Aktualizováno ve 12:00
Syrský režim prezidenta Bašára Asada se v noci na dnešek po 24 letech zhroutil. Diktátora, který ještě před dvěma týdny měl moc zdánlivě pevně v rukou, smetla blesková povstalecká ofenziva za 11 dnů; poté, co se to během občanské války nepodařilo téměř 14 let. Osud Asada je nejasný, podle dvou syrských činitelů ale mohl zahynout při pádu letadla, s nímž prchal z Damašku. Rebelové chtějí předat moc přechodnému vládnímu orgánu s plnými výkonnými pravomocemi.
Povstalci vedení islamisty Damašek prakticky bez odporu obsadili v noci na dnešek a ráno v televizním prohlášení oznámili, že Asadův režim svrhli a propustili politické vězně. Muž, který povstalecké prohlášení ve státní televizi přečetl, vyzval všechny opoziční bojovníky a občany k zachování státních institucí svobodného syrského státu.
Ať žije svobodný stát Sýrie, který patří všem Syřanům, příslušníkům všech sekt a etnických skupin, uvedla skupina rebelů. Zároveň vyzvala k návratu Syřanů ze zahraničí do vlasti. Syrský premiér Muhammad Ghazí Džalálí dal najevo, že je připraven předat moc. Na záběrech na sociálních sítích byl dnes už vidět v doprovodu povstalců.
Armáda do poslední chvíle tvrdila, že pokračuje v akcích proti „teroristům“. Na záběrech na sociálních sítích byly ale spíše než boje vidět velké skupiny Syřanů slavících v řadě měst pád režimu a strhávajících sochy jeho představitelů a provládní plakáty.
„Tyran Bašár Asad uprchnul,“ oznámili povstalci v noci na dnešek na telegramu. Kam se diktátor uchýlil, není jasné, dříve se spekulovalo o tom, že by mohl odejít do Ruska či Íránu, tedy do zemí, které patřily k nejbližším spojencům jeho režimu. Dva syrští činitelé agentuře Reuters řekli, že považují za pravděpodobné, že Asad mohl zahynout při pádu letadla v okolí Homsu na středozápadě země.
Bílý dům informoval, že americký prezident Joe Biden mimořádný vývoj v zemi sleduje. Nově zvolený prezident Donald Trump dal najevo přesvědčení, že Asad utekl ze své země, protože Rusko nemělo zájem ho dále chránit.
Zvláštní zmocněnec OSN pro Sýrii Geir Pedersen vyzval všechny Syřany, aby při obnově společnosti dali přednost dialogu, jednotě a respektu k lidským právům. Čína zase doufá, že Sýrie se co nejdříve vrátí ke stabilitě. Íránská média informovala o tom, že na íránskou ambasádu v Damašku vtrhli povstalci.
České ministerstvo zahraničí varovalo občany před cestami do Sýrie a ty, kteří se na jejím území nacházejí, vyzvalo k jejímu opuštění. Premiér Petr Fiala uvedl, že sázka na Rusko nakonec Asadovi nevyšla. Zemi popřál stabilitu a svobodu, nikoliv chaos či vládu teroristů. Někteří čeští politici varují před nestabilitou v Sýrii a možnou další vlnou uprchlíků.
Dění v Sýrii po několika letech prakticky zamrzlého konfliktu nabralo v posledních dnech rychlý spád. Povstalci pod vedením islamistického uskupení Haját Tahrír aš-Šám (HTS) ve středu minulý týden zahájili na severozápadě země úspěšnou ofenzivu, při které rychle dobyli města Halab (Aleppo), Hamá či Homs. Řadu míst vládní vojsko vyklidilo prakticky bez boje.
Bašár Asad zemi vládl jako prezident od roku 2000, kdy nahradil svého zemřelého otce Háfize Asada, který funkci hlavy státu zastával od roku 1971. Asadova Socialistická strana arabské obrody (Baas) byla u moci od převratu v roce 1963.