Ondřej Horecký

13. 2. 2024

Tradiční rodinná firma, která letos oslaví 160 let své existence, přemístí do Indonésie výrobu levnějších typů pian. Exkluzivnější modely se budou nadále vyrábět v Hradci Králové, uvedla pro server E15.cz šéfka Petrofu Zuzana Ceralová Petrofová.

Důvodem jsou vysoké náklady na energie, materiál i pracovní sílu.

„Dlouho jsme se této cestě bránili. Dokud to šlo a dokud bylo v Česku dobré podnikatelské prostředí. Náklady na pracovní sílu, která je zároveň čím dál méně kvalifikovaná, energie i na materiály se ale podstatně zvýšily. Asijské konkurenci, která zvládne vyrábět výrazně levněji, už dokážeme jen stěží konkurovat. Rozhodli jsme se proto, že si necháme vyrobit levnější modely pian v Indonésii,“ uvedla Petrofová pro deník E15.

Výrobní náklady budou podle ní v Indonésii „přinejmenším o polovinu nižší než v Česku“. Ceny energií firmě vzrostly za poslední tři roky trojnásobně, zatímco dřevo zdražilo o polovinu. Petrofu roste také daň z nemovitosti, náklady na mzdy a nedostává se jí kvalifikovaných pracovníků.

Výroba v Indonésii začne v druhé polovině letošního roku, plán je vyrobit 300 nástrojů. Postupně chce výrobce klavírů produkci navyšovat až ke dvěma tisícům kusů ročně. Nejmenovaná indonéská firma má podle Petrofové dvacetileté zkušenosti v oboru, kdy vyrábí klavíry i pro jiné světové značky.

Legendární český výrobce předá svému partnerovi v Indonésii kompletní dokumentaci včetně výkresů a designu a chce si celý proces ohlídat, uvedla Petrofová. Česká firma bude například schvalovat členy personálu, který bude jeho piana vyrábět. Nástroje budou vznikat odděleně od ostatní produkce indonéské společnosti, a to na samostatné „výrobní lince“.

Firma se tak chce vyhnout praktikám zejména čínských firem, které okopírují své západní partnery a pak je „vystrnadí“ z trhu svou vlastní, levnější značkou.

Související témata

Související články

Přečtěte si také

Staří odcházejí, mladí nechtějí. Jak české zemědělství zápasí s palčivým nedostatkem pracovních sil
Staří odcházejí, mladí nechtějí. Jak české zemědělství zápasí s palčivým nedostatkem pracovních sil

Malé platy, vysoký zápřah, špinavá práce, enormní byrokracie, to vše snižuje u mladých lidí atraktivitu zemědělství. Je farmařina opravdu na vymření? Jak se bude agrární sektor vyvíjet do budoucna? To vše se dozvíte v naší reportáži.

Z Německa odchází další špičkové firmy
Z Německa odchází další špičkové firmy

Počet podniků, které opouštějí Německo, je vyšší než za posledních 15 let. Známá jména jako Meyer Burger, Landliebe a Miele jsou jen špičkou ledovce. BDI předpokládá, že více než 40 % malých a středních podniků zvažuje odchod.

I když úřady tvrdí, že vakcíny proti covidu jsou bezpečné, očkovaní dárci krve mají určitá omezení
I když úřady tvrdí, že vakcíny proti covidu jsou bezpečné, očkovaní dárci krve mají určitá omezení

V ČR by dárce krve neměl jít na odběr v určité lhůtě po očkování proti covidu. V USA se dárcův očkovací stav zjišťuje, i když důvody tohoto požadavku nejsou přehledné.

Kde vzniká imunita? Možná budete překvapeni
Kde vzniká imunita? Možná budete překvapeni

Možná budete překvapeni tím, kolik různých typů imunitních buněk vaše tělo má a jak účinně navzájem spolupracují. Ještě zajímavější je, že většina těchto imunitních buněk vzniká v kostní dřeni…

Geopolitická zbraň KS Číny v hodnotě jednoho bilionu dolarů selhává
Geopolitická zbraň KS Číny v hodnotě jednoho bilionu dolarů selhává

Čínská iniciativa Pás a stezka ztrácí na atraktivitě kvůli skrytým vojenským ambicím, korupci a nedostatečným hospodářským výsledkům.