Ředitel FBI Kash Patel včera potvrdil, že jeho úřad zřídil speciální pracovní skupinu, jejímž úkolem je identifikovat a stíhat osoby, které stojí za nedávnou vlnou násilných útoků namířených proti vozidlům, zařízením a nabíjecím stanicím společnosti Tesla. Tyto činy označil za „domácí terorismus“.
V pracovní skupině složené z lidí z několika specializovanách federálních úřadů bude pracovat deset osob. „FBI vyšetřuje nárůst násilných aktivit vůči společnosti Tesla a v posledních dnech jsme podnikli další kroky k potlačení a koordinaci naší reakce,“ napsal Patel 24. března na sociální síti X. „Jedná se o vnitrostátní terorismus. Odpovědné osoby budou stíhány, dopadeny a postaveny před soud,“ dodal.
Mluvčí FBI potvrdil záměr agentury v e-mailovém prohlášení pro Epoch Times. „Ředitel Patel se vyjádřil jednoznačně: FBI bude neúnavně plnit své poslání chránit americký lid. Akty násilí, vandalismu a vnitrostátního terorismu, jako byly nedávné útoky na Teslu, budou stíhány s plnou silou zákona.“
Federální reakce následuje po vlně útoků na infrastrukturu společnosti Tesla, včetně vandalismu, střelby a žhářství. Při nedávném incidentu se servisní středisko Tesla v Las Vegas stalo terčem útoku střelce, který několik vozidel „pokropil“ kulkami, další zapálil a budovu posprejoval nápisem „RESIST“ (Vzdorujte).
Až 20 let natvrdo
Ministryně spravedlnosti Pam Bondiová rovněž označila útoky na Teslu za domácí terorismus. V rozhovoru pro televizi Fox News uvedla, že tři osoby zatčené za žhářství „budou čelit rychlým a tvrdým následkům a až dvaceti letům odnětí svobody“.
Poznamenala, že vandalové se neštítí házet zápalné láhve na dobíjecí stanice v obytných čtvrtích a zapalovat prodejny Tesly. „Budeme bojovat za všechny majitele Tesly v této zemi,“ dodala Bondiová.
Pro přísné tresty za útoky na Teslu je i americký prezident Donald Trump. Kromě dvacetiletých trestů je i pro to, aby tito lidé byli umístěni do obřích věznic v Salvadoru, které si Spojené státy pronajímají, aby tam mohly posílat deportované členy zahraničních gangů.
Snaha poškodit Muska
Útoky na Teslu souvisí s roli jejího majitele Elona Muska, který stojí v čele dočasného Úřadu (ministerstva) pro vládní efektivitu, který má za úkol identifikovat a zastavit plýtvání ve federálním rozpočtu. Součástí procesu jsou rozsáhlé škrty a propouštění státních zaměstnanců.
V aktivitách proti Tesle se angažuje např. hnutí Tesla Takedown (Sundání Tesly). Heslem hnutí je „Prodejte své Tesly, zbavte se akcií, připojte se k protestům“. Bojkot podporují i někteří politici Demokratické strany.
To, co začalo jako bojkot Tesly, se však rychle proměnilo na sprejování vozidel nacistickými symboly a drobné vandalství a přešlo i k násilnějším formám včetně žhářství a střelby. Podle Muska za nimi stojí „radikální levicoví fanatici“.
FBI se sice oficiálně nevyjádřila k politické roli generálního ředitele společnosti Tesla Elona Muska, ale na základě graffiti nalezených na několika místech činu agentura ve svém bulletinu připustila, že některé útoky zřejmě souvisejí se „stížnostmi na ty, koho pachatelé považují za rasisty, fašisty nebo politické odpůrce“.
„Zdá se, že tyto trestné činy byly provedeny osamělými pachateli a ke všem známým incidentům došlo v noci. Jednotlivci nepotřebují příliš plánování, aby použili elementární taktiku, jako jsou improvizovaná zápalná zařízení a střelné zbraně, a mohou tyto útoky vnímat jako majetkovou trestnou činnost bez obětí,“ uvádí se v bulletinu.