Aktualizace v 16:05
Kvůli maření odstřelu divočáků na Jablonecku v souvislosti s africkým morem prasat zahájila policie trestní řízení pro podezření z šíření nakažlivé nemoci. ČTK to dnes řekla Hana Rubášová z tiskového odboru policejního prezidia. V prostoru honitby Rádlo, kde už druhý týden působí policejní střelci, objevili bílou krystalickou látku. Laboratoř potvrdila, že jde o prací prášek. Prasata odpuzuje, od pondělí se tak nepodařilo odlovit jediný kus, střelci se proto v příštím týdnu přesunou jinam.
O narušení odstřelů, které jsou v Libereckém kraji plánované do 12. prosince s cílem snížit stavy přemnožené černé zvěře, informoval Seznam Zprávy, který získal fotografie, na nichž dva myslivci močí na vnadiště, kde se běžně prasata shromažďují. Podle informací redakce tam „záškodníci“ nasypali také neznámý bílý prášek. Mohou tak znesnadňovat odlov. Redukce divočáků má podle odborníků snížit riziko šíření nebezpečné nemoci, myslivci ale akci od začátku kritizují.
„My jsme nepřijeli soutěžit s myslivci, jde nám primárně o to, abychom eradikovali (vymýtili) africký mor prasat, a aby nevznikly nějaké další škody a potom ekonomické náklady, kdyby se nákaza rozšířila třeba do chovu prasat domácích,“ řekla Rubášová. Policie teď bude podle ní pokračovat ve vyšetřování události výslechy podezřelých a svědků. V příštím týdnu se podle Rubášové policejní střelci přesunou do sousední honitby ve Vratislavicích nad Nisou a následně do libereckého Vesce.
Ani jedno ze 14 střelených zvířat nemělo nákazu
Žádné ze 14 divokých prasat, která v minulém týdnu ulovili policejní střelci v oblasti Rádla na Jablonecku a sousedních Vratislavic nad Nisou na Liberecku, nemělo podle laboratorních výsledků prasečí mor. ČTK o tom dnes informoval mluvčí Státní veterinární správy (SVS) Petr Vorlíček. Cílem zapojení policie do lovu, které schválila vláda na konci srpna, je snížit populaci divokých prasat, zabránit dalšímu šíření nákazy a jejímu zavlečení do komerčních chovů.
Africký mor prasat je akutní onemocnění podobné klasickému moru prasat, má ale rychlejší příznaky a průběh a nakažená zvířata téměř vždy hynou. Proti nákaze není lék, nakažená zvířata se musí utratit. V Libereckém kraji potvrdila první případ nákazy laboratoř 1. prosince 2022 nedaleko česko-polské hranice na Frýdlantsku. Od té doby se infekce potvrdila u 84 uhynulých či ulovených divočáků, 27 případů potvrdila laboratoř jen za letošní rok, z toho 13 nakažených zvířat myslivci ulovili, dalších 14 našli uhynulých.
Na více než polovině území Libereckého kraje platí v souvislosti s nákazou mimořádná opatření. Africký mor se podle Vorlíčka v Libereckém kraji posouvá směrem na jih, kde jsou větší komerční chovy domácích prasat. „V lokalitě, kde probíhá aktuálně odstřel, došlo v posledních letech k výraznému nárůstu počtu divočáků. Směrem na jih od oblasti, kde se nákaza vyskytuje, navíc chybí přirozené i umělé bariéry, jako jsou ploty, řeky, větší silnice, které by možnému šíření nákazy divokými prasaty zabránily,“ uvedl.
I proto navzdory kritice myslivců pokračují odstřely divokých prasat v Libereckém kraji i v tomto týdnu a naplánované jsou až do 12. prosince. „Snížení populace divokých prasat je jedním z důležitých instrumentů proti šíření nákazy. Obdobné aktivní zapojení policejních střelců výrazně napomohlo eradikaci afrického moru prasat na Zlínsku v roce 2017. ČR se tehdy stala první státem, kterému se nákazy na svém území podařilo zcela zbavit, a zabránit tak velkým ekonomickým ztrátám,“ uvedl Vorlíček v reakci na výhrady myslivců.
Podle státní veterinární správy myslivci v oblasti neloví tolik, aby se dařilo populaci černé zvěře redukovat. „Loví zejména selata a lončáky, naopak minimálně loví reprodukce schopné kusy – především bachyně, jejichž odlov je pro redukci populace divočáků klíčový. Ze statistik vyplývá, že myslivci v honitbě Rádlo ulovili od začátku roku devět bachyň. Policejní střelci zde odstřelili během tří nočních směn v minulém týdnu čtyři bachyně,“ uvedl Vorlíček. Myslivci podle něj mohou v oblasti dál lovit, jen to není možné od pondělí do čtvrtečního rána, kdy loví policejní střelci.
Oněch 14 policií odstřelených divočáků během prvního týdne v terénu vyvolalo vzhledem k vynaloženými personálním, technických a finančním prostředkům posměšky ze strany myslivců na sociálních sítích (např.). Server iDnes citoval Josefa Žďárského, předsedu Okresního mysliveckého spolku Liberec: „Jsou to vyhozené peníze. Kdyby ty prachy dali uživatelům honiteb, tak se těch prasat uloví mnohem víc.“