Je zřejmé, že sázka na Rusko Asadovi nakonec nevyšla, uvedl Fiala
Je zřejmé, že sázka na Rusko syrskému prezidentovi Bašáru Asadovi nakonec nevyšla, sdělil ČTK prostřednictvím mluvčího vlády Jakuba Tomka ke svržení režimu v Sýrii premiér Petr Fiala (ODS). Zemi popřál stabilitu a svobodu, nikoliv chaos či vládu teroristů. Asad byl svržen v noci na dnešek po 24 letech. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) na dotaz ČTK sdělil, že bezprostřední riziko kvůli situaci v Sýrii Česku nehrozí.
„Situaci v Sýrii sledujeme. Je zřejmé, že sázka na Rusko Asadovi nakonec nevyšla. Přejme Sýrii stabilitu a svobodu, nikoliv chaos nebo vládu teroristů,“ uvedl Fiala. Českým občanům doporučil opustit zemi. „Pokud by jakýkoliv český občan na místě potřeboval pomoct, může se obrátit na české velvyslanectví nebo ministerstvo zahraničních věcí,“ dodal premiér.
„Bezpečnostní složky a zpravodajské služby samozřejmě situaci sledují a vyhodnocují,“ doplnil bez bližších podrobností ministr Rakušan.
Syrští povstalci dnes ráno v televizním prohlášení oznámili, že osvobodili Damašek, svrhli režim prezidenta Asada a propustili vězně. Později podle agentury Reuters uvedli, že pracují na dokončení předání moci přechodnému vládnímu orgánu s plnými výkonnými pravomocemi. Syrská armáda naopak prohlásila, že její síly pokračují ve vojenských operacích proti „teroristickým skupinám“ v okolí měst Hamá či Homs.
Rusko Asadovi svým vojenským nasazením v roce 2015 výrazně pomohlo udržet se u moci. Dnes ruská ambasáda v Damašku podle agentury TASS uvedla, že její zaměstnanci jsou „v pořádku“. Už v pátek Rusko své občany vyzvalo, aby Sýrii opustili. Dalším z nejbližších spojenců Asada byl Írán. Na jeho ambasádu v Damašku vtrhli povstalci, uvedla Press TV, anglickojazyčná verze íránské státní televize.
České ministerstvo zahraničí varovalo české občany před cestami do Sýrie a ty, kteří se na jejím území nacházejí, vyzvalo k jejímu opuštění. Aktuálně jsou v systému Drozd v Sýrii zaregistrovaní čtyři Češi. ČTK to dnes sdělila Mariana Wernerová z odboru komunikace Černínského paláce. Povstalce, kteří svrhli režim syrského prezidenta Asada, posuzuje ministerstvo vzhledem k jejich minulosti velmi opatrně, dodala Wernerová.
Trump: Asad utekl ze své země, protože Rusko nemělo zájem ho dále chránit
Syrský prezident Bašár Asad utekl ze své země, protože Rusko nemělo zájem ho dále chránit, je přesvědčen zvolený americký prezident Donald Trump. Rusko podle něj zájem o Sýrii ztratilo kvůli válce na Ukrajině. Trump to dnes napsal na své sociální síti Truth Social v reakci na to, že syrští povstalci dobyli Damašek.
„O Sýrii ztratili veškerý zájem kvůli Ukrajině, kde leží téměř 600.000 ruských vojáků zraněných nebo mrtvých ve válce, která nikdy neměla začít a která by mohla trvat věčně,“ uvedl Trump, podle něhož jsou nyní Rusko i Írán oslabené země. Oba státy patřily k nejbližším spojencům syrského režimu.
Také ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj a Ukrajina by podle Trumpa rádi dospěli k dohodě a zastavili to „šílenství“. „Mělo by dojít k okamžitému příměří a mělo by začít vyjednávání,“ myslí si Trump o válce na Ukrajině. V tomto ohledu může podle něj pomoci Čína.
