Daniel Y. Teng

24. 3. 2022

Podle nové zprávy americké společnosti Zimperium, která se zabývá mobilní bezpečností, vedou škodlivé subjekty „stále sofistikovanější“ útoky na uživatele chytrých telefonů a aplikací.

Podle její zprávy Global Mobile Threat Report 2022 bylo v průběhu roku 2021 v mobilních zařízeních nalezeno přibližně 30 % „zero-day“ zranitelností. Zero-day zranitelnost je zjištěná programátorská chyba v systému, která dosud nebyla opravena.

Společnost Zimperium také zjistila 466procentní nárůst aktivních útoků na tyto slabiny a zároveň zjistila, že 75 procent phishingových webových stránek se zaměřuje na mobilní zařízení.

Co se týče malwaru, skupina loni odhalila 2 034 217 vzorků tohoto škodlivého softwaru a zjistila, že bylo zasaženo 10 milionů zařízení ve 214 zemích. Některé malwarové programy se znovu objevují v pokročilejších formách.

Například špionážní program Pegasus, který byl zjištěn v roce 2016, se znovu objevil v roce 2021 a zaměřoval se na zero-day zranitelnosti v zařízeních se systémem iOS. Zasáhl 50 tisíc osob včetně novinářů, aktivistů a politiků. Kromě toho se v roce 2021 znovu objevil trojský program Joker, který vznikl v roce 2017 a cílil na zařízení se systémem Android.

„Chytré telefony hrají v našem osobním i profesním životě stále větší roli. Bohužel se přitom tato zařízení stávají terčem zvýšené pozornosti kyber-zločinců. Nekalé subjekty vedou stále sofistikovanější útoky, které se zaměřují na mobilní zařízení a aplikace, a stále více investují do zdokonalování svých technik a taktik,“ uvedl v tiskové zprávě Richard Melick, ředitel produktové strategie společnosti Zimperium.

Melick také poznamenal, že mobilní prostředí se co do rozsahu a složitosti rozrůstá a pravidelně se objevují nové aplikace a funkce. S tím, jak se mobilní zařízení a jejich zabezpečení neustále mění, i zločinci se rychle přizpůsobují.

Kybernetická bezpečnost se stala všudypřítomnějším problémem, jelikož svět je stále propojenější a s přibývajícími hrozbami stoupají také náklady firem na monitorování těchto hrozeb a ochranu před nimi.

Únorová zpráva z Austrálie zjistila, že průměrné náklady na pojištění kryjící narušení kybernetické bezpečnosti se v Austrálii mezi lety 2020 až 2021 vyšplhaly o 113 %.

„Ransomware (výkupné pro kybernetické zločince) je a bude i nadále pohromou pro organizace i pojišťovny, a to napříč všemi odvětvími a segmenty – stejně náročné je to jak pro malé a střední podniky, jakož i pro velké korporace a sektor veřejné správy,“ uvádí zpráva analytické společnosti AON.

Zdroj.

Přečtěte si také

Česká republika před 20 lety vstoupila do Evropské unie
Česká republika před 20 lety vstoupila do Evropské unie

Česká republika před 20 lety vstoupila do Evropské unie. Kromě ní se od 1. května 2004 staly členskými zeměmi bloku také Estonsko, Kypr, Litva, Lotyšsko, Maďarsko, Malta, Polsko, Slovensko a Slovinsko.

Smiřte se se zelenou deindustrializací, některé komodity seženeme levněji v cizině, radí klimatičtí vědci
Smiřte se se zelenou deindustrializací, některé komodity seženeme levněji v cizině, radí klimatičtí vědci

Klimatičtí vědci se domnívají, že než dotovat výrobu průmyslových komodit z obnovitelných zdrojů energie, Evropa by si zboží měla nechat vyrobit tam, kde je elektřina z obnovitelných zdrojů levná – i za cenu deindustrializace.

Miliardáři vytvořená Arabella Advisors významně ovlivňuje společnost v USA, říká autor knihy
Miliardáři vytvořená Arabella Advisors významně ovlivňuje společnost v USA, říká autor knihy

Síť stovek neziskových organizací v USA ovlivňujících společnost a politiku, sdružených pod společností Arabella Advisors, zachycuje ve své nové knize Scott Walter. Jak tato síť funguje a kým je využívána?

Zatímco pomáhá rodičům perzekvovaným v Číně, v Evropě jej komunisté monitorují
Zatímco pomáhá rodičům perzekvovaným v Číně, v Evropě jej komunisté monitorují

Když v roce 2012 přijel do Německa, byla jeho matka v Číně zatčena za to, že se věnuje Falun Gongu. Díky mezinárodnímu tlaku byla o rok později propuštěna. Nyní ale musí „bojovat“ znovu...

„mRNA vakcíny by mohly stimulovat růst rakoviny,“ konstatuje nová studie
„mRNA vakcíny by mohly stimulovat růst rakoviny,“ konstatuje nová studie

Poslední dobou zaznamenáváme u nás a ve světě nárůst rakoviny. Kromě známých příčin jako je kouření, životospráva či znečištěné ovzduší, by dalším důvodem mohly být i mRNA vakcíny.