Než se začne v roce 2029 výstavba pátého jaderného bloku v Dukovanech, zbývá udělat spoustu přípravných prací – vybudovat okolní infrastrukturu, naprojektovat celou elektrárnu, postavit ubytovací kapacity pro stavebníky a další. Tématy se dnes zabývali odborníci z oborů na konferenci NE•RS 2024.
Pro český průmysl je tato největší investiční akce v moderních dějinách země obrovskou příležitostí, ale také výzvou. Tu představuje především dostatek kvalifikovaného personálu nejenom na samotnou výstavbu, ale také na obsluhu reaktorů po jejich dokončení.
Podle Jana Skopečka (ODS), místopředsedy Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky, který konferenci zaštítil, je třeba začít vychovávat odborníky už dnes. Jinak bychom mohli dopadnout jako ve Spojených arabských emirátech, kam korejská společnost KHNP, která má stavbu reaktoru v Dukovanech na starosti, musela dodat i personál.
„Byla by škoda, kdyby země s takovou tradicí technického vzdělání a takovou tradicí výroby elektřiny neměla dostatek kvalifikovaných lidí,“ poznamenal Skopeček na jaderné konferenci NE•RS 2024, která dnes proběhla v Praze.
Podle prezidenta Hospodářské komory ČR Zdeňka Zajíčka je nutné projekt začít propagovat navenek již nyní. Lidé, kteří se na něm podílejí, „získají perspektivu zajímavého zaměstnání na dlouhou, dlouhou dobu dopředu“, uvedl ve svém proslovu na konferenci.
Podle statistik Ministerstva průmyslu a obchodu (MPO) bude na výstavbu Dukovan potřeba 5-7 tisíc nových pracovních sil různých specializací a úrovní vzdělání, od stavebních a strojních inženýrů přes projektanty či svářeče až po obsluhu reaktoru. Uvedl to na konferenci Pavel Šotola, vrchní ministerský rada MPO pro jaderný sektor.
Generální ředitel Elektrárny Dukovany Petr Závodský prohlásil, že podle propočtů ČEZ, pokud se budou stavět plánované čtyři jaderné bloky plus deset malých jaderných reaktorů, bude v rámci skupiny ČEZ potřeba do roku 2040 nabrat čtyři tisíce lidí. Další stovky až tisíce budou potřeba ve státní sféře, na ministerstvech nebo stavebních úřadech, ale také v dodavatelských firmách. Celkem by se podle něj mělo jednat o 10 tisíc zaměstnanců.
Miss Amerika i Instagram
ČEZ se ve vzdělávání aktivně zapojuje. Pravidelně pořádá tzv. letní univerzity pro studenty, kteří mají možnost strávit několik týdnů v jaderných elektrárnách Temelín a Dukovany a pak pokračovat ve stáži.
Cílí zejména na operátory, které „není úplně jednoduché vybrat“. Protože však na vysokých školách není dostatek kandidátů, snaží se podporovat střední a dokonce i základní školy v rozvoji technických oborů jako fyzika a matematika, aby u děti vzbudili zájem o tyto obory.
Energetika už podle Závodského není doménou mužů. V ČEZ dnes pracuje 30 % žen na různých pozicích, včetně těch technických. Poznamenal například, že i Miss Amerika je studentkou jaderné fyziky, což pomáhá obor propagovat mezi mladšími ročníky. Nastupující operátorka v Temelíně je zase „aktivní na Instagramu“, což je podle něj další cesta, jak přilákat mladé.
Příležitost i výzva
Pro český průmysl je stavba Dukovan obrovskou příležitostí, ale i zátěží, „aby obstály v kvalitě a termínu dodávky“, zmínil Zajíček. Vzhledem k tomu, že podobný velký projekt se u nás dlouho nerealizoval, české podniky a lidé podle něj potřebují obnovit svůj know-how v této oblasti. Získané zkušenosti pak mohou využít jako partneři KHNP i v jiných zemích.
Společnost KHNP plánuje získat 60 % dodavatelů mezi českými společnostmi, smluvně to však nikde podchyceno není, byť memoranda s některými sepsaná jsou. Zajíček by proto jako právník rád viděl, aby se pro české dodavatele podařilo zajistit „smluvní jistotu a perspektivu“ do doby, než ČEZ podepíše s KHNP kontrakt. K tomu má dojít do konce března 2025.
České firmy potřebují znát jasné základní parametry smluvních vztahů co nejdříve, aby se mohly připravit a věděly, že se s nimi opravdu počítá, podotkl šéf Hospodářské komory.
Ministerský rada Šotola poznamenal, že české firmy se opravdu musí připravit na splnění všech podmínek zadavatele, tedy dodržení kvality, harmonogramu a ceny.
Hlavní zástupce pražské kanceláře KHNP Minhwan Chang informoval, že asi 20 % dodavatelů již mají mezi českými firmami předjednáno, dalších 40 % se bude muset zúčastnit tendrů, pokud se chtějí na výstavbě podílet.
Dle několika odborníků z energetiky by s vývojem jádra napříč Evropou mohl nastat problém s nedostatkem některých profesí, obzvláště svářečů, kterých je nedostatek už dnes. Pokud jde o (ne)dostatek personálu na výstavbu a obsluhu nových bloků coby jednu z výzev, Chang na dotaz Epoch Times odpověděl, že KHNP započala spolupráci s univerzitami a dokonce i střední školou v Třebíči. V případě budoucího nedostatku jsou připraveni hledat i v zahraničí.