Jack Phillips

9. 2. 2023

Představitelé Bílého domu 8. února odmítli zprávu investigativního novináře, která tvrdí, že za sabotáží plynovodu Nord Stream v roce 2022 stály Spojené státy.

„Je to naprosto nepravdivé a totální fikce,“ uvedla 8. února v prohlášení pro zpravodajské agentury mluvčí Rady Bílého domu pro národní bezpečnost Adrienne Watsonová. Podobně se vyjádřil i mluvčí ministerstva zahraničí pro agenturu Reuters.

Dlouholetý investigativní novinář Seymour Hersh, bývalý reportér deníku The New York Times a časopisu The New Yorker, který se poprvé proslavil v roce 1969 reportáží o masakru v My Lai během války ve Vietnamu, zveřejnil 8. února na své Substackové stránce článek s názvem Jak Amerika vyřadila plynovod Nord Stream, v němž se odvolává na nejmenované zdroje svých tvrzení.

„Minulý rok v červnu námořní potápěči operující pod rouškou široce medializovaného cvičení NATO uprostřed léta, známého jako BALTOPS 22, nastražili dálkově spouštěné výbušniny, které o tři měsíce později zničily tři ze čtyř potrubí Nord Stream,“ napsal Hersch.

Tammy Thorpová, mluvčí Ústřední zpravodajské služby (CIA), v prohlášení podobně uvedla, že „toto tvrzení je zcela a naprosto nepravdivé“.

Deníku Epoch Times se nepodařilo zprávu potvrdit. Bílý dům na žádost o komentář do tisku nereagoval.

Herschova zpráva, která se opírá o anonymní zdroje, dospěla k závěru, že administrativa prezidenta Joea Bidena provedla prostřednictvím CIA tajnou operaci s cílem potrubí odpálit.

Několik evropských zemí provedlo vyšetřování příčin výbuchů, k nimž došlo v září 2022, ale přišlo jen s málo odpověďmi. Ruská vláda kategoricky popřela, že by stála za výbuchy na plynovodech, které provozuje společně s Německem.

Hersch, novinář oceněný Pulitzerovou cenou, dále uvedl, že „rozhodnutí Bílého domu sabotovat plynovody přišlo po více než devíti měsících přísně tajných, protáhlých debat uvnitř washingtonské komunity národní bezpečnosti o tom, jak nejlépe dosáhnout tohoto cíle. Po většinu této doby se neřešilo, zda misi provést, ale jak ji provést, aniž by bylo zřejmé, kdo je za ni zodpovědný.“

„Tohle není žádná báchorka pro děti,“ řekl mu údajně výše zmíněný nejmenovaný zdroj. Hersch neposkytl žádné další podrobnosti o této osobě, včetně toho, zda pracovala pro americkou vládu. Tato osoba však poznamenala, že takový útok by byl „válečným aktem“.

Nejmenovaný zdroj měl 85letému Hirschovi také říct, že během „toho všeho plánování, někteří, co pracují pro CIA a ministerstvo zahraničí, říkali: ‚Nedělejte to. Je to hloupost a bude to politická noční můra, pokud se to provalí‘“.

Podle zprávy potápěči operující z norské lodi Alta na zneškodňování min použili „směs kyslíku, dusíku a helia proudící z jejich nádrží a na čtyři potrubí s betonovými ochrannými kryty nastražili tvarované nálože C4“. Hersch se opět odvolával na nejmenované zdroje, což je postup, který je již dlouho předmětem kritiky jeho předchozím zprávám.

Když Hersch před lety tvrdil, že Obamův Bílý dům lhal o zabití teroristického vůdce Usámy bin Ládina, kritik listu The Washington Post v roce 2015 poznamenal, že „Hersh se nejméně 55krát opíral o anonymního vysokého zpravodajského důstojníka ve výslužbě“.

Vyšetřování incidentu

Ruské ministerstvo zahraničí 8. února uvedlo, že Spojené státy musí v návaznosti na Herschovu reportáž odpovědět na otázky. V reakci na tuto zprávu mluvčí ruského ministerstva zahraničí Maria Zacharovová vyzvala Bílý dům, aby vydal prohlášení o „faktech“.

Moskva opakovaně uvedla, že za loňskými výbuchy stojí Západ.

Vyšetřovatelé ze Švédska a Dánska, v jejichž výlučných ekonomických zónách k výbuchům došlo, uvedli, že praskliny byly důsledkem sabotáže, aniž by uvedli, kdo je podle nich za ně zodpovědný.

Výstavba plynovodu Nord Stream 2, který měl zdvojnásobit množství plynu, jež by Rusko mohlo do Německa posílat, byla dokončena v září 2021. Ke spuštění provozu však nedošlo, neboť Berlín odložil finální certifikaci jen pár dnů předtím, než Moskva v únoru vyslala své vojáky na Ukrajinu.

Z anglického originálu na The Epoch Times přeložil Ondřej Horecký.

Související témata

Přečtěte si také

Bývalí senátoři opět navrhli trestnost propagace komunistické ideologie
Bývalí senátoři opět navrhli trestnost propagace komunistické ideologie

Zařadit propagaci komunistické ideologie mezi trestné činy opět navrhli bývalí senátoři Martin Mejstřík a Jaromír Štětina, kteří s podobnou snahou v letech 2006 a 2008 neuspěli.

Netanjahu předložil první oficiální plán Izraele na poválečné uspořádání v Gaze
Netanjahu předložil první oficiální plán Izraele na poválečné uspořádání v Gaze

Počítá s izraelskou bezpečnostní kontrolou nad tímto palestinským územím, jež dosud ovládá radikální hnutí Hamás, a s civilní samosprávou prostřednictvím nezávislých palestinských zástupců.

Donald Trump podle očekávání vyhrál republikánské primárky v Jižní Karolíně
Donald Trump podle očekávání vyhrál republikánské primárky v Jižní Karolíně

Donald Trump podle očekávání vyhrál republikánské primárky v Jižní Karolíně, a přiblížil se tak zase o něco republikánské nominaci na prezidenta.

Češi vloni spotřebovali o 4,1 % méně elektřiny, může za to i počasí
Češi vloni spotřebovali o 4,1 % méně elektřiny, může za to i počasí

Čistá (netto) spotřeba elektřiny dosáhla celkové hodnoty 57,8 TWh, což je nejméně za 14 let, uvedl Energetický regulační úřad ve své tiskové zprávě. Meziročně se spotřeba snížila o 4,1 %. Výroba elektřiny vloni klesla takřka o 10 procent.

Mozek zamilovaných: Nová studie odhaluje, proč nás láska může ovládnout
Mozek zamilovaných: Nová studie odhaluje, proč nás láska může ovládnout

Láska zanechává v mozku chemický otisk, který je poháněn dopaminem – dokonce i myšlenka na toho, koho...