Jack Phillips

30. 9. 2022

Severoatlantická aliance (NATO) oficiálně označila poškození plynovodů Nord Stream 1 a 2 za „sabotáž“.

„Všechny v současnosti dostupné informace naznačují, že jde o výsledek úmyslných, bezohledných a nezodpovědných sabotážních činů,“ uvedlo NATO ve čtvrtečním prohlášení. „Tyto úniky způsobují rizika pro lodní dopravu a značné škody na životním prostředí. Podporujeme probíhající vyšetřování s cílem zjistit původ škod.“

Seismologové a další představitelé uvedli, že pravděpodobnou příčinou poškození plynovodů, jimiž proudí ruský zemní plyn do Německa, byly exploze.

„NATO je odhodláno odrazovat od hybridních útoků a bránit se jim,“ napsal generální tajemník NATO Jens Stoltenberg na Twitteru a dodal, že údajná „sabotáž plynovodů Nordstream vyvolává hluboké znepokojení“.

Blok 27 zemí ve svém prohlášení neuvedl, kdo by za únikem mohl stát. Evropská unie rovněž neukázala prstem na žádný stát.

Někteří západní vládní představitelé však naznačili, že za incidentem stojí Rusko. Moskva však tato obvinění kategoricky popřela a uvedla, že nemá smysl poškozovat vlastní infrastrukturu a přicházet o obrovské množství zemního plynu.

„Byl to úmyslný čin a podle mého názoru může velmi pravděpodobně souviset se snahou o neustálé provokace ze strany Kremlu,“ řekla v pátek novinářům podle agentury Reuters španělská ministryně energetiky Teresa Ribera. Důkazy pro své tvrzení neposkytla.

Teroristický čin“

Úniky ze dvou podmořských potrubí způsobily od začátku týdne, kdy byly ohlášeny, únik milionů tun metanu. Potrubí nebyla v současné době provozována, ale stále obsahovala velké množství metanu.

Dříve ve čtvrtek mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov uvedl, že za poškozením potrubí stojí státem sponzorovaný terorismus.

„Vypadá to na nějaký teroristický čin, možná na státní úrovni,“ sdělil Peskov novinářům podle agentury TASS. „Je to mimořádně nebezpečná situace, která vyžaduje naléhavé vyšetřování,“ zdůraznil.

Na středeční dotaz, zda za únikem stojí Rusko, označil Peksov taková obvinění za „předvídatelně hloupá“.

Varování NATO přišlo ve chvíli, kdy švédská pobřežní stráž potvrdila čtvrtý únik na potrubí u jižního Švédska, které je v procesu vstupu do NATO. První úniky z plynovodů, které vedou z Ruska do Německa, byly zaznamenány v úterý, což přimělo energetické společnosti a evropské vlády k posílení bezpečnosti.

Obavy z dalších škod na evropské energetické infrastruktuře zvýšily tlak na ceny zemního plynu, které již dříve prudce rostly. Rusko, hlavní dodavatel do Evropy, přerušilo dodávky na začátku tohoto roku v odvetě za sankce uvalené po jeho invazi na Ukrajinu. To způsobilo rozsáhlé hospodářské komplikace na celém kontinentu.

Ve zprávě byly použity také informace z tiskové agentury Associated Press. Přeloženo z článku newyorské redakce.

Související články

Přečtěte si také

„Když se volené elity v Bruselu dopouštějí cenzury, je to problém.“ Kandidáti do europarlamentu hodnotili nové unijní zákony DSA a EMFA
„Když se volené elity v Bruselu dopouštějí cenzury, je to problém.“ Kandidáti do europarlamentu hodnotili nové unijní zákony DSA a EMFA

„Úplný kreténismus“, „kdo hlídá vaše hlídače?“, „všimněte si, že ty zákony se vždy hezky jmenují“ – účastníci konference pořádané Společností na obranu svobody projevu hodnotili nové unijní zákony a prezentovali své postoje ke svobodě slova.

Premiér Fiala hájil korespondenční volbu z ciziny, odmítl výtky o účelovosti
Premiér Fiala hájil korespondenční volbu z ciziny, odmítl výtky o účelovosti

Premiér Petr Fiala (ODS) hájil ve Sněmovně zavedení možnosti korespondenční volby pro Čechy žijící v cizině.

Europarlamentní frakce Identita a demokracie vyloučila Alternativu pro Německo
Europarlamentní frakce Identita a demokracie vyloučila Alternativu pro Německo

Europarlamentní frakce Identita a demokracie (ID) dnes s okamžitou platností vyloučila Alternativu pro Německo (AfD) ze svých řad

Jsme znechucení, říká o zastavení stavby D49 starosta Holešova
Jsme znechucení, říká o zastavení stavby D49 starosta Holešova

Její stavba se táhne už dlouhých 15 let, ovšem k velké nelibosti místních se letošní otevření dálnice D49 může opět odložit. Ekologičtí aktivisté totiž uspěli se svou stížností u soudu...

Pro splnění dekarbonizačních plánů musí Evropa  zdvojnásobit investice do elektrických sítí, uvádí studie
Pro splnění dekarbonizačních plánů musí Evropa zdvojnásobit investice do elektrických sítí, uvádí studie

Evropské elektrické sítě je třeba urychleně modernizovat a navýšit investice, jinak Evropě hrozí, že nedosáhne svých klimatických cílů, upozorňují...