Epoch Times Česko ČTK

a 21. 10. 2024

Polsku se nelíbí, že nedostalo pozvánku na páteční schůzku šéfů států a vlád Spojených států, Německa, Británie a Francie, kterou v Berlíně uspořádal německý kancléř Olaf Scholz. Kritizuje to polský ministr pro evropské záležitosti Adam Szlapka nebo bezpečnostní poradce prezidenta Andrzeje Dudy.

K absenci Polska na schůzce „se komentáře ve většině shodují na tom, že organizátoři, v tomto případě kancléř Scholz, udělal chybu, protože na ní nebyl nikdo z regionu“ středovýchodní Evropy, řekl dnes Szlapka v televizi TVN24.

Bývalý estonský prezident Toomas Ilves na svém účtu na sociální síti X napsal, že „se dozvěděl, že účast Polska osobně zablokoval“ Scholz. Szlapka podotkl, že neví, jestli to tak skutečně bylo a dodal, že na schůzce nebyla ani Ukrajina. „Tak trochu to vypadá na dost velký zmatek a nepromyšlení té věci. Kdyby ji více promysleli, myslím, že by tam byl někdo z regionu. Myslím, že nejpravděpodobnější by bylo Polsko,“ řekl také polský ministr.

Bezpečnostní poradce prezidenta Dudy Jacek Siewiera v sobotu uvedl, že při pořádání summitu týkajícího se i ruské invaze na Ukrajinu s vynecháním Polska, Pobaltí a skandinávských zemí „kdosi velmi nepochopil velké změny, jaké se staly v Evropě od začátku roku 2022“.

Server Notes from Poland píše, že absenci Polska na schůzce kritizovali i někteří analytici, včetně Jonathana Eyala z britského Královského ústavu pro obranná studia (RUSI). Ke schůzce Scholze, Bidena, Macrona a Starmera napsal, že „nejdepresivnější je, že je pravděpodobně ani nenapadlo“, že při jednání o budoucnosti Ukrajiny by za stůl měly zasednout země jako Polsko.

Varšava od začátku celoplošné ruské invaze patří mezi nejbližší spojence Kyjeva a poskytuje mu humanitární, vojenskou i diplomatickou podporu. Polsko také coby soused napadené země slouží jako hlavní bod pro přepravu vojenské techniky a přes jeho území přechází největší část válečných uprchlíků.

Čtveřice vrcholných představitelů světových mocností v Berlíně mimo jiné potvrdila odhodlání dále podporovat Ukrajinu v jejím úsilí o spravedlivý a trvalý mír a zdůraznila nutnost ukončení války v Pásmu Gazy.

Přečtěte si také

Median: Sněmovní volby by vyhrálo ANO, druzí STAN by předstihli ODS

Sněmovní volby by v prosinci vyhrálo ANO s 33,5 procenta hlasů. Podle Medianu by hnutí STAN s 13 procenty předstihlo ODS, která by získala 11,5 procenta hlasů.

Americká sněmovna schválila zákon zakazující mužům soutěžit v ženských sportech

Americká Sněmovna reprezentantů schválila 14. ledna zákon o ochraně žen a dívek ve sportu poměrem hlasů 218 ku 206. Zákon vylučuje muže z účasti na ženských sportech pořádaných organizacemi, které dostávají finance od federální vlády.

Chronické hemoroidy? Tradiční čínská medicína vám může pomoci zmírnit bolest

Tradiční čínská medicína a úprava životního stylu pomáhají při léčbě hemoroidů a prevenci jejich opakovaného výskytu.

Za Trumpovými komentáři o Grónsku stojí  roky obav z rostoucího vlivu Číny a Ruska

Trumpova vyjádření o Grónsku a Panamě otevírají debatu o geopolitice a bezpečnosti USA tváří v tvář rostoucímu vlivu Číny a Ruska.

„Jsou tam v bezpečí“: Syrský ministr zahraničí je pro setrvání uprchlíků v Německu

Spolková ministryně vnitra Nancy Faeserová chce umožnit uprchlíkům ze Sýrie jednorázovou „průzkumnou cestu“ do jejich domovské země.

Jak Češi vnímají Ukrajince – začleňování do společnosti, jejich množství, mají tu zůstat?

Jak se Češi staví k přijímání uprchlíků z Ukrajiny? Na podzim to mezi českou veřejností opět zjišťoval průzkum Centra pro výzkum veřejného mínění, jehož výsledky dnes instituce zveřejnila.

Hravý svět veverek: Manželé tvoří kouzelné scény a fotí roztomilá dobrodružství

Pár z USA vytváří miniaturní scény a fotí roztomilé veverky v akci. Kreativita, humor a radost z drobných okamžiků!

Čínský právník Yu Wensheng v Pekingu 12. ledna 2017. (Fred Dufour / AFP / Getty Images)
EU a USA naléhají na Čínu, aby propustila obhájce lidských práv. Režim ho obvinil z „podvratné činnosti“

Yu Wensheng, jeden z nejvýraznějších čínských právníků v oblasti lidských práv, a jeho manželka Xu Yan byli na cestě na setkání s diplomaty EU v Pekingu v dubnu 2023, když byli zadrženi.

National Geographic Society: Jak a kde vznikla tato nejvlivnější geografická společnost na světě?

Vznik National Geographic Society v roce 1888 spojil objevitele a vědce s cílem šířit geografické poznání a podporovat vědecké expedice.

Hasiči dostávají pod kontrolu požáry u Los Angeles, pomáhá jim uklidnění větru

Více než týden poté, co v okolí Los Angeles vypukla série extrémně ničivých požárů, krize ve druhém nejlidnatějším městě Spojených států dál polevuje.