Energetický regulační úřad (ERÚ) vydal cenová rozhodnutí, kterými každoročně stanovuje regulované složky cen energie na nadcházející rok. Jak v případě elektřiny, tak v případě plynu cena regulované složky poroste. Úřad však tvrdí, že celkové průměrné ceny meziročně klesnou. Podle něj by měly domácnosti v průměru na elektřině ušetřit přes 10 % a na plynu 8,5 %. Kritici však toto tvrzení zpochybňují.
Regulovaná složka ceny elektřiny a plynu je každoročně stanovena ERÚ a jsou v ní obsaženy jak poplatky pro provozovatele energetických soustav (Net4Gas, ČEPS, ČEZ, PRE či EG.D), tak příspěvky na podporu obnovitelných zdrojů. Regulovaná složka tvoří v cenách elektřiny méně než polovinu, u cen plynu čtvrtinu.
Neregulovaná složka pak představuje tržní cenu komodity, za kterou ji obchodník prodává.
„Ve změnách regulovaných cen hrají největší roli dva protichůdné vlivy. Příznivě se do regulovaných cen promítá klesající cena elektřiny a plynu na volném trhu, což snižuje některé náklady na provoz soustav. Opačným směrem působí inflace, rostoucí potřeba investic a pokles spotřeby v minulých letech,“ vysvětlil v tiskové zprávě Stanislav Trávníček, předseda Rady ERÚ.
Elektřina
Regulovaná složka na nízkém napětí se pro příští rok změní minimálně, zatímco neregulovaná složka elektřiny bude zřejmě klesat. V celorepublikovém průměru vzroste regulovaná složka ceny elektřiny na hladině nízkého napětí (domácnosti) o 1,4 %. U sazeb s vyššími odběry, jakou je například D 57d využívaná ve spojení s přímotopy nebo tepelnými čerpadly, regulovaná složka dokonce klesne.
Co se týká konečných cen elektřiny pro nízké napětí, podle Trávníčka by v průměru mohly meziročně klesnout o více než desetinu. Ušetřit můžou hlavně ti, kdo uzavírají nové smlouvy.
„Zejména u domácností, které měly dlouhodobé fixace, platí, že pokud budou uzavírat nové smlouvy, mohou ušetřit i desítky procent,“ sdělil Trávníček na tiskové konferenci.
Pro průmysl klesne regulovaná i neregulovaná složka, u celkových cen počítá ERÚ s poklesem o 7 až 8 %, přičemž regulovaná složka poklesne o 0,8 % u vysokého napětí a o 3,6 % u velmi vysokého napětí.
V elektroenergetice se v regulovaných cenách pozitivně odráží pokles nákladů na krytí technických ztrát v soustavách, ale i levnější služby výkonové rovnováhy. Negativně se naopak projevuje potřeba investic související s připojováním nových zdrojů a celkovou transformací elektroenergetiky, uvádí ERÚ. Úhrady navyšuje také klesající odběr elektřiny ze sítě, za kterým stojí nejen šetření odběratelů, ale i nárůst samovýroby, zejména ze solárních panelů.
Plynárenství
U plynu příští rok regulovaná složka poroste, ta neregulovaná má naopak klesat. Celkově by podle Trávníčka měly ceny plynu spadnout o víc než 8 % pro domácnosti a pro velkoodběratele v průměru o 4,4 %.
Regulovaná složka ceny plynu pro maloodběratele vzroste v průměru o 8,6 %. U středních a velkých odběratelů vzroste meziročně v průměru o 8,2 %. Důvodem je podle ERÚ „extrémní pokles spotřeby“. Od druhého pololetí 2021 má jít o propad o téměř 30 %. Dalšími vlivy jsou inflace a nutné investice v soustavách, tvrdí úřad.
V rámci regulované složky roste také cena za vnitrostátní přepravu plynu, což před nedávnem kritizovalo například Teplárenské sdružení. Důvodem má být propad mezinárodního tranzitu plynu, ke kterému došlo v důsledku války na Ukrajině a změny evropských toků plynu, říká ERÚ. Nicméně, Teplárenské sdružení považuje tento krok za diskriminační. Podle něj budou muset tuzemští zákazníci platit za přepravu víc než ti zahraniční.
ERÚ ospravedlňuje zvyšování cen tvrzením, že tuzemská přepravní soustava, která bývala z většiny financovaná mezinárodní přepravou plynu, nyní slouží téměř výlučně domácím zákazníkům a bez fungující kritické infrastruktury by dodávky domácím zákazníkům nemohly být vůbec realizovány.
Navíc růst plateb za vnitrostátní přepravu nemá podle úřadu na celkové ceny plynu zásadní vliv. „Odráží se v nich růstem o méně než 1 %,“ tvrdí ERÚ.
Ušetří zákazníci opravdu?
Šéf sekce Energo společnosti Kalkulátor.cz Lukáš Kaňok uvedl v prohlášení pro tisk, že vítá jen mírné zdražování, či dokonce snižování cen. Vadí mu však, že všichni hovoří o tom, jak lidé na energiích ušetří, aniž by to byla pravda.
ERÚ podle něj počítá průměrného zákazníka, kterému se průměrná cena elektřiny anebo plynu snížila o více peněz, než o kolik se zdražují právě zmiňované distribuční poplatky. Realita však může být jiná.
„Pokud se vám elektřina anebo plyn samy nesnížily, pak si příští rok zaplatíte víc. Poplatky jsou totiž vyšší než v letošním roce. A pokud se vám cena sama snížila, pak to je proto, že máte smlouvu na dobu neurčitou, a to pak znamená, že i přes snižování ceny stále platíte výrazně více, než je nutné,“ konstatoval Kaňok a dodal, že ho mrzí, „že na to nikdo neupozorňuje“.
Prezentaci ERÚ coby pozitivní oznámení kritizoval i opoziční poslanec Patrik Nacher (ANO), který se dlouhodobě zabývá ochranou spotřebitele. Podle něj jde o mystifikaci zákazníků, kdy se úřad snaží „zakamuflovat“ zvyšování regulované složky „zavádějící predikcí, že ceny komodit klesnou“.
„Celé řadě spotřebitelů, kteří mají cenu elektřiny zafixovanou, se zvedne právě pouze regulovaná složka ceny, což pro tuto nemalou spotřebitelskou skupinu v důsledku povede nikoliv ke zlevnění, nýbrž naopak ke zvýšení výdajů za energie,“ napsal politik na svém účtu na X.
Dodal, že tuto zásadní informaci tisková zpráva ERÚ „ani náznakem nezmiňuje“.