Reinhard Werner

23. 4. 2024

V Londýně probíhá soudní řízení o případné povinnosti poskytnout pojistné krytí za škody způsobené na plynovodu Nord Stream. Pojišťovny Lloyds a Arch odmítají plnit, protože za příčinu považují válečný akt státu – a tento případ není pojištěn.

Pojistitelé plynovodu Nord Stream zpochybňují svou povinnost hradit škody způsobené údajným sabotážním činem z 26. září 2022, odvolávají se na válečnou doložku a vyhrazují si právo odmítnout plnění i v případě odsouzení – s odkazem na sankce.

V březnu podala provozní společnost se sídlem ve Švýcarsku k Vrchnímu soudu v Londýně žalobu na zaplacení téměř 400 milionů eur. Jak tehdy informoval deník Financial Times s odvoláním na soudní dokumenty, cílem je získat zpět alespoň část nákladů na obnovu. Ty se odhadují na 1,2 až 1,35 miliardy eur.

Pojišťovny zvažují, že za prokázanými škodami na Nord Streamu stojí kroky vlády

Společnosti Lloyds a Arch nyní jménem pojistitelů předložily svou obhajobu. Švédský podnikatel Erik Andersson, který provedl vlastní vyšetřování možných pachatelů útoku, je nyní zveřejnil prostřednictvím X.

Obě pojišťovny se v podstatě odvolávají na to, že výbuch, který poškodil obě potrubí Nord Stream, byl válečným aktem. Považují za prokázané, že škodu musela způsobit vláda nebo osoba jednající jménem vlády.

Pojistitelé se odvolávají na doložku o vyloučení, která se týká škod v příčinné souvislosti s detonací výbušného zařízení. Totéž platí pro škody způsobené válečnými zbraněmi nebo zlovůlí a politickými motivy. Odpovědnost za teroristické činy je tedy rovněž vyloučena. To platí jak pro škody způsobené úmyslně, tak z nedbalosti a bez ohledu na to, zda pachatel jednal jménem suverénního státu či nikoli.

V případě odsouzení nechtějí pojišťovny platit s odkazem na sankce

Kromě toho se podání odvolává na ustanovení, podle něhož je na trhu s energií obvyklé, „že krytí válečných rizik je omezeno na pohyblivá aktiva (která lze přemístit mimo místa bojů)“. Pojistitelé rovněž považují škody způsobené na obou potrubích za jednu souvislou událost.

Tímto způsobem se chtějí chránit pro případ, že by soud zpochybnil stát jako původce nebo kvalifikaci jako teroristický čin a potvrdil nárok žalobců. V tomto případě zpochybňují povinnost platit na základě sankcí.

V důsledku toho společnosti Lloyds a Arch již odstoupily od pojištění Nord Stream 2 v roce 2021. Proti prvnímu plynovodu Nord Stream, jehož provoz byl svěřen žalobcům ze Švýcarska, však takové pojištění neexistovalo. V předchozím roce dokonce Allianz a Munich Re obnovily své pojistné krytí pro tento případ – i když zatím jen teoreticky.

Nord Stream má pravděpodobně pravdu v otázce důkazního břemene

Jedním ze sporných bodů soudního řízení bude pravděpodobně také otázka, kdo nese důkazní břemeno ohledně toho kterého tvrzení. Společnost Nord Stream AG je toho názoru, že pojišťovny musí prokázat, že za útokem stojí vláda, pokud chtějí na tomto základě odmítnout plnění.

Lloyds a Arch píší, že to „s největší pravděpodobností“ nařídila vláda – a že Nord Stream musí prokázat opak. Andersson se mezitím odvolává na tvrzení právníků, že pojištěný žadatel musí prokázat, že škoda jako taková byla pojištěna.

Pokud však vlády popírají, že by se na sabotáži podílely, je třeba posoudit důkazy. Navíc, jak mu vysvětlil odborník na pojistné právo Said Mahmoudi, pojistitelé by museli prokázat, že útoky byly válečným aktem nařízeným vládou, aby bylo možné uplatnit válečnou doložku.

Německé vyšetřovací orgány v současné době upřednostňují teorii „Andromeda“

Po explozích se Rusko a Západ vzájemně obviňovaly, že jsou za sabotáže zodpovědné. Ze všech kolujících teorií je za nejlépe podloženou považována ta, že šest ukrajinských občanů vyplulo na plachetnici „Andromeda“. Vzhledem k tomu, že vnitřní tlak v potrubí byl dostatečně vysoký na to, aby způsobil silný výbuch, stačilo by malé výbušné zařízení.

Najmutí osob s falešnými pasy zaplatila polská společnost. Není jasné, kdo přesně to byl a kdo, pokud vůbec někdo, byl objednavatelem a z jakých důvodů. Někteří identifikovaní podezřelí svou účast popírají.

V červnu 2022 prý nizozemská vojenská zpravodajská služba MIVD vydala varování před plánovaným útokem na Nord Stream na Ukrajině. To se dostalo i k BND. Bylo však zmíněno i konkrétní datum. Protože však toto datum v době vyhodnocení BND již uplynulo, varování zřejmě nebylo bráno vážně.

Článek původně vyšel na stránkách německé redakce Epoch Times.

Související témata

Související články

Přečtěte si také

Studentské eurovolby vyhrála koalice Spolu před Přísahou s Motoristy a Piráty
Studentské eurovolby vyhrála koalice Spolu před Přísahou s Motoristy a Piráty

Studentské volby do Evropského parlamentu letos vyhrála koalice Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) s 15,2 procenta hlasů.

Fiala: Palestinu nemá smysl uznat, když není jasné, kdo ji představuje
Fiala: Palestinu nemá smysl uznat, když není jasné, kdo ji představuje

Palestinu nemá smysl uznat jako stát, když není jasné, kdo a na jakém území ji představuje, řekl dnes premiér Petr Fiala.

Žádný chytrý telefon do 12 let, žádné sociální sítě do 15 let: Francouzi chtějí přísnější regulaci
Žádný chytrý telefon do 12 let, žádné sociální sítě do 15 let: Francouzi chtějí přísnější regulaci

Podle průzkumu se mnoho Francouzů obává dopadu sociálních sítí a chce přísnější regulaci. Šéf vlády Macron je také pro celoevropské stanovení věkové hranice pro dosažení plnoletosti v oblasti digitálních technologií na 15 let.

Čínská armáda zahájila manévry kolem Tchaj-wanu, ten je odsoudil
Čínská armáda zahájila manévry kolem Tchaj-wanu, ten je odsoudil

Čínská armáda dnes v okolí Tchaj-wanu zahájila cvičení, do kterého zapojila různé druhy vojsk.

Někdejší Trumpova rivalka v boji o stranickou nominaci řekla, že ho bude volit
Někdejší Trumpova rivalka v boji o stranickou nominaci řekla, že ho bude volit

Nikki Haleyová, která se do března ucházela o republikánskou nominaci do listopadových prezidentských voleb, dnes řekla, že svůj hlas dá Donaldu Trumpovi.