dohodě o ukončení války na Ukrajině, sankce zůstávají

Putin gratuloval Trumpovi k nástupu do úřadu a vyjádřil ochotu jednat o dlouhodobém míru na Ukrajině. Trump slibuje rychlé ukončení války a zvažuje schůzku s Putinem, kterou by mohly hostit Švýcarsko nebo Srbsko.

Biden preventivně omilostnil příbuzné a další lidi, aby prý zabránil Trumpově pomstě

Americký prezident Joe Biden dnes krátce před koncem svého mandátu udělil sérii preventivních milostí členům své rodiny a lidem, kterým by podle něho mohla hrozit "pomsta" od administrativy jeho nástupce Donalda Trumpa.

Konec Green Dealu v Americe – od klimatických politik zpět k pragmatismu

Co v energetice slíbil, to plní. Hned v první den svého působení v úřadu amerického prezidenta podepsal Donald Trump celou řadu výkonných nařízení týkajících se energií a související energetické transformace a elektromobility.

Dokument Pachová stopa jde do kin

Dokument režisérky Zuzany Piussi nazvaný Pachová stopa poukazuje na problém pachové identifikace osob používaný v české justici a vedoucí k odsouzení nevinných.

antarktida
Američtí vědci pozorují zpomalení úbytku mořského ledu v Antarktidě

Američtí vědci z NSIDC zaznamenali zpomalení úbytku antarktického mořského ledu. Tento jev by mohl zpochybnit dřívější teorie o výrazném poklesu ledu způsobeném klimatickými změnami a oceánskými vlivy.

Na internetu se šíří zavádějící informace o „hajlování“ Muska. Přesdílel ji i Dominik Hašek

Muskovo údajné „hajlování“ rozvířilo debatu na sociálních sítích. Jak však správně podotkli komentátoři, jde o docela jiné gesto.