Asadův pád je podle Netanjahua historickou událostí, k níž přispěl Izrael
Pád režimu syrského prezidenta Bašára Asada, který byl důležitou součástí íránské osy, je podle izraelského premiéra Benjamina Netanjahua historickou událostí a přímým důsledkem úderů, které Íránu a libanonskému radikálnímu hnutí Hizballáh uštědřil Izrael. Netanjahuovo vyjádření přinesla agentura Reuters.
Netanjahu také prohlásil, že Izrael nedovolí, aby se na jeho hranicích usadila jakákoliv nepřátelská síla. Izrael v posledních dnech, kdy se k Damašku rychle blížily povstalecké síly, opakovaně zvyšoval zabezpečení svých hranic se Sýrií v oblasti Golanských výšin, jejichž část okupuje. V regionu obsadil nárazníkovou zónu mezi oběma státy, což zdůvodnil zajištěním bezpečnosti izraelských komunit v oblasti.
Dva bezpečnostní zdroje – jeden syrský a jeden libanonský – agentuře Reuters řekly, Izrael dnes na Sýrii opakovaně zaútočil, a to především na sklady zbraní.
Scholz a Macron přivítali pád syrského režimu prezidenta Asada
Německý kancléř Olaf Scholz a francouzský prezident Emmanuel Macron dnes přivítali pád syrského režimu prezidenta Bašára Asada. Zároveň vyzvali Sýrii k jednotě a k politickému řešení současné situace.
„Barbarský stát padl. Konečně,“ napsal Macron na síti X. Ocenil rovněž odvahu a trpělivost syrského lidu. „V tomto okamžiku nejistoty jim přeji mír, svobodu a jednotu,“ uvedl. Dodal, že Francie bude nadále usilovat o bezpečnost všech na Blízkém východě.
Scholz označil pád Asadova režimu za „dobrou zprávu“. „Bašár Asad brutálním způsobem utlačoval svůj vlastní lid, má na svědomí nespočet životů a přiměl mnoho lidí k útěku ze Sýrie. Řada z nich dorazila do Německa,“ uvedl.
Nyní je podle Scholze důležité, aby Sýrie rychle obnovila právo a pořádek a zajistila ochranu všech menšin. Kancléř rovněž vyjádřil přesvědčení, že konflikt v Sýrii lze vyřešit politickou cestou. Příští syrskou vládu bude podle něj Německo hodnotit na základě toho, zda umožní všem Syřanům důstojný život, zda bude bránit suverenitu země a zda bude udržovat mír se sousedními státy, napsala agentura DPA.
Biden označil pád Asadova režimu za historickou příležitost pro Syřany
Americký prezident Joe Biden dnes označil pád syrského režimu prezidenta Bašára Asada za akt spravedlnosti a historickou příležitost pro obyvatele Sýrie vybudovat si lepší budoucnost. Zároveň však varoval, že nynější situace přináší rizika a nejistotu. Spojené státy podle končícího šéfa Bílého domu budou jednat se všemi syrskými skupinami, aby pomohly vytvořit nezávislou a suverénní Sýrii s novou ústavou a novou vládou sloužící všem obyvatelům.
Biden poukázal na kroky USA a jejich spojenců, které podle něj oslabily podporovatele Asadova režimu, tedy Rusko, Írán a libanonské radikální hnutí Hizballáh. „Náš přístup změnil rovnováhu sil na Blízkém východě,“ prohlásil.
Režim prezidenta Asada se v noci na dnešek po 24 letech zhroutil. Diktátora, který ještě před dvěma týdny měl moc zdánlivě pevně v rukou, smetla povstalecká ofenziva za pouhých 11 dnů.
Povstalci vedení islamisty obsadili v noci na dnešek prakticky bez odporu Damašek a ráno v televizním prohlášení oznámili, že Asadův režim svrhli. Ruské tiskové agentury později s odvoláním na nejmenovaný zdroj v Kremlu uvedly, že Asad a jeho rodina jsou v Moskvě, kde od ruských úřadů získali azyl.
Asad zemi vládl jako prezident od roku 2000, kdy nahradil svého zemřelého otce Háfize Asada, který funkci hlavy státu zastával od roku 1971. Asadova Socialistická strana arabské obrody (Baas) byla u moci od převratu v roce 1963.