Francie čelí skandálu kolem platformy rychlé módy Shein poté, co se na jejím webu objevily sexuální panenky s dětskými rysy. Ministr financí Roland Lescure varuje, že pokud by se podobné produkty znovu objevily, Francie může přístup na stránky Shein zablokovat.
V předvečer otevření svého prvního trvalého kamenného obchodu v Paříži čelí čínský řetězec Shein nové právní kontroverzi. Generální ředitelství pro hospodářskou soutěž, spotřebu a potírání podvodů (DGCCRF) oznámilo justici nabídku „sexuálních panenek s dětským vzhledem“ na webu společnosti, považovaných za pedopornografický obsah. V tiskové zprávě DGCCRF uvedlo, že „jejich popis a kategorizace na stránkách jen stěží umožňují pochybovat o pedopornografické povaze obsahu“.
„Tyto odporné předměty jsou nezákonné“
V pondělí ministr financí Roland Lescure ve vysílání BFMTV vyjádřil své pobouření nad těmito prodeji: „Tady jsme překročili všechny hranice. Tyto odporné předměty jsou nezákonné.“ Poté varoval, že vláda může přístup k Sheinu ve Francii zablokovat, pokud by se situace opakovala: „Chci to říci velmi jasně: pokud se takové chování zopakuje, budeme mít právo, a já o to požádám, zakázat platformě Shein přístup na francouzský trh. To umožňuje zákon.“
Ministr upřesnil, že bylo podáno oznámení prokurátorovi, čímž byla zahájena soudní vyšetřovací procedura s cílem „identifikovat důvody, proč se tento typ výrobků objevil na těchto platformách“. Zároveň se obrátil na regulační úřad Arcom, protože Shein je „platformou regulovanou Arcomem“.
Ačkoli již tyto panenky nejsou dostupné na francouzské verzi webu Shein ani na AliExpressu, který nabízel podobné produkty, zůstávají přístupné ze zahraničí, zejména „díky síti VPN“, poznamenal ministr financí.
Kritika komisařky pro děti: opatření nestačí
Případ přichází několik dní poté, co DGCCRF zaznamenala přítomnost těchto panenek na webu a požádala o jejich okamžité stažení. Platforma Shein ve svém prohlášení uvedla, že položky „byly okamžitě odstraněny z platformy, jakmile jsme se o problému dozvěděli“, a připomněla svou „politiku nulové tolerance“. Společnost tím odkazuje na interní zásady, podle kterých nesmí být na platformě nabízen obsah ani produkty porušující platné zákony či vlastní pravidla.
Společnost provádí interní vyšetřování, aby zjistila, jak tyto nabídky mohly uniknout jejím kontrolním mechanismům, a plánuje úplnou revizi s cílem identifikovat a odstranit jakékoli podobné produkty nabízené třetími stranami.
Prodej zobrazení s pedopornografickým charakterem může být podle DGCCRF potrestán až sedmiletým trestem odnětí svobody a pokutou až 100 000 eur. Chybějící filtrační mechanismy pro omezení přístupu nezletilých k takovému obsahu mohou vést až k tříletému trestu odnětí svobody a pokutě 75 000 eur (přibližně 1,83 milionu Kč).
Vysoká komisařka pro otázky dětí Sarah El-Haïryová oznámila v neděli záměr svolat „všechny velké platformy“, aby bylo možné dohledat dodavatele a zajistit přísnější kontrolu, informoval deník La Dépêche. Přestože e-commerce gigant tvrdí, že tyto položky odstranil, komisařka konstatovala, že to není „dostatečné opatření“.
Shein již v roce 2024 čelila sankcím za více porušení
Shein, světový lídr v oblasti rychlé módy, působí ve Francii od roku 2015, navzdory opakovaným obviněním z nekalé konkurence, znečišťování a problematických pracovních praktik. V roce 2024 obdržela společnost tři pokuty v celkové výši 191 milionů eur (přibližně 4,64 miliardy Kč) kvůli porušení pravidel o cookies, falešným slevám a nedostatkům v oznamování přítomnosti plastových mikrovláken ve svých výrobcích.
Po otevření prvního trvalého obchodu Shein v pařížském BHV Marais má následovat dalších pět poboček v obchodních domech Galeries Lafayette v různých městech. Partnerství se Société des Grands Magasins, francouzskou skupinou spravující obchodní domy, již vedlo k odchodu několika francouzských značek ze slavného BHV.
Tento případ připomíná situaci americké platformy Wish, internetového tržiště s levným zbožím od zahraničních prodejců, která byla ve Francii v roce 2021 sankcionována za prodej výrobků nesplňujících evropské bezpečnostní normy, jak upozorňuje BFMTV. Po počátečním odmítnutí odstranit nebezpečné položky vláda nařídila její odstranění z vyhledávačů a obchodů s aplikacemi ve Francii, což mělo chránit spotřebitele a přimět web k dodržování pravidel. Wish se mohl vrátit na francouzský trh poté, co podnikl kroky k nápravě.
–etf–
Redakčně upravil Michal Cabejšek.
