Ondřej Horecký

26. 3. 2026

Japonsko jako další asijská země zřejmě dočasně zruší omezení týkající se provozu uhelných elektráren. Zítra to má podle byznys serveru Nikkei Asia oznámit japonská vláda.

Starší elektrárny, jejichž provoz byl omezen za účelem snižování emisí oxidu uhličitého (CO2), budou podle japonského deníku nouzově od dubna na omezenou dobu jednoho roku znovu uvedena do provozu.

Cílem má být zajistit stabilní dodávky elektřiny. Uhlí, na rozdíl od ropy a plynu, není závislé na situaci na Blízkém východě, kde americko-izraelský střet s íránským režimem vyústil v zastavení námořní přepravy v klíčovém Hormuzském průlivu a silně narušil energetické toky do Asie.

Očekává se, že krize v dodávkách zkapalněného zemního plynu (LNG) vyvolaná situací v Perském zálivu zanechá v celé Asii větší uhlíkovou stopu, protože země jsou nuceny se vracet k fosilním palivům, aby nahradily zemní plyn.

Zásah katarského závodu v Ras Laffan íránskými raketami ochromil výrobu LNG, na který ve svém dekarbonizačním úsilí spoléhají nejenom asijské země. Společnost QatarEnergy v úterý 24. března oznámila, že pozastavuje dodávky LNG do několika zemí, včetně Jižní Koreje nebo Číny. Opravy mají podle generálního ředitele společnosti trvat tři až pět let.

Podle tiskové agentury AJP pocházelo vloni až 26 procent korejské elektřiny z plynu. Přestože ne všechen se dováží z Kataru, zastavení dodávek si vyžádalo nouzová opatření vlády. Kromě toho, že země uvede do provozu jaderné bloky, které procházejí údržbou, vláda oznámila i zrušení některých omezení týkajících se uhelných elektráren.

Sezónní omezení týkající se jemného prachu, která limitují výkon na 80 procent, budou zmírněna ve dnech, kdy to kvalita ovzduší dovolí. Vláda také zvažuje prodloužit životnost tří uhelných elektráren, jejichž vyřazení z provozu je plánováno na tento rok, poznamenává agentura.

Bangladéš zvyšuje podle AJP dovoz uhlí a výrobu energie z něj, zatímco Thajsko se chystá obnovit provoz dvou uhelných elektráren, které byly loni vyřazeny z provozu. Filipýnská ministryně energetiky Sharon Garinová uvedla, že úřady „plánují zvýšit podíl levnějšího uhlí, (domácího) zemního plynu a obnovitelných zdrojů“, informoval deník Japan Times.

Na domácí zdroje v podobě uhlí se silně spoléhá také Pákistán a Indie.

„Současná krize v oblasti íránské ropy a plynu ukazuje, jak důležité je mít domácí zdroje energie,“ uvedla pro Japan Times Amy Kong, výzkumná analytička společnosti Zero Carbon Analytics. To se podle ní týká i uhlí, pokud je importované.

Nárůst poptávky vyhnal ceny uhlí nahoru a dokonce vyvolal diskusi o zavedení tzv. windfall tax daně v Indonésii, která jako klíčový zásobovatel v regionu zvrátila loňské rozhodnutí o snížení produkce, dodává japonský deník.

Přečtěte si také

Proč by měl být členem delegace? Babiš k prezidentově účasti na summitu NATO

Babiš sdělil, že neví, proč by měl být prezident členem delegace na summitu NATO, byť připouští, že „Motoristé zkrátka nerozchodili to, že pan prezident odmítl jmenovat pana Turka ministrem“.

Vláda schválila návrh k snadnější regulaci cen PHM. Petrolejáři se obávají, aby nešlo o návrat před rok 1989

Vláda odsouhlasila návrh zákona, který umožní operativně regulovat marže a ceny paliv prostřednictvím nařízení vlády. Ve Sněmovně jej chce projednat ve stavu legislativní nouze.

Ubrání uhlíkové clo uvalené na dovoz ze zahraničí evropské fabriky před zavíráním?

Evropská komise poprvé stanovila výši uhlíkového cla pro zahraniční výrobce či dovozce. Jak se dívají na počátky protekcionistického nástroje zástupci českého průmyslu?

Začínají přijímací zkoušky na víceletá gymnázia, uchazečů je méně než loni

Začínají jednotné přijímací zkoušky pro uchazeče o osmiletá a šestiletá gymnázia, druhý termín je ve středu.

Magyar chce pozastavit zprávy veřejnoprávních médií, dokud nebudou nestranné

Vítěz nedělních parlamentních voleb v Maďarsku Péter Magyar a jeho strana Tisza chtějí pozastavit zpravodajství veřejnoprávních médií, dokud nebudou moci zajistit nestranné zpravodajství.

Režim omezuje státním zaměstnancům v Číně kontakt s rodinou a přáteli v zahraničí, říkají zdroje

Podle obyvatel musí mnozí lidé pracující v aparátu KS Číny přerušit vazby s přáteli a příbuznými se zahraničním zázemím.

Většina žádostí zamítnuta: Syřané v Německu už jen zřídka získávají azyl

Německá azylová praxe vůči Syřanům se od pádu Bašára Asada zásadně změnila. Zatímco dříve byly téměř všechny žádosti schvalovány, nyní získává status ochrany už jen malé množství Syřanů.

Jednoduché triky, jak zatočit s plísní v koupelně a mastnotou v kuchyni

Koupelna bez plísní a kuchyň bez mastnoty nemusí být nedosažitelný ideál. Stačí pár osvědčených návyků a přírodních triků, které vám usnadní každodenní úklid i péči o domácnost.

Úžasné proměny: Pár koupil „neobyvatelný“ dům a opravil ho pomocí návodů z YouTube

Mladý pár proměnil londýnský dům z „neobyvatelného“ na domov snů. Díky YouTube ušetřili statisíce korun za řemeslníky.