Britští finanční regulátoři ustoupili od plánu, přičemž jako důvod uvedli „regulatorní zátěž“, zatímco americké korporace se přizpůsobují měnícím se podmínkám podnikání.
Britské nejvyšší finanční regulační orgány ve čtvrtek oznámily, že ruší plány na rozšíření diverzity a inkluze v tomto odvětví.
Britský Úřad pro finanční dohled (FCA) a Úřad pro obezřetnostní regulaci Bank of England (PRA) uvedly ve svém prohlášení z 13. března, že by tyto plány znamenaly dodatečnou regulatorní zátěž.
FCA, která reguluje přibližně 42 000 finančních institucí ve Spojeném království, původně navrhovala, aby velké firmy každoročně shromažďovaly a reportovaly data o různých demografických ukazatelích a metrikách inkluze. Plán také počítal se stanovením cílů ke zlepšení zastoupení nedostatečně reprezentovaných skupin.
V společném prohlášení regulátoři uvedli: „Vzhledem k širokému spektru obdržené zpětné vazby, očekávaným legislativním změnám a s cílem předejít dodatečné regulatorní zátěži na firmy v tuto chvíli FCA a PRA neplánují v této práci pokračovat.“
Sam Woods, generální ředitel PRA, sdělil, že nové požadavky „by mohly být v rozporu“ se snahou zvýšit konkurenceschopnost tím, že se firmám omezí administrativní zátěž.
V polovině ledna ministryně financí Rachel Reevesová vyzvala regulátory, aby při tvorbě politik nekládali na firmy příliš velké břemeno.
V diskusním dokumentu z roku 2021 regulátoři a Bank of England řekli: „Diverzitu a inkluzi vnímáme jako důležité faktory zdravé firemní kultury, a proto by měly být součástí fungování všech společností.“
Pravidla FCA z roku 2022 vyžadovala, aby společnosti kótované na burze ve Spojeném království zveřejňovaly údaje o zastoupení žen a etnických menšin ve svých představenstvech a výkonném vedení a zároveň vykazovaly pokrok vůči stanoveným cílům.
Podle těchto pravidel mělo být nejméně 40 procent členů představenstva a alespoň jedna z vedoucích pozic obsazena ženou. Zároveň musel být alespoň jeden člen představenstva z etnické menšiny, přičemž se nepočítaly „bílé etnické skupiny“, podotýkal FCA.
V loňském roce britská bankovní asociace UK Finance varovala, že firmy se musí vypořádat s možnými výzvami vyplývajícími z „rostoucího odporu vůči DEI (diverzita, rovnost a inkluze) ze strany těch, kteří se obávají, že DEI snižuje ziskovost nebo pozitivně diskriminuje ostatní“.
Skupina Reboot, která prosazuje DEI politiku ve finančním sektoru, označila rozhodnutí regulátorů za zklamání.
Skupina uvedla, že provedla průzkum mezi 800 zaměstnanci střední a vyšší úrovně z etnických menšin i bílých zaměstnanců, z nichž 70 procent uvedlo, že „od hnutí Black Lives Matter v roce 2020 došlo jen k malému nebo žádnému skutečnému pokroku“.
„Letos jsme zaznamenali rostoucí odpor vůči DEI, který je poháněn geopolitickou nejistotou a rostoucím tlakem v oblasti ESG (environmentální, sociální a správní faktory).“ Skupina dále napsala na LinkedIn: „Přestože rozumíme výzvám, kterým regulátoři čelí, toto rozhodnutí hrozí vysláním špatného signálu v době, kdy je skutečný pokrok nejvíce potřeba.“
„Barevně slepá a na zásluhách založená společnost“
Rozhodnutí PRA a FCA přichází v době, kdy se americké firmy přizpůsobují měnícím se obchodním podmínkám.
V druhém funkčním období prezidenta Donalda Trumpa byla vydána výkonná nařízení omezující DEI programy, a to ve všech federálních agenturách, ministerstvech a komisích.
V inauguračním projevu Trump prohlásil: „Ukončíme vládní politiku, která se snaží sociálně inženýrsky vnášet rasu a pohlaví do každého aspektu veřejného i soukromého života.“
„Vytvoříme společnost, která bude barevně slepá a založená na zásluhách,“ dodal.
Podle právní analytičky Noline Matemeraové, partnerky advokátní kanceláře Osborne Clarke LLP, nebylo rozhodnutí britských regulátorů neočekávané. „Vývoj ve Spojených státech a opakované odklady konečných pravidel ze strany FCA a PRA znamenají, že dnešní prohlášení není vůbec překvapivé. Zda [to] znamená definitivní konec zaměření na diverzitu a inkluzi ve finančních službách ve Spojeném království, se teprve uvidí.“
Některé z největších amerických firem, včetně Meta, Goldman Sachs a Target, v posledních měsících omezily nebo úplně zrušily své DEI iniciativy.
V loňském roce Boeing zrušil svůj program diverzity a Sara Liang Bowenová, viceprezidentka společnosti a vedoucí oddělení DEI, v říjnu 2024 rezignovala na svou funkci.
Mluvčí společnosti Meta, vlastníka Facebooku, letos pro Epoch Times sdělil, že firma ukončuje využívání DEI v náboru, rozvoji zaměstnanců a obstarávání služeb a produktů.
Na této zprávě se podíleli Tom Ozimek, Naveen Athrappully, Kevin Stocklin a agentura Reuters.
–ete–