Jack Phillips

29. 9. 2022

Vysoce postavený americký představitel sdělil, že Spojené státy se nepodílely na poškození plynovodů Nord Stream 1 a 2, ze kterých počátkem tohoto týdne začal unikat ruský plyn přepravovaný do Německa.

Na středečním brífinku s novináři pod podmínkou zachování anonymity představitel Pentagonu uvedl: „Myslím, že mnoho našich partnerů zjistilo nebo se domnívá, že se jedná o sabotáž.“

Na otázku, zda lze vyloučit jakékoli zapojení USA, úředník odpověděl, že „jednoznačně jsme do toho zapojeni nebyli“.

Představitelé Německa a Evropské unie mají podezření, že poškození dvou plynovodů bylo sabotážním činem. Incident byl hlášen v pondělí večer, když bylo vidět, jak na hladinu Baltského moře proniká plyn.

Dánský ministr obrany Morten Bodskov se ve středu sešel s generálním tajemníkem NATO Jensem Stoltenbergem, aby s ním poškození plynovodů projednal. Oba uvedli, že se jedná o sabotáž, ačkoli veřejně neřekli, kdo by za ni mohl být zodpovědný.

„Existuje důvod k obavám o bezpečnostní situaci v oblasti Baltského moře,“ uvedl Bodskov v prohlášení pro média. „Rusko má v oblasti Baltského moře významnou vojenskou přítomnost a očekáváme, že bude pokračovat ve svém chřestění šavlemi.“

K odpovědnosti za incident se nepřihlásila žádná země ani národní stát. Žádná západní země neoznačila za viníka Rusko, ačkoli někteří představitelé na sociálních sítích uvedli, že za incidentem stojí Moskva.

„Všechny dostupné informace naznačují, že tyto úniky jsou výsledkem úmyslného činu,“ uvedl v prohlášení Josep Borrell, šéf zahraniční politiky Evropské unie. Pokračoval: „Jakékoli úmyslné narušení evropské energetické infrastruktury je naprosto nepřijatelné a bude na něj reagováno rázně a jednotně.“

Ruští představitelé uvedli, že bezpečnostní služba FSB incident prověřuje jako akt „mezinárodního terorismu“, sdělily úřady agentuře Interfax. Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov ve středu novinářům řekl, že obvinění, že by Rusko poškodilo svůj vlastní plynovod, jsou „předvídatelně hloupá“, a položil otázku, proč by Moskva poškozovala svou vlastní infrastrukturu, uvedla agentura Reuters.

Peskov na brífinku s novináři naznačil, že se na tom mohla podílet americká vláda. Poukázal na poznámku prezidenta Joea Bidena z února, že „Nord Stream 2 už nebude existovat“, pokud Rusko napadne Ukrajinu.

Výbuchy

Bjorn Lund, vedoucí švédské národní seismické sítě na univerzitě v Uppsale, ve středu pro NPR uvedl, že ze seismických záznamů je „zcela jasné, že se jedná o výbuchy“ a že nebyly přirozeného původu.

„Nejde o zemětřesení,“ dodal. „Nejsou to podvodní sesuvy půdy.“ A v rozhovoru pro švédskou televizi Lund řekl, že „nepochybuje o tom, že šlo o výbuchy“.

H. I. Sutton, který je autorem knih o podmořské válce, uvedl, že v místě údajných výbuchů je poměrně malá hloubka. Dle něj se k místu mohli snadno dostat potápěči nebo moduly bez posádky.

„Únik se nachází poblíž dánského ostrova Bornholm, na 54,8762°, 15,4099° v [přibližně] 70 metrech vody,“ napsal na Twitteru. „Jsou tam dvě věci, které by šlo považovat za podeřelé: a) je to něco přes 12 námořních mil od ostrova v mezinárodních vodách b) [výlučná ekonomická zóna] je zde sporná.“

Překlad původního článku: J. S.

Související témata

Přečtěte si také

30 věcí, které je třeba vědět o Kamale Harrisové, nové demokratické favoritce
30 věcí, které je třeba vědět o Kamale Harrisové, nové demokratické favoritce

Pokud bude příští měsíc na národním sjezdu Demokratické strany formálně nominována, utká se v listopadu v boji o Bílý dům s bývalým prezidentem Donaldem Trumpem současná viceprezidentka Kamala Harrisová.

Maďarsko a Slovensko chtějí, aby Evropská komise urgentně zasáhla ve věci zastavené ropy z Ukrajiny
Maďarsko a Slovensko chtějí, aby Evropská komise urgentně zasáhla ve věci zastavené ropy z Ukrajiny

Jednání Ukrajiny podle nich porušuje asociační dohodu mezi EU a Ukrajinou a zásadně ohrožuje energetickou bezpečnost obou zemí.

Rozhovor o jádru a vyhlídkách české energetiky s „energetickým realistou“ Milanem Smutným
Rozhovor o jádru a vyhlídkách české energetiky s „energetickým realistou“ Milanem Smutným

S Milanem Smutným jsme probrali vládní rozhodnutí o dostavbě jaderných bloků, nelichotivé vyhlídky v energetice či přechod závislosti od Ruska ke komunistické Číně. „Namaloval“ i hypotetický scénář pro rok 2030.

Atentát na Trumpa byl největším selháním za desetiletí, vypověděla šéfka Tajné služby
Atentát na Trumpa byl největším selháním za desetiletí, vypověděla šéfka Tajné služby

Atentát na amerického exprezidenta Donalda Trumpa byl největším operačním selháním Tajné služby Spojených států za poslední desetiletí.

Mnohé potravinářské přísady jsou škodlivější, než se předpokládalo
Mnohé potravinářské přísady jsou škodlivější, než se předpokládalo

Více než 73 % potravin je ultrazpracovaných. Některé složky jsou „obecně uznávané jako bezpečné“, ale výzkum...