„Bylo by důležité zjistit, zda tyto společnosti a univerzity… nejsou nuceny tyto učebnice propagovat,“ uvedla právnička zabývající se lidskými právy.
Americký zákonodárce spolu s akademiky vyjádřili obavy ohledně transparentnosti a odpovědnosti při používání některých učebnic čínského jazyka na amerických vysokých školách, které obsahují propagandu čínského komunistického režimu.
Cynthia Sunová, výzkumnice z Informačního centra Falun Dafa (Falun Dafa Information Center), která studovala Konfuciovy instituty financované čínským státem na západních univerzitách a transnacionální represivní kampaň Komunistické strany Číny (KS Číny), upozornila na to, že učebnice s názvem Discussing Everything Chinese (překlad: Diskutujeme o všem čínském), obsahující propagandu proti praktikujícím Falun Gongu, se stále používá v některých třídách čínského jazyka na amerických univerzitách.
Falun Gong, také známý jako Falun Dafa, byl veřejnosti představen v roce 1992 Li Hongzhim. Jedná se o tradiční meditační praxi založenou na buddhistických tradicích, která vychází z principů pravdy, soucitu a tolerance. Díky svým pozitivním účinkům na fyzické a duševní zdraví se praxe rychle rozšířila po celé Číně. Podle odhadů praktikovalo koncem 90. let Falun Gong 70 až 100 milionů lidí.
Vnímající ohrožení kvůli jeho popularitě zahájila vládnoucí KS Číny a její tehdejší vůdce Jiang Zemin v červenci 1999 tvrdou represivní kampaň proti praktikujícím Falun Gongu. Od té doby jsou praktikující zatýkáni, mučeni a zabíjeni čínským režimem.
Podle Sunové byla tato učebnice používána na nejméně deseti univerzitách ve Spojených státech, včetně Yaleovy univerzity.
Vyhledávání na Googlu ukazuje, že učebnice používá katedra moderních jazyků a literatur na Státní univerzitě v San Franciscu, a kniha je prodávána v Harvard Book Store, na Amazonu a dalších online knihkupectvích v USA.
Na akci, která se v překladu jmenovala Zpět do třídy: Zahraniční financování a škodlivý vliv na americké vysoké školství, která se konala 23. září v Mezinárodním špionážním muzeu ve Washingtonu, Sunová zmínila problematickou učebnici čínského jazyka před republikánským poslancem Johnem Moolenaarem, předsedou výboru Sněmovny reprezentantů pro Komunistickou stranu Číny.
Sunová se zeptala, zda by bylo možné prostřednictvím legislativy řešit tento typ osnov.
Moolenaar odpověděl: „Čína se skutečně snaží proniknout do každého aspektu soukromého sektoru, v podstatě do všech oblastí, univerzit, kultury… a jsou v tom velmi záludní.“
Co se týče této knihy, podotkl: „Myslím, že čím je to transparentnější, tím větší je odpovědnost.“
„Něco z toho může být legislativní, ale na federální úrovni to bude z velké části pravděpodobně o slyšeních, zvýraznění tohoto problému a zajištění toho, aby lidé věděli, že něco je velmi záludné a nemělo by to být součástí programu,“ uvedl Moolenaar.
Americká mezinárodní právnička zabývající se lidskými právy Nina Sheaová, ředitelka a vedoucí pracovnice v Centru pro náboženská studia při Hudsonově institutu, pro Epoch Times sdělila, že je šokována tím, že se Discussing Everything Chinese používá jako učebnice čínštiny na amerických univerzitách.
Tyto knihy „odrážejí genocidní názory čínské komunistické strany na Falun Gong za posledních 25 let. KS Číny se zavázala ‚eliminovat‘ Falun Gong pouze proto, že jde o hnutí mimo stranu, které bylo obzvláště úspěšné v přitahování velkého počtu čínského obyvatelstva,“ konstatovala Sheaová 3. října. „Je ostudné, že tyto učebnice, z nichž na stránkách přímo křičí nenávist vůči náboženské menšině, propagují americké univerzity, Amazon, Apple a Barnes & Noble. Měly by s tím přestat a ti, kteří prokázali špatný úsudek, když je používali a prodávali, by měli být pohnáni k odpovědnosti.“
Sheaová vyzvala americké Ministerstvo školství, aby celou záležitost prošetřilo.
„Bylo by důležité zjistit, zda tyto společnosti a univerzity podnikající v Číně nejsou nuceny propagovat tyto učebnice,“ řekla.
Uvedla, že jakákoliv instituce, která tyto učebnice používá, by měla být nahlášena Ministerstvu školství USA, které by následně mělo této škole odebrat federální financování.
Frank Xie, profesor obchodu na University of South Carolina Aiken, zmínil 3. října pro Epoch Times, že „studijní materiály na amerických univerzitách si vybírají sami profesoři“. Dodal, že mnozí čínští profesoři, kteří vyučují čínštinu na amerických univerzitách, pocházejí z komunistické Číny a používají učebnice z Číny, „s určitými úpravami, ale rozhodně obsahují propagandistický obsah KS Číny“.
Xie upozornil, že někteří z nich „nejenže učí čínštinu americké studenty, ale také americký vojenský personál, a to s použitím učebnic z Číny“.
Protože výběr učebních osnov je součástí akademické svobody, Xie poznamenal, že „americké úřady nemají právo do toho zasahovat. Takže tato [propaganda čínského režimu v osnovách] může být pouze zdokumentována a odhalena studenty nebo lidmi se svědomím. Neexistuje žádná jiná zvláštní metoda, jak se s tím vypořádat“.
Feng Chongyi, profesor čínských studií na University of Technology Sydney, sdílí podobný názor. Pro Epoch Times rovněž 3. října prohlásil: „Univerzity vždy hovořily o akademické svobodě. Legislativa tento problém nevyřeší. Je to politická záležitost.“
Feng upozornil: „Ať už jde o univerzity, politiku, byznys, média nebo úvěrové společnosti, všude dochází k [infiltraci KS Číny]. To je problém, kterému čelí celý demokratický svět.“
Epoch Times oslovily Státní univerzitu v San Franciscu, Harvard Book Store, Amazon a Ministerstvo školství s žádostí o vyjádření, ale do doby vydání článku neobdržely žádnou odpověď.
Na zprávě se podílely Sherry Dong a Luo Ya.
–ete–