Bowen Xiao

1. 7. 2019

Bílý dům v sobotu zveřejnil detaily ekonomického plánu pro Střední východ, ve kterém se uvažuje o nových investicích v hodnotě přes 50 miliard dolarů na období deseti let.

Nový plán s názvem „Peace to Prosperity“ (mírem k prosperitě) si klade za cíl „zplnomocnit palestinský lid“ a zaměřuje se na rozvoj ekonomického potenciálu území a jeho správu. V plánu je vytvořit globální investiční fond, který pozvedne ekonomiky Palestiny a sousedních arabských států. Počítá se i s 5 miliardovou podporou dopravního koridoru, jenž by měl propojit Západní břeh s Gazou.

Plán má představit příští týden na mezinárodní konferenci v Bahrajnu Jared Kushner, senior poradce Bílého domu. Na základě rozhovorů s americkými úředníky a detailů plánu agentura Reuters informovala, že plán zahrnuje 179 projektů z oblastí infrastruktury a obchodu. 

„Palestinský lid je už příliš dlouhou dobu uvězněný v neefektivních strukturách minulosti,“ prohlásil Kushner. „Plán ‚Peace to Prosperity‘ je nosnou kostrou pro jasnější a vzkvétající budoucnost palestinského lidu a regionu a je vizí toho, čeho lze dosáhnout za mírových podmínek.“

Ambiciózní ekonomický plán je výsledkem dvouletého úsilí Kushnera a jeho asistentů. Jeho realizace je založena na podmínce, že se dosáhne politického řešení dlouhodobých problémů v regionu.

Tisková kancelář Bílého domu označila plán za „dosud nejobsáhlejší mezinárodní snahu pro palestinský lid“. Měl by pomoci zdvojnásobit palestinský hrubý domácí produkt, vytvořit pro Palestinu přes milion pracovních příležitostí a snížit stupeň chudoby v zemi o 50 %.

Více než polovina z celkových 50 miliard dolarů by měla být určena pro ekonomicky slabé oblasti Palestiny a zbytek rozpočtu by se měl rozdělit mezi Egypt, Libanon a Jordán. Některé z projektů cílí i na egyptský Sinajský poloostrov, kde by mohly investice prospět Palestincům žijícím v pásmu Gazy.

Dle rozhovoru Kushnera pro Reuters Trupmova administrativa doufá, že většinu z návrhu podpoří bohaté země Golfského zálivu, evropské a asijské národy a také soukromí investoři.

„Naše představa je taková, že chceme, aby se lidé na plánu shodli, a poté budeme diskutovat o tom, kdo má o kterou oblast potenciálně zájem,“ řekl Kushner.

Kushner také řekl, že někteří palestinští podnikatelé potvrdili svou účast na konferenci, ale odmítl je jmenovat.

Amerikou vedená konference se bude konat v bahrajnském hlavním městě Manáma 25. a 26. června. Zúčastní se jí i několik arabských států z Golfského zálivu včetně Saudské Arábie. Kushner zde uvede první část mírového plánu a jak zdůraznil, nečeká, že hned na místě padnou finanční přísliby.

Americký prezident Trump ve svém stanovisku týkajícím se dohody, která by přinesla mír mezi Izraelci a Palestinci prohlásil, že „udělá vše co může, aby jim pomohl dosáhnout cíle“.

Kushner řekl pro Reuters, že jeho přístup má za cíl ukázat Palestincům ekonomické pobídky a jejich potenciál pro prosperující budoucnost v případě, že se vrátí k vyjednávacímu stolu a uzavřou mír.

Redakční úprava a překlad původního článku newyorské redakce: J. S

Související témata

Přečtěte si také

Dotace na elektromobily nejsou třeba, na trhu se prosadí samy, myslí si ministr Kupka
Dotace na elektromobily nejsou třeba, na trhu se prosadí samy, myslí si ministr Kupka

Podle ministra dopravy Martina Kupky není třeba dotovat koupi elektromobilů, cestu na trh si najdou samy, jakmile spadnou ceny. Stát zainvestuje 5 miliard do dobíjecích stanic.

Trump se setkal s polským prezidentem Dudou v Trump Toweru
Trump se setkal s polským prezidentem Dudou v Trump Toweru

Bývalý prezident Donald Trump se ve středu večer v New Yorku setkal s polským prezidentem Andrzejem Dudou, přičemž dvojice diskutovala o zásadních mezinárodních otázkách, jako je situace na Ukrajině, Blízký východ a výdaje NATO.

„Jsme v té nejhorší čtvrtině v rámci Evropy.“ Obezita u dětí se v ČR zvyšuje, má vliv i na duševní zdraví
„Jsme v té nejhorší čtvrtině v rámci Evropy.“ Obezita u dětí se v ČR zvyšuje, má vliv i na duševní zdraví

Na téma Obezita, vliv prostředí a duševní zdraví se ve středu v Poslanecké Sněmovně konal kulatý stůl, kde se sešli a diskutovali spolu zástupci různých odvětví medicíny, kteří se problému obezity u dětí věnují.

„Přece nechceme ztratit další generaci.“ Senátoři chtějí širší diskuzi o vlivu sociálních médií na děti
„Přece nechceme ztratit další generaci.“ Senátoři chtějí širší diskuzi o vlivu sociálních médií na děti

Senátorka Daniela Kovářová iniciovala širší diskuzi o negativních dopadech nových médií a sociálních sítí na děti a eventuálně problematiku i legislativně omezit. Kolegové z podvýboru ji podpořili.

Vít Rakušan a jeho slavná výjimka z migračního paktu
Vít Rakušan a jeho slavná výjimka z migračního paktu

Vít Rakušan tvrdí, že z migračního paktu budeme mít výjimku kvůli velkému počtu ukrajinských uprchlíků. Nebudeme prý muset přijímat migranty, ani platit pokutu půl milionu Kč za nepřevzatého migranta. Už v červenci 2023 jsem psal o tom, že s výjimkou pro Ukrajince v migračním paktu je to mnohem složitější.