Ondřej Horecký

1. 2. 2024

Lidé ve Strání mají důvod k radosti – a není jím blížící se fašank, který je pro obec jednou z nejvýznamnějších událostí v roce. Místní sklárny Květná 1794 se na poslední chvíli podařilo zachránit před zavřením díky dohodě s novým investorem.

Jak jsme informovali v půli ledna, v únoru mělo dojít k odstavení výroby a zavření podniku. Většina zaměstnanců dostala výpověď již koncem minulého roku. Důvodem byly příliš vysoké náklady na energie. V rozhovoru s Epoch Times nám bývalý a nyní i současný ředitel skláren Marek Mikláš tehdy řekl, že existuje drobná naděje na záchranu v podobě nového potenciálního investora.

To, co označoval Mikláš za zázrak, se nyní splnilo a závod může dále pokračovat ve své více než 200 let dlouhé tradici. Novým majoritním vlastníkem skláren se stane průmyslový a realitní holding AF Group z Hodonína.

Josef Anovčín, jeden ze společníků AF Group, přiznává, že za převzetím skláren je spíše regionální patriotismus než vidina obchodní příležitosti. „Zachování značky, zachování tradice a zachování pracovních míst v regionu, tohle pro nás bylo hodně důležité, protože jsme regionální firma,“ řekl Epoch Times.

S nabídkou prodeje je oslovil bývalý majitel Lubor Cerva. Anovčín říká, že to bylo „velmi náročné“ rozhodování. „Měli jsme na to v podstatě měsíc, abychom to dali do kupy. Ještě včera večer jsme to dotahovali do konce, aby všechno bylo v pořádku,“ podotýká podnikatel s tím, že smlouva byla podepsána poslední den v lednu.

Spěchat se muselo kvůli tomu, aby nepřišli o vysoce kvalifikované odborníky, bez nichž není možné v ruční výrobě dál pokračovat. Právě na ni se hodlají noví majitelé zaměřit, o automatizaci výroby zatím nehovoří.

„Provoz sklárny si musíme ještě nastudovat, abychom mohli veřejně stanovit kroky, které se dále budou dělat. Ale určitě budeme aplikovat naše nastavení z ostatních firem, chceme posílit obchodní tým a během dvou tří měsíců budeme mít informace, jaké budou naše další kroky,“ líčí Anovčín.

Sklárna Květná 1794, která se orientuje převážně na export do zahraničí, bude začínat štíhlejší. Z původních 87 zaměstnanců jich zbylo 56. Přestože se firmě podařilo udržet si klíčové sklářské profese, někteří lidé se přeci jen kvůli obrovské několikaměsíční nejistotě rozhodli podnik opustit, řekl Epoch Times Mikláš.

Pracovníci sklárny podle něj právě opravují pece, aby mohli v pondělí spustit výrobu, líčí s radostí staronový ředitel společnosti. Věří, že i ceny energií, které je přivedly na kolena, se nyní podaří zkrotit, neboť jedna z firem v holdingu AF Group s energiemi obchoduje a bude tudíž schopna zajistit lepší podmínky.

Včerejší podpis smlouvy je pro Mikláše zakončením několikaměsíční nejistoty ohledně pokračování podniku, ale i vlastní budoucnosti a zároveň novou kapitolou. „Dneska začínáme od nuly,“ podotýká manažer, který se ode dneška stává novým jednatelem skláren.

Firma AF Group je rodinná holdingová společnost, která se zaměřuje se na správu svých dceřiných společností. Spadá pod ni 25 firem (bez sklárny Květná 1794) s téměř 400 zaměstnanci.

Související témata

Související články

Přečtěte si také

Nemít krávy, tak nemáme ani na výplaty, stěžovali si zemědělci na protestu v Hodoníně
Nemít krávy, tak nemáme ani na výplaty, stěžovali si zemědělci na protestu v Hodoníně

Podle něj evropská pravidla mohl nastavovat jen někdo bez reálné zkušenosti z výroby. „Vypadá to, jako by to vymýšleli lidí, kteří nikdy nebyli v poli a ti nám vyprávějí, co máme dělat,“ domnívá se Tomáš Krč.

Mercedes obrátil. Spalovací motory ukončovat nehodlá
Mercedes obrátil. Spalovací motory ukončovat nehodlá

Společnost Mercedes-Benz včera oznámila, že odsouvá dříve avizované ukončení výroby spalovacích motorů. Firma to uvedla ve své zprávě pro investory.

Geopolitická zbraň KS Číny v hodnotě jednoho bilionu dolarů selhává
Geopolitická zbraň KS Číny v hodnotě jednoho bilionu dolarů selhává

Čínská iniciativa Pás a stezka ztrácí na atraktivitě kvůli skrytým vojenským ambicím, korupci a nedostatečným hospodářským výsledkům.

Intersucho: Nasycení půdy je na většině míst ČR nad 90 %, menší je na jihu
Intersucho: Nasycení půdy je na většině míst ČR nad 90 %, menší je na jihu

Půda je v Česku podle portálu Intersucho nasycená, úroveň nasycení se na většině míst republiky pohybuje nad 90 procenty.

Naše herkulovské úkoly: Hledání moudrosti ve 12 úlohách
Naše herkulovské úkoly: Hledání moudrosti ve 12 úlohách

Herkules je jednou z nejoblíbenějších postav řecké mytologie. Jeho obrovská síla a odvaha inspirovala západní svět.