Vysoce postavený americký představitel sdělil, že Spojené státy se nepodílely na poškození plynovodů Nord Stream 1 a 2, ze kterých počátkem tohoto týdne začal unikat ruský plyn přepravovaný do Německa.

Na středečním brífinku s novináři pod podmínkou zachování anonymity představitel Pentagonu uvedl: „Myslím, že mnoho našich partnerů zjistilo nebo se domnívá, že se jedná o sabotáž.“

Na otázku, zda lze vyloučit jakékoli zapojení USA, úředník odpověděl, že „jednoznačně jsme do toho zapojeni nebyli“.

Představitelé Německa a Evropské unie mají podezření, že poškození dvou plynovodů bylo sabotážním činem. Incident byl hlášen v pondělí večer, když bylo vidět, jak na hladinu Baltského moře proniká plyn.

Dánský ministr obrany Morten Bodskov se ve středu sešel s generálním tajemníkem NATO Jensem Stoltenbergem, aby s ním poškození plynovodů projednal. Oba uvedli, že se jedná o sabotáž, ačkoli veřejně neřekli, kdo by za ni mohl být zodpovědný.

„Existuje důvod k obavám o bezpečnostní situaci v oblasti Baltského moře,“ uvedl Bodskov v prohlášení pro média. „Rusko má v oblasti Baltského moře významnou vojenskou přítomnost a očekáváme, že bude pokračovat ve svém chřestění šavlemi.“

K odpovědnosti za incident se nepřihlásila žádná země ani národní stát. Žádná západní země neoznačila za viníka Rusko, ačkoli někteří představitelé na sociálních sítích uvedli, že za incidentem stojí Moskva.

„Všechny dostupné informace naznačují, že tyto úniky jsou výsledkem úmyslného činu,“ uvedl v prohlášení Josep Borrell, šéf zahraniční politiky Evropské unie. Pokračoval: „Jakékoli úmyslné narušení evropské energetické infrastruktury je naprosto nepřijatelné a bude na něj reagováno rázně a jednotně.“

Ruští představitelé uvedli, že bezpečnostní služba FSB incident prověřuje jako akt „mezinárodního terorismu“, sdělily úřady agentuře Interfax. Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov ve středu novinářům řekl, že obvinění, že by Rusko poškodilo svůj vlastní plynovod, jsou „předvídatelně hloupá“, a položil otázku, proč by Moskva poškozovala svou vlastní infrastrukturu, uvedla agentura Reuters.

Peskov na brífinku s novináři naznačil, že se na tom mohla podílet americká vláda. Poukázal na poznámku prezidenta Joea Bidena z února, že „Nord Stream 2 už nebude existovat“, pokud Rusko napadne Ukrajinu.

Výbuchy

Bjorn Lund, vedoucí švédské národní seismické sítě na univerzitě v Uppsale, ve středu pro NPR uvedl, že ze seismických záznamů je „zcela jasné, že se jedná o výbuchy“ a že nebyly přirozeného původu.

„Nejde o zemětřesení,“ dodal. „Nejsou to podvodní sesuvy půdy.“ A v rozhovoru pro švédskou televizi Lund řekl, že „nepochybuje o tom, že šlo o výbuchy“.

H. I. Sutton, který je autorem knih o podmořské válce, uvedl, že v místě údajných výbuchů je poměrně malá hloubka. Dle něj se k místu mohli snadno dostat potápěči nebo moduly bez posádky.

„Únik se nachází poblíž dánského ostrova Bornholm, na 54,8762°, 15,4099° v [přibližně] 70 metrech vody,“ napsal na Twitteru. „Jsou tam dvě věci, které by šlo považovat za podeřelé: a) je to něco přes 12 námořních mil od ostrova v mezinárodních vodách b) [výlučná ekonomická zóna] je zde sporná.“

Překlad původního článku: J. S.