Analýza zpráv
Čínské vedení se v posledních týdnech pustilo do ofenzivy s cílem uklidnit investory a obnovit důvěru v tamní hospodářství. Uskutečnilo řadu okázalých setkání s významnými podnikateli. Zároveň však čínské úřady i státní média zvyšují tlak na hongkongskou společnost CK Hutchison kvůli jejímu rozhodnutí prodat podíly v přístavech u Panamského průplavu a na dalších strategických místech.
Pozorovatelům Číny je vyslaný signál jasný: pod vládou Komunistické strany Číny musí i soukromé firmy – ať už sídlí v pevninské Číně nebo v Hongkongu – dávat přednost politické loajalitě před vlastními obchodními zájmy.
Strategický přístav pod drobnohledem
Společnost CK Hutchison, jeden z nejúspěšnějších hongkongských konglomerátů, v březnu oznámila, že plánuje prodat většinu ze svých 43 přístavních aktiv po celém světě, včetně dvou klíčových přístavů na obou koncích Panamského průplavu. Právě tato transakce se stala terčem ostré kritiky.
Čínský úřad pro regulaci trhu 28. března oznámil, že plánovaný prodej americkému konsorciu vedenému firmou BlackRock podrobuje šetření kvůli „ochraně férové soutěže a veřejného zájmu“.
Do kampaně se zapojila i hongkongská provládní média. Deník Ta Kung Pao, známý svou blízkostí k Pekingu, zveřejnil sérii kritických článků, v nichž rozhodnutí CK Hutchison odsoudil. Tento narativ převzala i kancelář pro záležitosti Hongkongu a Macaa – hlavní orgán Pekingu pro dohled nad bývalou britskou kolonií – která články sdílela na svém webu po celý týden.
V posledním textu z 1. dubna vyzývali hongkongští zákonodárci a zástupci města v čínském parlamentu firmu, aby projevila „vlastenectví“ a svůj záměr přehodnotila.
Podepsání smlouvy, původně plánované na 2. dubna, je nyní nejisté. Podle několika médií jak z Hongkongu, tak i ze zahraničí, která se odvolávají na anonymní zdroje, zřejmě došlo k jejímu odložení.
Soukromý sektor pod taktovkou strany
Podle politického analytika Lina Bina, rodáka z Hongkongu, který nyní žije v Austrálii, je tato kampaň dalším důkazem toho, že KS Číny nikdy neopustila své ambice mít pod kontrolou i tzv. soukromé podnikání.
„Na oko se může zdát, že soukromé firmy fungují nezávisle, ale skutečnost je jiná,“ uvedl Lin pro Epoch Times. „Jakmile se firma dostane do hledáčku režimu, její rozhodování může být fakticky převzato státem.“
Lin přirovnává současnou situaci k 50. letům minulého století, kdy čínský režim během kampaně proti „pravičákům“ znárodnil soukromý sektor. Až téměř úplný kolaps ekonomiky v 70. letech přinutil Peking zmírnit kontrolu a zavést určité tržní reformy.
Ale jak dnes vidíme, „soukromý sektor je stále pod palcem komunistické strany“, dodal.
Peking zasahuje v Hongkongu
Podle experta na Čínu a komentátora Epoch Times Alexandera Liaa vycházejí útoky na CK Hutchison přímo z pokynů čínského vedení. Liao se odvolává na zdroj blízký stranické špičce a tvrdí, že Peking rozladilo, když americký prezident Donald Trump přivítal zprávu o prodeji přístavů během svého březnového projevu v Kongresu.
David Huang, odborník na čínskou obchodní politiku žijící v USA, vnímá situaci jako varovný signál pro hongkongské i zahraniční investory.
„Dříve čínští regulátoři zasahovali do podniků v Hongkongu jen zřídka, a místo toho volili jemná varování prostřednictvím médií loajálních vůči Pekingu. Tentokrát se však zapojil přímo i antimonopolní úřad, což ukazuje, že Peking vnímá hongkongské firmy se stejným skepticismem jako ty americké,“ řekl Huang pro Epoch Times.
Přesto může pečlivý dohled Pekingu nad CK Hutchison, obchodním impériem založeným jedním z nejbohatších jednotlivců Asie, Li Ka-shingem, vyvolat obavy mezi zahraničními a místními investory v Hongkongu, což je může přimět k přehodnocení jejich přítomnosti ve městě, uvedl Huang.
„S tím, jak Peking rozšiřuje svůj politický vliv do Hongkongu, město riskuje, že postupně ztratí svůj status mezinárodního finančního centra a svobodného obchodního přístavu,“ dodal Huang.
Zatímco Peking uprostřed ekonomického poklesu stupňuje tlak na soukromé firmy, globální investoři již začali přehodnocovat své strategie v zemi. Oficiální statistiky ukazují, že podle jednoho z ukazatelů přímé zahraniční investice v roce 2024 klesly na nejnižší úroveň za posledních 30 let.
Čínské vedení mezitím zesiluje rétoriku podpory soukromého sektoru a usiluje o zlepšení vztahů se Západem – i v souvislosti s odvetnými cly, která Washington připravuje.
Jen několik hodin předtím, než hongkongské médium Ta Kung Pao poprvé zveřejnilo zprávu o vyšetřování společnosti CK Hutchison, se 28. března v Pekingu sešel vůdce čínské komunistické strany Xi Jinping se skupinou světových podnikatelů. Podle oficiálního materiálu zveřejněného státním médiem Xinhua čínský vůdce vyzdvihl Čínu jako „ideální, bezpečnou a slibnou investiční destinaci“ a vyzval 40 zahraničních manažerů a vedoucích představitelů podnikatelských skupin, aby do Číny i nadále přelévali svůj investiční kapitál.
Ještě v únoru se Xi Jinping setkal s domácími technologickými giganty a deklaroval snahu obrátit list po letech zásahů do technologického sektoru, které odrazovaly zahraniční investory.
„Soukromý sektor má na nové cestě v nové éře široké vyhlídky a obrovský potenciál,“ citovala slova čínského prezidenta na sympoziu agentura Xinhua.
Bez podmínek? Naopak!
Komentátor současného dění v Číně Yuan Bin poukázal na rozpory v přístupu komunistické strany: Xi sice podává podnikatelům olivovou ratolest, ale zároveň zaujímá tvrdý postoj vůči prominentům, jako je Li Ka-shing.
„Je v tom rozpor?“ klade si Yuan otázku v nedávném článku zveřejněném v čínském vydání Epoch Times.
„Ve skutečnosti v tom žádný rozpor není. Xi Jinpingova vstřícnost vůči soukromým podnikům a jeho důraz na potenciál soukromé ekonomiky neznamenají změnu přístupu čínského režimu vůči soukromým podnikům.“
„Jednoduše řečeno, soukromé podniky musí fungovat podle stranických směrnic: Musí dělat to, co strana chce, a takovým způsobem, který jim strana nadiktuje.“
Na článku se podílel Yi Ru.
Názory vyjádřené v tomto článku jsou názory autora a nemusí nutně odrážet stanoviska Epoch Times.
–ete–