Odborníci z americké Northwestern University vyvinuli létající mikročip o velikosti zrnka písku. A není poháněn motorem. Funguje jako křidélka zralých semen javoru, které se na své cestě k zemi pomalu otáčejí. Tímto způsobem se prodlužuje let mikročipu vzduchem a vítr má lepší šanci unášet ho na větší vzdálenosti.
Mikročip je vybavený senzory, anténami pro bezdrátovou komunikaci a pamětí pro ukládání dat. Technologie má mnohostranné využití. Mikročip je schopný monitorovat stav ovzduší, znečištění životního prostředí nebo nemoci, které se přenáší vzduchem.
„Naším cílem bylo přidat létající křídla na malé elektronické systémy. Mysleli jsme, že tyto schopnosti by nám umožnily distribuovat vysoce funkční, miniaturní elektronické přístroje k tomu, aby skenovaly prostředí za účelem monitorování kontaminace, sledování populace či zjišťování nemocí,“ uvedl John A. Rogers, vedoucí projektu pro univerzitní internetové stránky.
Odborníci se nechali inspirovat přírodou, která se během evoluce vytvářela tak, aby jednotlivé druhy rostlin zvyšovaly svou šanci na přežití. Konkrétně se Rogers a jeho tým snažili napodobit rostlinu rodu Tristellateia. Semena této rostliny mají lopatkovitá křidélka, která se ve vzduchu otáčí jako vrtule.
„Myslíme, že jsme překonali přírodu. Alespoň v tom užším smyslu. Byli jsme schopni vytvořit struktury, které padají k zemi s více stabilními trajektoriemi a s pomalejší konečnou rychlostí než podobná semena, která vidíte na rostlinách nebo stromech,“ sdělil dále Rogers.
„Byli jsme také schopni zkonstruovat tyto létající vrtulové struktury v mnohem menších velikostech, než v jakých se nachází v přírodě. To je důležité, protože miniaturní přístroje představují dominantní vývojový směr v elektronickém průmyslu. Senzory, rádia, baterie a jiné komponenty mohou být vyrobeny ve stále menších velikostech,“ dodal.
Výzkum bylo publikován v časopise Nature.