Režim čínských komunistů podle odborníků rozsáhle a hluboce pronikl do korejské politiky a kultury, přičemž jeho vliv zůstává málo známý.
Dekret o stanném právu vydaný jihokorejským prezidentem Yoonem Suk-yeolem znovu zdůraznil komunistický vliv v zemi.
Jihokorejský vůdce poprvé za téměř čtyři desetiletí využil tuto pravomoc, když obvinil opoziční Demokratickou stranu z napojení na komunistickou Severní Koreu. Výjimečný stav zrušil o několik hodin později poté, co parlament hlasoval pro jeho odvolání.
„Vyhlašuji výjimečný stav na ochranu svobodné Korejské republiky před hrozbou severokorejských komunistických sil, k odstranění odporných pro-severokorejských protistátních sil, které okrádají náš lid o svobodu a štěstí, a k ochraně svobodného ústavního pořádku,“ uvedl Yoon v pozdně večerním projevu dne 3. prosince.
Podle jeho slov politická opozice, která dominuje národnímu shromáždění, „ochromuje soudnictví zastrašováním soudců a odvoláváním značného počtu žalobců“ a způsobuje dysfunkci i v dalších vládních sektorech.
Severní Korea není jedinou zemí, která přináší komunistický vliv na poloostrov.
Čína, největší obchodní partner Jižní Koreje, má značný vliv.
Vazby opozice na Čínu
Lee Jae-myung, který se přirovnává k americkému senátorovi Berniemu Sandersovi díky své progresivní politice zaměřené na ekonomickou rovnost a sociální spravedlnost, a vede opoziční stranu, zaujal vůči čínskému režimu vstřícnější postoj. To kontrastuje s úsilím prezidenta Yoona přiblížit zemi Spojeným státům a zvrátit dlouholetý trend ustupování Pekingu.
Během volebního shromáždění v březnu Lee kritizoval Yoonův přístup k Číně a jeho výroky o vojenském narušování Taiwanu, na který si čínský režim činí nárok.
„Proč provokujete Čínu?“ řekl Lee. „Co má otázka Taiwanu společného s Jižní Koreou?“
Bývalý prezidentský kandidát Lee byl před dvěma týdny odsouzen za porušení volebního zákona a dostal podmíněný roční trest odnětí svobody.
Lee prohrál volby v roce 2022 s Yoonem o méně než jedno procento, což z nich činí nejvyrovnanější prezidentské volby v jihokorejské historii.
„Je to velmi vážný problém, který musíme mít na paměti,“ uvedla dříve Suzanne Scholteová, prezidentka nadace Defense Forum Foundation se sídlem ve Virginii, pro Epoch Times. „Liberální demokracie, jako je Jižní Korea, málem ve volbách zvolila prokomunistického kandidáta.“
Obavy mohou být naléhavé, pokud popularita prezidenta Yoona klesne v důsledku jeho vyhlášení výjimečného stavu. Jeho vlastní politická strana se od tohoto kroku distancovala a prohlásila, že jej „zastaví spolu s lidmi“.
„Yoonovy politické dny jsou pravděpodobně sečteny, protože obyvatelstvo se sjednotí v kritice a většinová opoziční strana bude usilovat o podání ústavní žaloby na jeho odvolání,“ sdělil pro Epoch Times Bruce Klingner, veterán CIA a Agentury pro obranné zpravodajství (Defense Intelligence Agency) specializující se na korejské záležitosti.
Během krátkého vyhlášení stanného práva vyzval Lee obyvatele Jižní Koreje, aby se shromáždili u národního shromáždění na protest proti tomuto nařízení.
Leeova strana v dubnových parlamentních volbách dosáhla významného legislativního vítězství, když získala 175 z 300 křesel oproti 108 křeslům vládnoucí strany Lidová moc.
Široký dosah čínského režimu
Jižní Korea je silně závislá na Číně v oblasti obchodu a investic, což umožňuje čínským úřadům ovlivňovat i další sektory, včetně politiky.
„Ekonomika, kultura, univerzity – není místo, kam by nepronikli,“ konstatoval dříve bývalý protispionážní úředník, který chtěl zůstat v anonymitě, pro Epoch Times.
Města v obou zemích podepsala téměř 700 dohod o přátelství nebo partnerství.
Stovky čínských úředníků byly v rámci státem podporovaného výměnného programu poslány pracovat a školit se v Jižní Koreji. Čínské velvyslanectví financuje jihokorejským mladým lidem týdenní pobyty v Číně, kde jim před odjezdem rozdává knihy s projevy čínského vůdce Xi Jinpinga a vyjadřuje naději, že se stanou budoucími lídry bilaterálních vztahů.
Starosta jihokorejského města Kwangdžu se v roce 2023 pokusil postavit park na počest skladatele hymny Lidové osvobozenecké armády a pochodové písně Severní Koreje, aby přilákal turisty z Číny.
Podvratná činnost Komunistické strany Číny v Koreji není tak známá jako hrozby ze Severní Koreje, ale „je rozsáhlá a poměrně hluboká“, jak uvedla dříve Tara O, autorka knihy Kolaps Severní Koreje, pro sesterské médium Epoch Times, NTD. Podle ní byl pokus o vybudování parku „velmi ironický“.
„To je jen jeden příklad kulturní války ze strany Číny,“ dodala.
Desítky jihokorejských médií zveřejňují články z propagandistického deníku čínského režimu, People’s Daily.
Jižní Korea má také nejvyšší počet Konfuciových institutů, čínského státem financovaného programu jazykového vzdělávání, který propaguje agendu Pekingu.
V předchozím rozhovoru pro Epoch Times bývalý důstojník Národní zpravodajské služby, Choi Soo Yong, poznamenal, že na Soulské státní univerzitě existuje místnost věnovaná sbírkám děl o Xi Jinpingovi.
Naopak univerzita nemá žádný památník jihokorejských zakladatelů.
–ete–