V lednu se rozhodne, kdo převezme Nord Stream 2 AG – a stane se tak novým vlastníkem dosud částečně neporušeného plynovodu. Vážný zájem oznámil významný investor z USA.
Co bude dál s Nord Stream 2? Zatímco obě větve plynovodu Nord Stream 1 byly při útoku 26. září 2022 zničeny, větev B plynovodu Nord Stream 2 zůstala nedotčena. Odborníci předpokládají, že poškozená větev A je rovněž opravitelná.
Společnost Nord Stream 2 AG, která je stoprocentní dceřinou společností ruské společnosti Gazprom těžící zemní plyn, je na prodej. Konkurzní řízení o likvidaci společnosti má v současné době proběhnout 22. ledna.
Zájemce z USA
Německo a mnoho dalších zemí Evropské unie se snaží bojkotovat ruský zemní plyn, kde to jen jde. Děje se tak v rámci sankcí uvalených v reakci na ruský vojenský útok na Ukrajinu.
Proto země NATO dosud nikdy nereagovaly na nabídku ruského prezidenta Vladimira Putina, aby umožnily nové dodávky plynu prostřednictvím dosud neporušeného úseku plynovodu přes Baltské moře.
Americký podnikatel Stephen P. Lynch nedávno oznámil svůj zájem o koupi plynovodu. Navzdory sankcím je považován za vážného zájemce o koupi společnosti Nord Stream 2 AG, protože disponuje značnými finančními prostředky, dobrými obchodními kontakty a strategickou vizí, která by mohla najít podporu jak v USA, tak v Evropě. Má také schopnost pohybovat se v právním rámci pro realizaci nákupu prostřednictvím výjimek a politiky budoucích amerických administrativ. Miliardář již požádal americké ministerstvo financí o výjimku pro získání společnosti Nord Stream 2 AG.
Lynch označil nákup za „jedinečnou příležitost, jak zajistit kontrolu nad evropskými dodávkami energie pro USA a Evropu po zbytek éry fosilních paliv“. Americké vlastnictví 1 234 kilometrů dlouhého plynovodu by rovněž sloužilo dlouhodobým zájmům USA.
Lynch kdysi prohlásil, že chce být „nejbohatším mužem, o kterém jste nikdy neslyšeli“, citoval ho deník Wall Street Journal. Jeho plánovaná investice v Baltském moři by ho však přinutila dostat se do centra pozornosti veřejnosti.
Návratnost investice s novým prezidentem USA?
Pokud Lynch dostane od amerického ministerstva financí zelenou, mohl by o plynovodu jednat se společnostmi, na které se v současnosti vztahují americké sankce. Úřad se k jeho žádosti zatím nevyjádřil.
Podnikatel uvedl, že Rusko i bývalí zákazníci v Německu a Evropě budou mít po skončení války zájem plynovod opět využívat. Nezáleží na tom, kdo je jeho vlastníkem.
Válka na Ukrajině nedávno dosáhla nového stupně eskalace, když americký prezident Joe Biden, který je stále ve funkci, povolil použití raket delšího doletu v boji proti Rusku. Lynchův plán se proto zdá být problematický.
Někteří podnikatelé a bývalí vládní úředníci, kteří mají s Ruskem zkušenosti, se však domnívají, že se to může změnit, až se v lednu do Bílého domu vrátí nově zvolený americký prezident Donald Trump. Ten totiž oznámil, že chce válku mezi Ukrajinou a Ruskem rychle ukončit.
Během nedávné volební kampaně v USA daroval Lynch republikánským výborům a osobám blízkým Trumpovi více než 300 000 amerických dolarů (283 575 eur).
Jak pokračuje vyšetřování projektu Nord Stream?
Mezitím došlo k dalšímu pokroku ve vyšetřování útoků na podmořské plynovody. „Podařilo se nám identifikovat dva podezřelé. Podle mého názoru jde o úspěch, který se na začátku nemusel nutně očekávat,“ řekl Spiegelu spolkový státní zástupce Jens Rommel.
Případ však ještě zdaleka není u konce. Další zúčastněné strany zatím nebyly identifikovány. Stále otevřená je také otázka možného státního řízení útoků.
Několik měsíců vyšetřovatelé předpokládali, že za operace v Baltském moři je zodpovědný malý počet ukrajinských potápěčů. Tato malá skupina údajně vmanévrovala výbušná zařízení do hlubin na volném moři pomocí 15 metrů dlouhé plachetnice.
Někteří odborníci však považují za nemožné, že by takto malá loď mohla výbušná zařízení umístit na volném moři sama. Například potápěčský profesionál Sven Thomas, vedoucí vodní záchranné služby v Halle nad Sálou, nedávno objevil některé technické nesrovnalosti.
Podpora Bidenova zvláštního poradce
Jedním z podporovatelů Lynchova plánu je Lee Wolosky, bývalý Bidenův zvláštní poradce. Wolosky potvrdil, že Lynchův nákup plynovodu Nord Stream 2 je ve strategickém zájmu USA a jejich spojenců.
Wolosky řekl: „Bidenova administrativa a nastupující Trumpova administrativa by se na tom měly dokázat shodnout.“ Vzhledem k tomu, že Lynch je úspěšný americký investor a dobře se seznámil s Ruskem, byl by pro tento nákup ideální.
–etg–