Ondřej Horecký

2. 12. 2024

Itálie se musí rozloučit s jednou ze svých ikon – legendární tříkolkou Ape od firmy Piaggio. Ape, což v italštině znamená včela, se už nebude vyrábět v Toskánsku, ale pouze v Indii. Nové modely proto budou dostupné pouze v Asii a Africe.

Tříkolové vozítko se vyrábělo v italském městě Pontedera poblíž Pisy od roku 1948. Teď však výrobce Piaggio přesouvá produkci kompletně do Indie, kde už v současnosti probíhá část produkce. Vyrábí se tam například elektrický model nebo verze na zemní plyn.

Důvodem jsou nižší náklady a přijatelnější bezpečnostní a emisní předpisy, uvedla tisková agentura ANSA. Právě kvůli přísným standardům EU už se nebude moci tříkolka v Evropě prodávat. Továrna v Pontedeře bude přeměněna na výrobu elektrické verze malého nákladního automobilu Porter. O práci by neměli přijít žádní zaměstnanci, víc než tisícovka z nich však dostala od 2. prosince tři týdny neplaceného volna, píše server avvenire.it.

Podle odborů sjede poslední kus „včely“ z výrobní linky na konci letošního roku. Prodej prostřednictvím dealerů však bude ještě nějakou dobu pokračovat, než se vyprázdní sklady závodu.

Řada tříkolek Ape od firmy Piaggio čeká ve městě Aosta v severní Itálii na zahájení slavnostní jízdy k 70. výročí existence tohoto vozidla, 1. července 2017. (MARCO BERTORELLO / AFP via Getty Images)

Jedinečný design Ape vytvořil inženýr Corradino D’Ascanio, který je také otcem dalšího ikonického vozidla, skútru Vespa založeného na myšlence průmyslníka Enrica Piaggia.

Do určité míry je tříkolka symbolem Itálie dřívějších dnů. Dodnes ji můžete občas vidět v italských městech, kde slouží jako pojízdná prodejna kávy, zmrzliny nebo pečiva, častěji se s ní setkáte na jihu Itálie a ve venkovských oblastech, kde slouží i jako taxi pro turisty. Tříkolka je dostupná i v České republice. Oblíbená je zejména u náctiletých chlapců, protože ji lze řídit už od 15 let.

Konec slavného vozítka nesou někteří s nelibostí. Oblastní tajemník odborů UIIM Samuele Nacci prohlásil, že s dnešními předpisy EU se nedá v Itálii pořádně vyrábět. „Možná některé zákony byly zavedeny trochu uspěchaně. Vypadá to, že o ochranu životního prostředí se stará jen Evropa, zbytku světa je to jedno,“ řekl podle serveru avvenire.it.

V článku byly použity informace z německé edice Epoch Times.

Související témata

Související články

Přečtěte si také

Leyenová na WEF prohlásila, že „čistá energie“ je levná. Německo, Británie či Austrálie ukazují opak

Pařížská dohoda zůstává největší nadějí lidstva a Evropa se bude dál držet dosavadního směrování, uvedla Ursula von der Leyenová, která má za to, že obnovitelné zdroje přinesou levné a stabilní ceny energií.

Seděl už v doživotní cele, byl zproštěn viny a soud mu teď přiznal odškodnění téměř 9 milionů

Obvodní soud pro Prahu 2 dnes přiznal Robertu Tempelovi odškodnění ve výši 8,892 milionu korun. Muž byl nezákonně odsouzen za dvojnásobnou vraždu, ve vězení byl téměř 20 let.

Den v obrazech: Požár hotelu v Turecku, Útok nožem v Izraeli, Zemětřesení na Taiwanu

Světové události dne 21. ledna zaznamenané objektivem fotoaparátu.

Konec Green Dealu v Americe – od klimatických politik zpět k pragmatismu

Co v energetice slíbil, to plní. Hned v první den svého působení v úřadu amerického prezidenta podepsal Donald Trump celou řadu výkonných nařízení týkajících se energií a související energetické transformace a elektromobility.

Lidé se shromažďují na otevřeném prostranství po zemětřesení v Káthmándú 7. ledna 2025. Silné zemětřesení v odlehlé čínské oblasti Tibetu zabilo nejméně 32 lidí a zničilo "mnoho budov", informovala čínská média. Otřesy byly cítit také v hlavním městě sousedního Nepálu Káthmándú a v některých částech Indie. (Sunil Sharma / AFP via Getty Images)
Zemětřesení v Tibetu odhalilo nedostatek investic do místní infrastruktury

Čína zaznamenala magnitudu 6,8, zatímco geologická služba Spojených států naměřila 7,1, což je z hlediska uvolněné energie téměř třikrát silnější. K 10. lednu Čína zaznamenala více než 1 600 následných otřesů o síle až 4,4 stupně.

Díry v mracích jako náhodný jev, nebo důsledek laserů a osévání mraků?

Nedávno šlo na obloze pozorovat díry v mracích. Podle meteorologů se jedná o náhodný jev způsobený přelety letadel. Díry v mracích ale mohou způsobit také lasery pro satelitní komunikaci či osévání mraků pro ovlivňování počasí.

Účinky umělých potravinářských barviv na dětský mozek

Odstraňte syntetická barviva z jídelníčku: Jak může jednoduchá změna stravy pozitivně ovlivnit chování a zdraví vašich dětí.

Na internetu se šíří zavádějící informace o „hajlování“ Muska. Přesdílel ji i Dominik Hašek

Muskovo údajné „hajlování“ rozvířilo debatu na sociálních sítích. Jak však správně podotkli komentátoři, jde o docela jiné gesto.

antarktida
Američtí vědci pozorují zpomalení úbytku mořského ledu v Antarktidě

Američtí vědci z NSIDC zaznamenali zpomalení úbytku antarktického mořského ledu. Tento jev by mohl zpochybnit dřívější teorie o výrazném poklesu ledu způsobeném klimatickými změnami a oceánskými vlivy.