Epoch Times Česko ČTK

a 6. 2. 2025

Spojené státy ve středu oznámily, že lodě jejich vlády dostaly povolení proplouvat Panamským průplavem bezplatně. Jeho správa ale později uvedla, že žádné změny ohledně poplatků nebo využívání průplavu neudělala. Kvůli této důležité obchodní vodní cestě vyvíjel na Panamu nátlak americký prezident Donald Trump.

„Americká vládní plavidla mohou jezdit Panamským průplavem bez poplatku, což americké vládě ročně ušetří miliony dolarů,“ oznámilo americké ministerstvo zahraničí na sociální síti X.

Správa Panamského průplavu, na kterou dohlíží panamská vláda, to ale popřela. V prohlášení, z něhož cituje agentura AFP, uvedla, že coby úřad, jehož pravomocí je určovat výši poplatků za využití kanálu, „neprovedla žádné změny“ těchto poplatků. Podle agentury Reuters dala správa najevo, že bude „ochotná navázat dialog s příslušnými americkými činiteli ohledně tranzitu amerických válečných lodí“.

AFP připomněla, že americký ministr zahraničí Marco Rubio v neděli na návštěvě Panamy řekl, že mu zástupci této země nabídli ústupky. Sdělil jim také, že je nespravedlivé, aby Spojené státy byly v pozici, kdy mají průplav bránit a zároveň za jeho používání platit.

Nový americký prezident Donald Trump po lednovém nástupu do úřadu pohrozil převzetím Panamského průplavu a na otázku novinářů nevyloučil v této souvislosti použití vojenské síly. Trump to zdůvodňuje rostoucím vlivem Číny v této důležité dopravní cestě, kterou USA před více než 100 lety postavily a měly ve správě do konce roku 1999, kdy ji převzala Panama.

Americký ministr obrany Pete Hegseth ve středu telefonicky hovořil s panamským ministrem bezpečnosti Frankem Ábregem, uvedl Pentagon. Sdělil mu, že pro Spojené státy je „nejvyšší prioritou“ obrana jejich národních zájmů, včetně zajištění nijak neomezeného přístupu k Panamskému průplavu a jeho ochrany před vměšováním cizích zemí.

Na obou stranách Panamského průplavu provozuje velké kontejnerové terminály hongkongská společnost Hutchison Ports PPC. Firma sice patří hongkongskému miliardáři Li Ka-shingovi, nicméně podle DPA existují obavy, že Čína, pod kterou Hongkong spadá, by se mohla snažit i prostřednictvím soukromé firmy získat vliv v klíčových přístavech a v důležité dopravní cestě.

Související témata

Přečtěte si také

Senát bude rozhodovat o zvýšení benefitů pro vojáky z povolání

Novela o vojácích z povolání bude jediným zákonem, který má příští středu schvalovat Senát. Norma má zvýšit benefity pro vojáky kvůli doplnění jejich stavů.

Jednání v koalici ochotných se posouvá do operační fáze, uvedl Starmer

Takzvaná koalice ochotných zemí vypracuje plány, aby pomohly zajistit Ukrajinu na souši, na moři i na nebi v případě mírové dohody s Ruskem.

V době „celní války“ s USA si Čína vytyčila ekonomické cíle pro rok 2025

Čínský komunistický režim v době „celní války s USA“ oznámil své hospodářské cíle pro nadcházející rok. Ty vzešly z výročních vrcholných politických schůzí známých jako „Dvě zasedání“.

Schillerová vulgárně napadla Fialu, podle něj ztrácí nervy

Ve videu na sociální síti TikTok ho vulgárně napadla kvůli tomu, že inicioval schůzku šéfů parlamentních stran až poté, co vláda rozhodla o zvyšování výdajů na obranyschopnost ČR.

Čínský prezident podle Financial Times odmítl pozvánku na návštěvu Bruselu

Čínský prezident Si Ťin-pching odmítl pozvání na návštěvu Bruselu a k účasti na summitu s Evropskou unií k připomínce 50. výročí diplomatických vztahů s evropským blokem.

Proti korupci v Bělehradě demonstrovalo až 300.000 lidí, uvedla organizace

Dnešní protest (15. 3.) by mohl být vůbec největší od začátku demonstrací, které studenti pořádají od loňského incidentu ve městě Novi Sad.

Recept: Irský colcannon – krémová bramborová kaše se zelím a jarní cibulkou

Colcannon, tradiční irský pokrm z brambor a zelí, je skvělý nejen na Den sv. Patrika. Hodí se k dušenému masu i hovězímu.

Minimalismus v seberozvoji: Jednodušší cesta k lepšímu já

Minimalistický přístup k seberozvoji: místo hledání nových metod zkuste odstranit to, co vás brzdí. Méně je často více.

mark twain
Ex Libris: Mark Twain

Mark Twain, americká literární ikona, čerpal inspiraci nejen z vlastních dobrodružství, ale i z evropské klasiky. Od Dona Quijota po Artušovu smrt – jaké knihy formovaly jeho jedinečný styl?