Krajský soud v Hradci Králové dnes nepravomocně potrestal pět mužů a jednu ženu, kteří jsou obžalovaní v případu ukrajinsko-českého gangu falešných telefonických bankéřů. Čtyři muži dostali sedmileté tresty vězení, jeden pět let odnětí svobody a obžalovaná tříleté vězení s podmínkou na 4,5 roku. Procesní strany si nechaly lhůty na odvolání, řekla ČTK mluvčí krajského soudu Kateřina Jarkovská. V české větvi kauzy je 20 obžalovaných včetně dnes potrestaných.
Obžaloba skupinu viní z účasti na organizované zločinecké skupině, z podvodu a neoprávněného přístupu k počítačovému systému a nosiči informací.
„Případy těchto šesti obžalovaných senát krajského soudu vyloučil k samostatnému projednání z důvodu přijetí prohlášení viny. S dalšími obžalovanými hlavní líčení pokračuje,“ řekla ČTK Jarkovská. Někteří dnes dostalo souhrnné tresty také za předchozí trestnou činnost.
Vzhledem k tomu, že šestice obžalovaných prohlásila vinu a soud to přijal, pak prováděl pouze dokazování ve vztahu ke každému z nich, k navrženým trestům a k otázce náhrady škody, sdělila Jarkovská. Soud při výměře trestu přihlédl k tomu, že prohlásili vinu. Hrozilo jim až 13,5 roku vězení.
Podle spisu obžalovaní jako účastníci skupiny zastávali převážně funkce takzvaných navolávačů a používali jména konkrétních bankéřů. Nábor v Česku obstarávala padesátiletá Češka, kterou obžaloba označuje za hlavní obžalovanou v české větvi případu. V jejím případě soud dosud neskončil. Hlavní aktéři se podle státního zástupce nacházejí na Ukrajině.
Podle spisu se telefonující členové gangu vydávali za pracovníky České národní banky a poškozeným tvrdili, že mají napadený účet a je třeba úspory převést na záchranný účet. V některých případech přiměli poškozené k nainstalování programu pro vzdálenou správu, čímž získali neomezený přístup k jejich internetovému bankovnictví, vyplynulo z obžaloby. Podvedení přicházeli nejen o své úspory, ale i o peníze z úvěrů, o které si jakoby sami zažádali.
Podvody podle obžaloby organizovaná skupina páchala od října 2022, call centrum sídlilo v Oděse. Volajícími byli Češi. Kriminalisté skupinu v koordinaci s ukrajinskými kolegy dopadli v dubnu 2024. Počet stíhaných, z nichž část byla zatčena na Ukrajině, se změnil. U několika zadržených bylo stíhání zrušeno. Způsobená škoda je podle spisu přes 100 milionů korun, policistům se podařilo zajistit jen zlomek finančních prostředků pocházející z této trestné činnosti. Podle státního zastupitelství gang spáchal téměř 500 skutků.
