22. 9. 2025

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelensky minulý týden v pátek oznámil, že Ukrajina zvažuje prodej některých druhů zbraní do zahraničí, aby financovala svou domácí vojenskou výrobu.

„Máme některé typy zbraní v množstvích mnohem větších, než kolik dnes na Ukrajině skutečně potřebujeme,“ uvedla hlava státu ve svém každodenním projevu zveřejněném na sociálních sítích.

Několik možných exportních destinací

Zelensky mimo jiné zmínil námořní drony, protitankové zbraně a „některé další typy zbraní“. Podle něj umožní „kontrolované exporty“ posílit výrobu zbraní na ukrajinském území.

Prezident hovořil o několika možných destinacích, mezi nimiž jsou Spojené státy, evropské země a „další partneři po celém světě, kteří se rovněž zajímají o ukrajinské zbraně a od nichž Ukrajina obdržela různé formy podpory“.

V posledních měsících již opakovaně navrhoval prodej dronů Spojeným státům, zatím však bez úspěchu.

Stále silná závislost na západní pomoci

Od začátku ruské invaze před třemi lety zůstává Ukrajina velmi závislá na financování a dodávkách západních zbraní, zároveň ale rozvíjí vlastní vojenskou výrobu, zejména dronů.

Mezinárodní podpora je však předmětem diskuse. Americký prezident Donald Trump opakovaně kritizoval vojenskou pomoc, kterou Washington poskytuje Kyjevu. Nyní trvá na tom, aby zbraně určené pro Ukrajinu byly nakupovány, zatímco několik evropských zemí se zavázalo nést tyto náklady.

Podle německého institutu Kiel Ukrajina od roku 2022 obdržela více než 167 miliard eur pomoci od evropských zemí a více než 114 miliard eur od Spojených států.

K tomuto článku přispěla AFP.

etf

Související témata

Související články

Přečtěte si také

Macinka nepřímo potvrdil cestu Pavla na summit, delegaci podle něj povede Babiš

Ministr zahraničí Petr Macinka (Motoristé) trvá na tom, že vedoucím české delegace na summitu Severoatlantické aliance v Ankaře bude premiér Andrej Babiš (ANO). V debatě televize CNN Prima News dnes také nepřímo potvrdil, že na vrcholné fórum pojede i prezident Petr Pavel.

ČHMÚ už naměřil v Doksanech prvních 41 stupňů v ČR, nedělní rekord pokořil sobotní

Sobotní nové teplotní maximum Česka bylo dnes překonáno, meteorologové už před 15:00 naměřili v Doksanech na Litoměřicku 41,1 stupně.

STEM: ANO by v červnu opět vyhrálo volby do Sněmovny, druhý by byl STAN

Volby do Sněmovny by v případě jejich konání v červnu opět vyhrálo hnutí ANO, které by dostalo 32,2 procenta hlasů. Druhý nejlepší výsledek by zaznamenalo hnutí STAN s 13,5 procenta hlasů před ODS se ziskem 13 procent.

Drogová koordinátorka o tom, jak bojuje proti kartelům a Číně

Americká protidrogová koordinátorka popisuje, jak Washington tlačí na kartely i Čínu kvůli fentanylu a zpřísňuje kontroly dovozu.

Ve Venezuele je přes 2 700 záchranářů ze zahraničí, pohřešuje se 68.900 lidí

Venezuela od dvojice středečních zemětřesení obdržela pomoc od 24 zemí, které vyslaly nejméně 2741 záchranářů, 86 týmů s vycvičenými psy a poskytly 521 tun humanitární pomoci.

Strategie Číny založená na ochromení demokracií

Komentář – Pátý díl: Válka před válkou ukazuje, jak Čína ochromuje demokracie zmatením, zdržováním a tlakem ještě před rozhodující krizí.

Vučić oznámil, že za několik týdnů rezignuje a v zemi budou předčasné volby

Srbský prezident Aleksandar Vučić dnes na provládním shromáždění v Bělehradu oznámil, že v řádu několika týdnů rezignuje a v zemi se budou konat předčasné prezidentské a parlamentní volby.

Sedm minut venku: Jak znovu propojit děti s přírodou

Objevování lesa, sbírání přírodnin nebo jen pozorné naslouchání zvukům venku může dětem nabídnout něco, co obrazovky nahradit nedokážou. Právě drobné každodenní zážitky v přírodě často vytvářejí vzpomínky a návyky na celý život.

Nová přehledová studie ukazuje osvědčené postupy při léčbě hemoroidů

Krémy přinášejí jen dočasnou úlevu. Při hemoroidech nejvíce pomáhá vláknina, správné návyky a včasná diagnóza.