Používáte-li centrální vytápění, možná vás zajímá, jak se budou ceny tepla v příštím roce pohybovat. Podle Teplárenského sdružení zůstane uhlí i přes mírný nárůst stále levnější než zemní plyn, zatímco výrazný nárůst zaznamená teplo z biomasy.
Teplárenské sdružení ČR si udělalo průzkum mezi svými členy a zjistilo, že cena tepla z uhlí poroste v roce 2025 o 3 až 10 % v závislosti na lokalitě teplárny. Majitelé průměrného bytu tak po novém roce zaplatí za vytápění a ohřev vody navíc o 65 až 150 korun měsíčně, tedy až 1 800 korun ročně. Jako průměrný byt definuje sdružení výtopnou plochu o 70 m2.
Uhelné teplárny se na dálkových dodávkách tepla do domácností podílejí z více než 50 %. Teplo z plynu má čtvrtinový podíl a zbývající část tvoří biomasa a ostatní zdroje.
Plyn zlevní
Teplárny používající zemní plyn naopak avizují zlevnění díky poklesu ceny této komodity. Pokles by měl být v rozmezí 3 až 10 %. U průměrného bytu to znamená úsporu na topení a ohřevu vody 125 až 250 korun na měsíc, tj. až 3 000 korun za rok.
Přestože za plyn uživatelé příští rok ušetří, v porovnání s uhlím vychází teplo z uhelných tepláren stále levněji než plyn. Sdružení podotýká, že kdyby nebylo rozhodnutí Energetického regulačního úřadu, kterým se zvýšily regulované platby, mohl být pokles cen u plynu ještě větší.
Biomasa poroste až o 20 procent
Nejvíce se zvedne cena za teplo z biomasy, která se stává oblíbenou náhradou uhlí. Podle Teplárenského sdružení může jít o navýšení až o 20 %. Teplárny sice mají nárok na provozní podporu ve formě tzv. zeleného bonusu, ovšem ten nebude příští rok vyplacen. Důvodem má být nečinnost vlády a chybějící notifikace u Evropské komise, uvádí sdružení.
„Energetický regulační úřad v cenovém rozhodnutí na příští rok bonus nestanovil, protože vláda doposud neschválila nařízení vlády, které by jeho vyplácení umožnilo,“ píše sdružení a dodává, že vláda tím porušuje zákon č. 165/2012 Sb. o podporovaných zdrojích energie, podle kterého má stanovit podporované zdroje vždy na období alespoň 3 kalendářních let dopředu,“ píše se v tiskovém prohlášení tepláren.
Protože provozovatelé tepláren na biomasu nemohou s bonusem na teplo počítat, musí jeho absenci promítnout do ceny tepla, která v některých případech poroste až o 20 %, tvrdí sdružení.
„Bohužel vláda nedodržuje zákon a místo, aby stanovila podporu na tři roky dopředu, tak ani na konci listopadu nevíme, jestli stát bude teplo z biomasy příští rok podporovat. Teplárnám tak nezbývá než chybějící bonus promítnout do cen tepla,“ uvedl předseda výkonné rady Teplárenského sdružení ČR Mirek Topolánek.
Vláda podle něj paradoxně podkopává závazek České republiky ohledně podílu energie z obnovitelných zdrojů na hrubé domácí spotřebě. „V Programovém prohlášení vlády je uvedeno: ,Přechod teplárenství k nízkoemisním zdrojům připravíme tak, aby se skokově nezvýšily ceny.‘ Bohužel právě výrazný nárůst cen tepla vyrobeného z biomasy je výsledkem nečinnosti vlády,“ kritizuje Topolánek.
Epoch Times oslovil ministerstvo životního prostředí se žádostí o vyjádření.