Komise EU plánuje klasifikovat obranný průmysl jako „udržitelnou“ investici, aby přilákala investory a financovala budování evropské armády. Kritici, jako například poslanec Evropského parlamentu Fabio De Masi, hovoří o „greenwashingu“. Brusel se nyní vyjádřil.
Hořící ropná pole, kontaminovaná půda, škodliviny unikající ze zničených továren: Zkušenosti z posledních 30 let, od války v Iráku po válku na Ukrajině, jasně ukazují, že válka způsobuje značné škody na životním prostředí. Navzdory tomu má být zbrojení v budoucnu klasifikováno jako „udržitelné“ investice, jak je uvedeno ve Strategii pro obranný průmysl na úrovni EU (EDIS) zveřejněné v březnu.
V pozadí stojí plán získat v příštích letech stovky miliard eur na vyzbrojení mezinárodního společenství. To by mělo EU umožnit zachovat vojenskou angažovanost proti Rusku i v případě, že USA již nebudou nabízet bezpodmínečnou podporu.
„Válečná připravenost“ je také cílem Komise EU
Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová vyhlásila „novou éru evropské obrany a bezpečnosti“ a podle listu Die Zeit hovořila o dalších nejméně 500 miliardách eur na válečné vybavení. Její bývalý komisař pro průmysl Thierry Breton již dříve vyzval ke krátkodobému vyčlenění 100 miliard eur, aby byla Evropa „schopna války“.
Klasifikace obranné výroby jako „udržitelné“ by zatím neměla pro investory žádné konkrétní důsledky. Diskutuje se o budoucích daňových úlevách nebo předpisech, které by vytvořily příznivější podmínky financování takových projektů. K tomu je však ještě daleko.
Investoři, kteří chtějí investovat konkrétně do cenných papírů, fondů nebo projektů „šetrných ke klimatu“, by však mohli v budoucnu spolufinancovat i takové společnosti, jako je Rheinmetall. Na druhou stranu mohou fondové společnosti nakupovat podíly v obranných společnostech a stále inzerovat „udržitelnost“ své investice. V každém případě by tato kategorizace poskytla důkaz o souladu s ESG pro výrobu evropských válečných kapacit.
De Masi konfrontuje Brusel se svými obavami
Poslanec Evropského parlamentu za BSW Fabio De Masi položil v Evropském parlamentu otázku Evropské komisi. Ptal se, jak Komise zdůvodňuje své plány na kategorizaci obranných zařízení jako „udržitelných“. Chtěl také vysvětlení s ohledem na skutečnost, že „výroba obranných zařízení a jejich provoz armádou vypouští značné množství skleníkových plynů“.
Další bod otázky zněl:
„Na druhou stranu, jak Komise vysvětlí svůj plán, když zbrojení může přispět k eskalaci (vojenských) konfliktů, které jsou doprovázeny ničením infrastruktury a ztrátami na lidských životech?“
V této souvislosti odkázal na článek v novinách tageszeitung, podle něhož rozhodnutí předcházelo intenzivní lobbování. Podle průzkumu tageszeitung a nevládní organizace Lobbycontrol se v posledních dvou letech uskutečnilo ne méně než 44 schůzek mezi vrcholnými představiteli obranného průmyslu a Evropskou komisí.
Cílem kategorizace je usnadnit přístup k financování válečného průmyslu
Nyní jsme obdrželi také odpověď Evropské komise. Námitky De Masiho v ní nejsou řešeny. Místo toho zůstávají připomínky obecné. Například když uvádí, že „zlepšení přístupu obranného průmyslu k financování je prioritou“ strategie EDIS.
Na druhou stranu rámec EU pro udržitelné financování neobsahuje „ani omezení financování obranného sektoru, ani klasifikaci obranných činností jako udržitelných ve smyslu taxonomie EU“.
Cílem rámce je „motivovat k investicím do činností, které přispívají k dosažení cílů EU v oblasti životního prostředí“. Patří sem například investice do ekologizace budov nebo do dopravních řešení. Ty by mohly být vykazovány na základě taxonomie.
Komise EU: Činnosti nemusí být udržitelné – obranné společnosti však mohou přispět k větší udržitelnosti
V tomto smyslu by obranné činnosti jako takové do taxonomie nespadaly. Obranné společnosti by však mohly vykazovat investice i na tomto základě, stejně jako společnosti z jiných odvětví. Komise EU podporuje „úsilí tohoto odvětví o zlepšení udržitelnosti, snížení emisí CO₂ a zvýšení cirkulárnosti při využívání zdrojů“.
Motivem je posílení přechodu na zelenou ekonomiku a „odolnost a nákladová efektivita evropského obranného odvětví“.
Podle této logiky by EU mohla za udržitelné označit také výrobce cigaret, online kasina nebo továrny na výrobu pneumatik. Ty by rovněž mohly ekologicky optimalizovat svou činnost, i když jejich aktivity jako takové nesplňují kvalifikaci udržitelnosti.
De Masi považuje reakci Evropské komise za důkaz, že „vojensko-průmyslový komplex má Evropu pevně v rukou“. Nyní se pokouší o ekologické vymývání války, nejšpinavějšího byznysu ze všech. Poslanec BSW řekl listu Berliner Zeitung:
„Tak se pozná šílenství: nic není pro klima tak škodlivé jako válka a ničení, ale hlavní je, že tank ušetří palivo nebo že se rakety vyrábějí klimaticky efektivněji.“
–etg–